27551 døpte i fjor

- Vi gleder oss over alle som velger dåp og vi gleder oss med de mange tusen familier som hvert år er med på feiring av dåp i kirken, sier direktør i Kirkerådet, Ingrid Vad Nilsen.
- Dåp ikke er selvsagt,- heller ikke for kirkemedlemmer som får barn. Dette vet kirkens medarbeidere mye om. De senere årene har menighetene i økende grad prioritert kommunikasjon med foreldre og familier som skal ta stilling til om de ønsker å bære sitt barn til dåpen. Tallgrunnlaget i medlemsregisteret gir grunn til forsiktig optimisme med tanke på kommende år, mener Ingrid Vad Nilsen.
Det er dåpen som gir medlemskap i Den norske kirke. 68,6% av befolkningen var medlemmer eller tilhørende av Den norske kirke ved utgangen av 2019. Det utgjorde 3.679.850 personer. I tillegg kommer medlemmer bosatt i utlandet.
Konfirmasjonstilbudet har god oppslutning i Den norske kirke. Det var ca. 34.000 konfirmanter i fjor og andelen konfirmerte av antall døpte i årskullet var på 81 %.
Statistisk sentralbyrå (SSB) la 16. mars fram foreløpige 2019-tall fra KOSTRA (Kommune Stat-statikken fra SSB). Tallene omfatter blant annet kirkestatistikk innrapportert av menighetene i Den norske kirke.
Andre tall fra menighetenes årsstatistikk 2019:
5,2 millioner deltakere på gudstjenester.
14.235 konserter/kulturarrangementer i kirkene.
1,7 millioner deltakere på konserter/kulturarrangement.
94.000 barnehagebarn deltok på barnehagegudstjenester.
6.218 kirkelige vielser.
(Kilde: SSB, Kostra - foreløpige tall pr. 16. mars 2020)
Omkring 231.000 deltok i 2019 på menighetenes ulike trosopplæringstiltak.
(Kilde: Planverktøy for trosopplæring, Kirkerådet)
Se statistikk fra Den norske kirkes virksomhet på nettsidene til SSB (Statistisk Sentralbyrå)
og her https://www.ssb.no/kommunefakta/kostra
Tabellene i KOSTRA (Kommune Stat-statikken fra SSB) er 16. mars oppdatert med foreløpige tall for 2019. Først 17. juni kommer publisering av endelige tall for 2019.
Kontakter
Ingrid Vad Nilsen,direktør
Tel:901 74 183in699@kirken.noIngeborg Dybvig,kommunikasjonsdirektør
Tel:474 81 606id933@kirken.noBilder

Om Den norske kirke
62 prosent av befolkningen er medlemmer av Den norske kirke. Kirken tilhører den evangelisk-lutherske kirkefamilien. Kirkens ledelse er samlet i Kirkemøtet som består av medlemmene av elleve regionale bispedømmeråd og alle biskopene.
Kirken er inndelt i 1174 menigheter som disponerer 1635 kirkebygg. Mer enn 8000 mennesker arbeider i kirken og over 80.000 er frivillige medarbeidere.
Den norske kirkes virksomhet finansieres over kommunebudsjettene, statsbudsjettet og gjennom gaver og frivillig innsats.
Følg pressemeldinger fra Den norske kirke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den norske kirke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den norske kirke
Den norske kyrkja seier unnskyld til skeive16.10.2025 15:43:38 CEST | Pressemelding
I dag sa Olav Fykse Tveit, den leiande biskopen, unnskyld for skam, smerte og skade som Den norske kyrkja har påført skeive. Han uttrykte sa samtidig takk til alle som hadde bidrege til endring.
Forutsigbar finansiering av folkekirken bygger fellesskap15.10.2025 10:42:26 CEST | Pressemelding
– En forutsigbar finansiering av folkekirken bygger fellesskap over hele landet. Det er et viktig premiss for budsjettforhandlingene på Stortinget, sier kirkerådsleder Harald Hegstad.
Presseinvitasjon: Den norske kirke vil si unnskyld til skeive30.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Den norske kirke inviterer til London Pub 16. oktober. Der vil preses Olav Fykse Tveit på vegne av Bispemøtet i Den norske kirke vil si unnskyld til skeive. Etterpå er det gudstjeneste i Oslo domkirke. Pressen er invitert til både London Pub og Oslo domkirke, og bes melde seg på til ak547@kirken.no før 15. oktober kl. 12.00.
Over 200 ungdommer i kirkesommerjobb22.9.2025 08:35:00 CEST | Pressemelding
I sommer hadde flere hundre ungdommer sommerjobb i Den norske kirke. – Fin sommerjobb der fokuset går bort fra penger, men heller på medmennesker, forteller en av ungdommene.
Stig Lægdene er ny biskop i Nord-Hålogaland18.9.2025 19:15:00 CEST | Pressemelding
Kirkerådet har tilsatt Stig Lægdene som ny biskop i Nord-Hålogaland bispedømme. Han kommer fra stillingen som domprost i Tromsø. Den nye biskopen presenteres i Tromsø domkirke i morgen, 19. september kl. 11.00.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
