2020 er det varmeste året noen gang målt
28.12.2020 19:31:56 CET | Meteorologisk institutt | Pressemelding

Året har så langt hatt en gjennomsnittstemperatur som ligger rundt 2,5 grader over normalen. Normalen er gjennomsnittet over de tredve årene 1961 til 1990.
– Som tallene viser har 2020 vært et veldig varmt år, dette gjelder spesielt vinteren. Det er dessverre ikke overraskende at vi setter nye varmerekorder, sier klimaforsker Hans Olav Hygen ved Meteorologisk institutt.
Den forrige rekorden for det varmeste året 2014, da lå også gjennomsnittstemperaturen for Norge 2,2 grader over normalen. Det nest varmeste året er 2011 med 1,8 grader over normalen. De nasjonale målingene går helt tilbake til 1900.
– 2020 har ikke føltes så varmt
De aller fleste tenker kanskje ikke at året har vært rekordvarmt.
– Varme forbinder jo mange med sommer og hetebølger, og slik var jo ikke juli i år. Det som gjør at året er rekordvarmt, er den varme vinteren og den milde høsten, sier Hygen.
Sett under ett var vintermånedene desember, januar og februar hele 4,5 grader varmere enn normalen. Vinteren ble dermed den mildeste siden vi startet målinger i 1900.
– Det blir stadig varmere
Hygen understreker at det at et enkeltår er ekstra varmt ikke nødvendigvis skyldes klimaendringer.
– Men klimaendringene gjør at trenden stadig går oppover og at sannsynligheten for at vi opplever rekordvarme år øker, sier Hygen.
Ser ut til å bli det varmeste året også globalt
Også globalt ligger 2020 an til å bli et av de varmeste årene som er registrert. Det på tross av at det naturlige værfenomenet La Niña, som har en avkjølende effekt på den globale temperaturen, har utviklet seg siste del av året.
Det endelige svaret på om 2020 ble det varmeste året også i verden, får vi svar på i begynnelsen av januar.
Året så langt i forhold til normalen:
- Januar: 6,1 °C over
- Februar: 4,0 °C over
- Mars: 2,4 °C over
- April: 1,2 °C over
- Mai: 1,1 °C under
- Juni: 3,2 °C over
- Juli: 0,6 °C under
- August: 1,4 °C over
- September: 1,7 °C over
- Oktober: 1,5 °C over
- November: 4,6 °C over
Kontakter
Klimaforsker Hans Olav Hygen:
hansoh@met.no
Telefon: 911 23 958
Bilder

Om Meteorologisk institutt
Følg pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Meteorologisk institutt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Juni var varm på fastlandet og rekordvarm på Svalbard1.7.2026 13:47:58 CEST | Pressemelding
Etter en varm avslutning, endte juni som den syvende varmeste i måleserien som går tilbake til 1901. Det ble også registrert mange rekorder på Svalbard.
Mye høyere risiko for hetebølge under fotball-VM i år enn i 19949.6.2026 08:48:46 CEST | Pressemelding
Under fotball-VM i juni og juli er det stor sannsynlighet for at det vil “koke” både på fotballbanen, og i lufta over. Særlig i sør- og midtområdene av USA, og i Mexico.
Vårsesongen setter ny temperaturrekord2.6.2026 13:12:09 CEST | Pressemelding
2026 skriver seg inn som den varmeste vårsesongen vi har hatt siden målingene startet.
Så mye varmere blir våren7.5.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Vårsesongen har blitt 1,2 grader varmere siden målingene startet, men hvor mye vil temperaturen øke fram mot slutten av århundret?
Varmeste april vi har målt i Nord-Norge5.5.2026 09:54:54 CEST | Pressemelding
I den nordligste delen av landet har det vært svært varmt i april. Svalbard har målt temperatur over normalen hver dag. Det føyer seg inn i en rekke milde vintre, og klimaendringene har synlige konsekvenser for øygruppen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
