32 millioner til forskning på bedre fiskehelse
1.9.2022 15:48:43 CEST | Nofima | Pressemelding

Fellesnevneren er de innvilgede prosjektene er fiskehelse. Ett av prosjektene er knyttet til sykdommen francisellose hos torsk mens de to andre er forskning på laks.
– Jeg vil gratulere våre forskere som har klart å få finansiering til disse viktige prosjektene. Dette er imponerende når vi vet at konkurransen er tøff og bare 21 søknader ble innvilget innenfor havbruk og marin forskning, sier administrerende direktør Øyvind Fylling-Jensen, i Nofima.
– God fiskehelse er avgjørende for bærekraftig havbruk og vi er svært glad for at disse tre prosjektene ble finansiert, sier Bente Torstensen, direktør for Akva-divisjonen i Nofima.
De tre forskerne i Nofima som skal lede prosjektene er Anne Kettunen, Binyam Dagnachew og Marta Bou Mira.
I prosjektene skal det forskes på forbedret motstand mot francisellose hos oppdrettstorsk, genetikken bak resistens mot patogene bakterier og betydningen av ulike fettvev for fiskehelsen.
I pressemeldingen fra Forskningsrådet heter det:
En av grunnene til at torskeoppdrett ikke lyktes tidlig på 2000-tallet, var sykdommen francisellose. Interessen for torskeoppdrett har igjen tatt seg opp, og i prosjektet skal forskere ved Nofima studere sykdommen og undersøke om det mulig å avle selektivt på fisk som er mer motstandsdyktig.
– Fiskeri og havbruk er blant våre aller viktigste eksportnæringer. Disse prosjektene vil gi oss verdifull kunnskap for bedre fiskehelse og en mer bærekraftig næring. Kunnskap om havet og livet i det er hele grunnlaget for å skape nye arbeidsplasser langs hele kysten, sier fiskeri- og havminister Bjørn Skjæran.
– Norge er i verdenstoppen innenfor fiskeri og havbruk, og for å være det i fremtiden også trenger vi forskning av høy kvalitet innenfor disse temaene. Prosjektene som får støtte nå vil gi oss kunnskap som vi trenger for å lykkes i fremtiden, og for å sikre bærekraftig vekst og utvikling innenfor havbruk og fiskeri, sier Mari Sundli Tveit, administrerende direktør i Forskningsrådet.
Nøkkelord
Kontakter
Bente E. TorstensenDivisjonsdirektør Akvakultur
Tel:+47 913 28 341bente.torstensen@nofima.noØyvind Fylling-JensenAdministrerende direktør
Tel:+47 917 48 211oyvind.fylling-jensen@nofima.noBilder

Om Nofima
Nofima er et ledende næringsrettet forskningsinstitutt som driver forskning og utvikling for akvakulturnæringen, fiskerinæringen og matindustrien.
Vi leverer internasjonalt anerkjent forskning og løsninger som gir næringslivet konkurransefortrinn langs hele verdikjeden.
Nofima AS har hovedkontor i Tromsø, og forskningsvirksomhet i Bergen, Stavanger, Sunndalsøra, Tromsø og på Ås.
Instituttet ble etablert 1. januar 2008 og har om lag 390 ansatte.
Følg pressemeldinger fra Nofima
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nofima på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nofima
Har du nok mat i beredskapslageret?16.4.2026 06:30:00 CEST | Pressemelding
Lurer du på hvor mye du skal handle til beredskapslageret? Her får du Nofima-forskernes råd om hvilken mat, og hvor mye mat som er lurt å ha dersom en krise oppstår.
Fish residuals may hold the key to male fertility13.4.2026 08:44:21 CEST | Press release
Nofima scientists are developing fertility supplements for men made from salmon heads.
Lite kunnskap om hva laksen spiser9.4.2026 11:01:27 CEST | Pressemelding
Visste du at om lag 70 prosent av fôret til oppdrettslaks består av planter? Hvis ikke, er du i godt, internasjonalt selskap.
Slik skal de øke fertiliteten hos europeiske menn30.3.2026 05:00:00 CEST | Pressemelding
Nofima-forskere er i gang med å utvikle fertilitetspiller til menn laget av laksehoder.
Follostudien lanseres: Vil kartlegge matvaner, lokal stolthet og beredskap i regionen25.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
En ny, omfattende undersøkelse, Follostudien, lanseres for å kartlegge matvanene til innbyggerne i Follo over tid. Studien skal gi innsikt i alt fra kjennskap til lokalmat og bærekraft til husholdningenes egenberedskap. Nå inviteres folk i hele regionen til å delta.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
