29 år gammel cold case-sak oppklart av «Åsted Norge»
4.11.2019 21:00:00 CET | TV 2 | Pressemelding

– Gjennom mine år som drapsetterforsker i Kripos har jeg aldri vært borte i en sak som har blitt løst på denne måten, sier «Åsted Norge»-ekspert og tidligere drapsetterforsker i Kripos, Asbjørn Hansen.
Lørdag 11. august 1990 ble en nyfødt jentebaby funnet ved en tilfeldighet i en søppelcontainer på Bjølsen i Oslo. Saken medførte store presseoppslag høsten 1990, og den lille jenta ble kalt «Josefine» eller «containerbabyen». Saken ble etterforsket som et drapsforsøk, men politiet var mest opptatt av å finne den biologiske moren for å hjelpe henne. I februar 1991 ble saken henlagt uten at politiet hadde klart å finne ut hvem som hadde lagt babyen i containeren. Den lille jenta ble bortadoptert, fikk nytt navn og ble glemt av offentligheten.
I februar i år ble TV 2-programmet «Åsted Norge» kontaktet av en kvinne som fortalte at hennes venninne ble funnet i en søppelcontainer i 1990. Kvinnen spurte om «Åsted Norge» kunne finne ut hvem som hadde lagt venninnen i containeren, og hvorfor hun ble lagt der.
- Dette ble starten på et intensivt arbeid for å kunne gi Ingrid, som «containerbabyen» heter i dag, et svar, sier programleder Jens Christian Nørve i «Åsted Norge». Det er journalist Kristian Ervik og slektsforsker David Widerberg Howden fra Norsk slektshistorisk forening som sammen med Nørve har løst det 29 år gamle mysteriet.
True crime-føljetong
Det journalistiske graveprosjektet har vært presentert som en true crime-føljetong i «Åsted Norge» denne høsten. Seerne har kunne følge journalistens arbeid med å løse saken og er også blitt oppfordret til å sende inn tips.
– Historien om Ingrid er nok en av forklaringene på at «Åsted Norge» har satt flere seerrekorder denne høsten, sier redaksjonsleder i «Åsted Norge», Asbjørn Olsen.
Ved å finlese politiets etterforskningsdokumenter fra 1990, og ved hjelp av avansert slektsforskning der Ingrids DNA ble sendt inn til en såkalt slektsdatabase, kom graveteamet frem til svaret på den 29 år gamle krimgåten.
I forrige uke ble det tatt en DNA-prøve fra Ingrids biologiske mor, og den kunne endelig slå fast at det var hun som fødte Ingrid natt til lørdag 11. august 1990.
I kveldens episode av «Åsted Norge», som sendes på TV 2 og TV 2 Sumo klokken 21.40, får man høre den biologiske morens historie om hva som skjedde og man får være med når Ingrid får svarene hun har søkt etter.
Nøkkelord
Kontakter
Siril Vatne MelingPR- og medierådgiver
Pressekontakt for Heksejakt, Mellom oss, Hjerteslag, Skal vi danse, Åsted Norge, TV 2 hjelper deg, Helsekontrollen, Matkontrollen, Sommerhytta
Bilder


Om TV 2
Vi er TV 2
Vi er TV 2, et redaktørstyrt mediehus og Norges eneste kommersielle allmennkringkaster. Vi skaper og formidler historier som gjør nyheter, sport og underholdning tilgjengelig for folk – uansett når, hvor og hvordan de måtte ønske. Gjennom en rekke ulike TV-kanaler, strømmetjenesten TV 2 Play og nyhetsnettstedet TV2.no tilbyr vi et bredt spekter av innhold som spenner fra lett underholdning til undersøkende journalistikk.
TV 2 er en del av Egmont, som er Nordens største mediekonsern med over 6000 ansatte og aktivitet i 30 land. TV 2s eier Egmont er en stiftelse, som årlig deler ut mer en 150 millioner norske kroner til et bedre liv for barn og unge.
Følg pressemeldinger fra TV 2
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra TV 2 på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra TV 2
Bryllup, fødsel og sexterapi i ny sesong av «Evig singel»12.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Noen mennesker er rett og slett vanskelig å leve med – og akkurat det gjelder alle de seks vi møter i «Evig singel». Men nå øyner flere av de populære karakterene håp. Vil de endelig lykkes i jakten på en livspartner? Gir samlivsterapi eller sexterapi best resultat? Uansett blir det nye komiske utfordringer på reisen når tredje sesong av «Evig singel» får premiere 12. juni!
TV 2 kåret til Årets mediehus: – En lagseier!6.5.2026 20:36:04 CEST | Pressemelding
BERGEN: Under medieprisene i Bergen i kveld ble TV 2 for første gang kåret til Årets mediehus. TV 2-sjef Olav T. Sandnes kaller utmerkelsen en anerkjennelse av hele laget, og trekker frem evnen til å kombinere samfunnsoppdraget med innovasjon som nøkkelen til suksessen.
Her er deltakerne i «Ekstrem gjemsel»5.5.2026 11:02:07 CEST | Pressemelding
I sommer er det klart for tredje sesong med «Ekstrem gjemsel – gi et lite pip». Programlederne Victor Sotberg og Christopher Omdahl, skal sammen med Robin Hofset jakte på kjendiser i nye spektakulære omgivelser. Premiere er 3. juli!
TV 2 avslører premieredato for Nepobaby 2 – se de første bildene4.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
TV 2 går ut med premieredatoen på neste sesong av fjorårets seriefavoritt Nepobaby. Kanalen slipper også første trailer for sesong to.
TV 2 skal vise Champions League de fem neste sesongene30.4.2026 13:07:05 CEST | Pressemelding
TV 2 har sikret seg rettighetene til å vise Champions League for fire nye år. Dermed blir det Champions League på TV 2 helt frem til 2031.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
