20 studentgründere får inntil 1 million kroner hver
23.4.2020 10:32:07 CEST | Forskningsrådet | Pressemelding

Se nederst i saken for en oversikt over hvor prosjektdeltakerne kommer fra.
– Mer gründermentalitet vil hjelpe Norge gjennom omstillingen som vi vet vi skal igjennom. STUD-ENT skal styrke entreprenørskapskulturen ved universitetene og høgskolene. Klimakrisen og koronakrisen aktualiserer dette mer enn noen gang. Jeg synes det er inspirerende og spennende å se at neste generasjon tenker stort, sier næringsminister Iselin Nybø.
STUD-ENT ordningen retter seg mot studenter og kandidater fra universiteter og høyskoler som vil prøve seg på gründervirksomhet og videreutvikle forretningspotensialet i idéer de har fått gjennom studiene. De får erfaringer, på godt og vondt, i det å drive fram en forretningsidé. Ordningen er også et viktig virkemiddel for lærestedene ved at de utvikler en kultur for entreprenørskap og kommersialisering av offentlig finansiert forskning og skaper tettere samarbeid mellom studenter og forskere.
Digitalisering for økt matsikkerhet, bedre arbeidsforhold og raskere dataoverføring under vann
Forskningsrådet mottok 45 søknader i 2020. Prosjektene har blitt vurdert av eksperter, og 20prosjekter får tildeling og mottarinntil 1 million kroner hver til utvikling av forretningsideen.Tildelingene skjer innenfor en rekke ulike fagområder.
Ett av prosjektene som får tildeling er ledet av studenter ved Norges miljø- og biovitenskapelig universitet (NMBU)og skal utvikle et system for å skaffe bedre data for å øke matsikkerheten i produksjon og distribusjon av øl fra små- og mellomstore bryggerier. Ved å ta i bruk sensorteknologi skal man legge til rette for bedrearbeidsprosesser og tettere dialog med kunder og sluttbrukere (restauranter, barer og hoteller).
En gruppe studenter ved NTNU får tildeling til et prosjekt som utvikler et system for bedre dataoverføring under vann. Dette kan redusere kostnaderi olje- og gassektoren og kan også potensielt øke sikkerheten gjennom bedre overvåkingen av installasjoner under vann.
Ved Norges Handelshøyskole i Bergen (NHH) utvikler studenter et dataverktøy som har som mål å forbedre kvaliteten i bemanningsverktøy rettet mot bedrifter som er avhengig av skiftarbeid. Programmet som studentene er i ferd med å utvikle skal øke arbeidstakernes mulighet for forutsigbarhet i skiftene, ivareta arbeidstakernes rettigheter, sikre tilstrekkelig bemanning og kunne øke bedrifters effektivitet.
Master og PhD
Tidligere var det kun masterstudenter som kunne søke STUD-ENT. Nytt i år er at også PhD-kandidaterog studenterfra profesjonsstudiene kan søke.
– Poenget med studentinnovasjon er ikke bare å skape bedrifter, men å utruste studentene med en innovasjonstankegang som de tar med seg ut i arbeidslivet. Slik skaper vi morgendagens næringsliv sier administrerende direktør John-Arne Røttingen.
Nøkkelord
Kontakter
Vivill VinsryggPressekontakt
Tel:95 700 450vv@forskningsradet.noBilder
Dokumenter
Lenker
Om Forskningsrådet
Forskningsrådet er den nasjonale organisasjonen for finansiering av forskning og eksperimentell utvikling (FoU) og FoU-støttet innovasjon. Forskningsrådet skal være en markert forsknings- og innovasjonspolitisk aktør nasjonalt og internasjonalt, en strategisk investor, en synlig og inkluderende samfunnsaktør og en kunnskapsbasert rådgiver. Gjennom disse rollene skal vi legge til rette for utviklingen av sterke forsknings- og innovasjonsmiljøer som hevder seg i den internasjonale konkurransen, skaper innsikt, bidrar til verdiskaping og til å løse de samfunnsutfordringene Norge og verdenssamfunnet står overfor. Forskningsrådet skal gi næring til nye ideer, gjøre grensesprengende forskning og radikal innovasjon mulig og jobbe for et samfunn der forskning brukes og deles.
Følg pressemeldinger fra Forskningsrådet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forskningsrådet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forskningsrådet
269 millioner kroner til toppforskning på blant annet matematikk- og leseferdigheter21.9.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
23 banebrytende forskningsprosjekter får nå millionstøtte fra Forskningsrådet. Blant spørsmålene det skal forskes på er om bedre leseferdigheter kan styrke prestasjonene i matte, hvordan kunstig intelligens arver fordommene våre og hvorfor noen tar større sjanser enn andre i aksjemarkedet.
Forskningsdagene 2026: Hvordan kan noe som er gøy og gratis styrke Norges motstandskraft?16.9.2026 06:50:00 CEST | Pressemelding
Under Forskningsdagene møter rundt 1000 forskere barn, ungdom og voksne over hele landet. De åpner laboratorier, besøker skoler, står på forskningstorg, deltar i debatter, svarer på spørsmål og forteller om forskningen sin på nye og kreative måter. Slik viser de hvordan uavhengig og etterprøvbar forskning blir til og bidrar til å styrke kritisk tenkning og tillit til forskning.
228 millioner kroner til innovasjon i industri og tjenestenæringene13.9.2026 11:25:00 CEST | Pressemelding
Forskningsrådet gir 228 millioner kroner til 18 bedrifter som skal utvikle nye løsninger for industri og tjenestenæringer. Prosjektene skal bidra til økt konkurransekraft og omfatter blant annet hvordan kunstig intelligens kan brukes i energitransport, hvordan man kan bedre utnytte norske mineralressurser og hvordan bygg kan lære av egne feil.
Torild Uribarri blir ny kommunikasjonsdirektør i Forskningsrådet13.7.2026 06:50:00 CEST | Pressemelding
Torild Uribarri er ansatt som ny kommunikasjonsdirektør og har første dag på jobb 10. august.
Stor interesse for forskning på forsvarsevne, sikkerhet og beredskap30.6.2026 06:55:00 CEST | Pressemelding
Forskningsrådet har mottatt 112 skisser til nye forskningssentre for forsvarsevne, sikkerhet og beredskap. Interessen er stor og deltakelsen bred. Skissene er korte beskrivelser av hva senteret kan omfatte av tema, virkninger og samarbeidsaktører. Til hovedutlysningen – som utsettes til over nyåret for å gi miljøene bedre tid - forventes det at mange slår sammen forslagene sine.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

