Skanska bygger for LKAB i Narvik
21.2.2014 09:00:00 CET | Skanska Norge | Pressemelding

Det nye anlegget er et ledd i LKAB’s satsning på Narvik som utskipingshavn for jernmalm fra gruvene i Kiruna. Anlegget i Narvik har i dag bare én skipslaster og er derfor sårbar for driftsstans og vedlikehold. Utbyggingen vil gjøre anlegget mer driftssikkert. Det skal bygges nye transportbånd, ny siktestasjon og et nytt veie-anlegg for malmen. Dette skal knyttes sammen med det eksisterende anlegget og vil bringe malmen ned til den nye kaien som LKAB er i gang med å bygge.
– Vi er i gang med en storstilt investering i fremtiden. Denne kontrakten, som vi kaller for pakke 2B, er den andre av flere større utbyggingsprosjekter ved anlegget vårt i Narvik. Når dette anlegget er på plass har vi en lastekapasitet på 9000 tonn i timen. Det er en stor og kompleks jobb og jeg er veldig fornøyd kontrakten vi nå har landet med Skanska, forteller Bjørnar Bendiksen i LKAB.
Avtalen er resultat av en konkurranse og påfølgende forhandlinger som har pågått i et års tid. Totalverdien for utbyggingen, som omtales som pakke 2b, representerer en kostnad i størrelsesorden over 500 millioner kroner. Som følge av forhandlinger om kontrakt og gjennomføringsmodell vil bare en mindre andel av totalverdien til utbyggingsprosjektet registreres i ordrereserven til Skanska Norge for første kvartal 2014.
-Dette er et prosjekt hvor vi får utnyttet vår kompetanse og erfaring innen prosjektering, 3D modellering og gjennomføring. Vi ser frem til et godt samarbeid med LKAB om et spennende prosjekt hvor kjernekompetansen til begge våre selskaper bidrar til beste for prosjektet, forteller Steinar Myhre, konserndirektør i Skanska Norge AS.
Prosjektering og forberedende arbeider starter umiddelbart. Anlegget skal ferdigstilles innen 1. desember 2015.
Nøkkelord
Kontakter
Steinar Myhre, konserndirektør, Skanska Norge AS: +47 92 85 12 53
Bjørnar Bendiksen, prosjektsjef, LKAB: +47 76 92 38 00
Geir Nordal Linge, pressekontakt, Skanska Norge AS: + 47 92 25 11 25
Bilder


Lenker
Om Skanska Norge
Følg pressemeldinger fra Skanska Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skanska Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skanska Norge
Eline Hersvik-Olsen blir ny distriktssjef for Skanskas byggvirksomhet i Agder25.3.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Skanska har ansatt Eline Hersvik‑Olsen som ny distriktssjef for byggvirksomheten i Agder. Hun kommer fra rollen som tilbudsleder i Skanska og har opparbeidet seg solid erfaring gjennom mange år, både fra produksjon, tidligfase og ledelse i selskapet.
R. Kjeldsberg / Rosenborg Ballklub og Skanska inngår samspillsavtale om utvikling av Klokkesvingen-prosjektet på Lerkendal20.3.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Klokkesvingen AS – eid av R. Kjeldsberg (2/3) og Rosenborg Ballklub (1/3) – og Skanska har signert en samspillsavtale for utvikling og bygging av Klokkesvingen, et nytt nærings- og kontorbygg i direkte tilknytning til Lerkendal stadion i Trondheim. Målet er å utvikle et moderne og attraktivt bygg med attraktive funksjoner som styrker og videreutvikler Lerkendal som destinasjon og skaper et fremtidsrettet næringsområde tett på kunnskapsmiljøene i Trondheim.
Statsbygg signerer Skanska til rehabiliteringen av Stortingets tilbygg4.3.2026 11:19:00 CET | Pressemelding
Stortingets tilbygg mot Akersgata i Oslo sentrum må utbedres. Nå har Statsbygg inngått kontrakt med Skanska for oppdraget.
Byggestart for Oppvekstjordet i Gjerdrum19.2.2026 07:35:00 CET | Pressemelding
Skanska og Gjerdrum kommune markerer nå byggestart for Oppvekstjordet, kommunens største og viktigste utviklingsprosjekt. Prosjektet har en kontraktsverdi på 661 millioner kroner. Etter en vellykket samhandlingsfase er alle planlagte aktiviteter klare for gjennomføring, og anleggsarbeidene starter opp i disse dager.
Christian Berg blir direktør for boligutvikling / COO i Skanska11.2.2026 13:15:00 CET | Pressemelding
Skanska styrker laget og har ansatt Christian Berg som ny Direktør for Boligutvikling / COO. Med flere år bak seg i konsernet, og nå verdifull erfaring utenfra, vender Berg tilbake til Skanska for å lede og videreutvikle selskapets kjernevirksomhet – utvikling og gjennomføring av boligprosjekter i Norges største byer.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
