350-kronersgrensen avvikles
Etter dagens regler er varer med verdi under 350 kroner fritatt fra avgifter og toll. Stortinget har vedtatt å fjerne avgiftsfritaket for varesendinger fra utlandet i 2020. Dette innebærer at det skal betales mva fra første krone. Det konkrete forslaget er nå til behandling i Stortinget.
– Med dette fjernes avgiftsfordelen som utenlandsk netthandel har hatt ved salg av småvarer til norske forbrukere, sier Regine Hatleskog Vastvedt, avdelingsdirektør i Skatteetaten.
Fjernes i to trinn
350-kronersgrensen vil etter planen fjernes i to trinn. Fra 1. januar vil varer som defineres som næringsmidler, er særavgiftsbelagte eller restriksjonsbelagte få merverdiavgift og eventuell toll og særavgifter fra første krone.
- Disse avgiftene ilegges ved innførsel, slik at varer som bestilles før 1. januar også kan bli ilagt avgift hvis de fortolles etter denne datoen. Det er viktig å være obs på dette når man legger inn bestillinger i tiden fremover, sier Hatleskog Vastvedt.
Det er varemottaker som er ansvarlig for å beregne og betale avgiftene, men i praksis vil ofte transportfirmaet gjøre det på vegne av mottakeren og fakturere mottaker for dette. Eksempler på næringsmidler som vil omfattes av endringen er matvarer, godterier, brus, kosttilskudd og alt annet som kan konsumeres av mennesker.
Fra 1. april er det planlagt å avvikle 350-kronersgrensen for øvrige varer.
Ny ordning for selskaper
Fra 1. april er det planlagt å lansere en ny og forenklet ordning for slike varer med verdi opp til 3000 kroner. Utenlandske tilbydere som selger varer til norske forbrukere, vil bli ansvarlige for å kreve inn mva på vegne av den norske staten. Mva-oppkrevingen vil foregå som en del av kjøpet, og de utenlandske tilbyderne må registrere seg i Norge. Tilbyderne kan velge den forenklede ordningen, og rapportere og betale inn mva på en enkel måte. Denne ordningen skal sikre smidig og rask vareflyt over grensen. De registrerte tilbyderne får et unikt nummer som forteller Tolletaten og transportfirmaene at merverdiavgift på varen er forhåndsbetalt, slik at unødvendige gebyrer unngås.
Skatteetaten, Finansdepartementet og Tolletaten har samarbeidet om forslaget, og har vært i dialog med mange ulike berørte parter. EU, som innfører tilsvarende ordning neste år, ser med stor interesse mot Norge nå, påpeker Hatleskog Vastvedt.
– Australia og New Zealand har allerede innført dette, og når EU gjør det fra neste år, er vi i ferd med å tette et hull i skattleggingen av digital økonomi og innføre likere konkurransevilkår, i tråd med Stortingets vedtak, sier hun.
For mer informasjon: www.skatteetaten.no/person/avgifter/kjop-fra-utlandet/
Kontakter
Merete Bergeland JebsenPressesjef
Tel:945 01 000presse@skatteetaten.noOm Skatteetaten
I Skatteetaten jobber vel 7000 ansatte mot samme mål; å sikre finansieringen av velferdssamfunnet. Skatteetaten er underlagt Finansdepartementet, og har ansvaret for et oppdatert folkeregister og at skatter og avgifter blir fastsatt og innbetalt på riktig måte.
Følg pressemeldinger fra Skatteetaten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skatteetaten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skatteetaten
Skatteetaten: Kontroller førte til milliard-innbetaling11.8.2025 11:35:24 CEST | Pressemelding
Skatteetaten har kontrollert 150 utenlandske nettbaserte selskaper som ikke betalte inn merverdiavgift. Det har ført til etterberegninger, tilleggsskatt og merverdiavgift på til sammen 4,9 milliarder kroner.
Arendalsuka: SnapSkatt og TikTax – Skatteetaten setter søkelyset på digitaløkonomien8.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Skatteetaten inviterer til et spennende arrangement om digitaløkonomien under Arendalsuka 2025. I tillegg deltar vi på rundt 20 arrangementer. Her finner du alle.
August er «flyttemåneden» – nå advarer Skatteetaten mot useriøse aktører6.8.2025 07:47:53 CEST | Pressemelding
Tall fra Folkeregisteret viser at august er den måneden flest melder flytting i Norge. – Ikke bli lurt av nettsider som utgir seg for å være Skatteetaten eller Folkeregisteret når du skal melde flytting, sier Roar Sellevoll, avdelingsdirektør for Folkeregisteret.
Kan få uventet restskatt etter fondssalg22.7.2025 10:43:41 CEST | Pressemelding
Har du solgt aksjefondene dine fordi du var usikker på hvordan markedene skulle utvikle seg? Dette må du gjøre for å unngå restskatt neste år.
Kraftig vekst i innrapporterte leieinntekter17.7.2025 10:09:00 CEST | Pressemelding
Tall fra Skatteetaten viser at formidlere av utleie av eiendom rapporterte inn leieinntekter på 13,3 milliarder kroner i 2024. Det er en økning på 20 prosent fra året før.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom