365 millioner kroner i finansiering til satellittbase på Andøya
29.5.2020 13:25:00 CEST | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding

– Dette er et nyskapende prosjekt, som kan gi både arbeidsplasser på Andøya og interessante muligheter for Norge som romnasjon. Romsektoren utvikler seg i rakettfart, og dette prosjektet kan gi gode muligheter for kunnskaps- og teknologiutvikling på norsk jord, sier næringsminister Iselin Nybø.
Med dette forslaget legger regjeringen dermed til rette for at en oppskytningsbase kan etableres. Regjeringen vil legge til rette for at næringslivet kan skape grønne jobber og en mer bærekraftig fremtid.
– Forutsetningen er at dette kan gjøres som en lønnsom investering og innenfor rammene til statsstøtteregelverket, sier næringsministeren.
Finansieringen er todelt. Den ene delen er i form av en investering i selskapet på 282,6 millioner kroner, og den andre er et direkte tilskudd (statsstøtte) på 83 millioner kroner. Forslaget skal snart legges frem for Stortinget sammen med fase 3 av de økonomiske tiltakene i møte med koronautbruddet.
Før Andøya Space Center kan motta finansieringen må selskapet dokumentere at egenkapitalen vil gi staten en finansiell avkastning som tilsvarer det en rasjonell markedsinvestor ville ha akseptert, og at løsningen er i samsvar med EØS-avtalens statsstøtteregler. Selskapet må også legge frem en plan som sikrer at andre næringers interesser, som for eksempel fiskerinæringen, ivaretas på en forsvarlig måte. I arbeidet med planen skal relevante næringsaktører konsulteres, blant annet Norges Fiskarlag.
– Vi stiller krav om at Andøya Space Center i samråd med berørte næringsaktører finner løsninger som gjør at ulike næringer kan fortsette å leve side ved side på Andøya, sier Nybø.
Oslo Economics ga i januar 2020 en samfunnsøkonomisk analyse av etableringen av Andøya Space Port som viser at prosjektet vil få stor betydning lokalt på Andøya, og være et bidrag til omstilling og fornyelse lokalt.
– Dersom betingelsene for finansieringen oppfylles raskt, vil anleggsarbeid kunne komme i gang i andre halvår 2020. Første oppskytning vil kunne finne sted i 2021 og basen vil være fullt operativ fra 2025, sier næringsministeren.
I anleggsfasen forventes det ifølge beregningene fra Samfunnsøkonomisk analyse at det sysselsettes 149 årsverk. Når basen er i full drift forventes det om lag 80 arbeidsplasser direkte tilknyttet basen.
Nøkkelord
Bilder
Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Signerte avtale om norsk deltakelse i EUs Secure Connectivity-program26.3.2026 09:12:45 CET | Pressemelding
Norge og EU styrker samarbeidet om sikker satellittkommunikasjon med signering av Secure Connectivity-avtalen. Nå bindes Norge tettere til europeisk romsamarbeid.
Lavere markedsavgift for pelagisk og konvensjonell sjømat24.3.2026 09:48:34 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss har besluttet å senke markedsavgiften for pelagiske arter og konvensjonelle produkter. Målet er å lette situasjonen for næringen i en krevende tid.
Næringsminister Cecilie Myrseth til Brussel 25.-26. mars21.3.2026 08:00:07 CET | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth reiser til Brussel for å undertegne Secure Connectivity avtalen med EU.
Regjeringen foreslår cruiseavgift20.3.2026 11:30:00 CET | Pressemelding
Regjeringen foreslår at kommuner som har særlig stor belastning fra reiselivet kan innføre en moderat avgift for cruisepassasjerer. Forslaget om cruiseavgift sendes nå på høring.
Presseinvitasjon: Næringsminister Myrseth reiser til Paris for å styrke næringslivssamarbeidet med Frankrike19.3.2026 15:09:13 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth besøker Paris 23.–24. mars for å videreutvikle det tette fransk-norske næringslivssamarbeidet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
