20 milliarder til å sikre handel
– Jeg er glad for at Stortinget har sluttet seg til forslaget. Den skal gjøre at handelen mellom bedrifter i Norge og kundene deres kan gå så normalt som mulig i en periode med stor usikkerhet, sier næringsminister Iselin Nybø.
Skal sikre salg i Norge og til utlandet
I revidert nasjonalbudsjett foreslo regjeringen å opprette en ny ordning i GIEK. Den nye garantiordningen skal bidra til at bedrifter i Norge fortsatt kan ha god tilgang på kredittforsikring.
– Sjømatnæringen har vært opptatt av å få på plass en slik ordning. Jeg er glad for at dette nå går i orden, slik at sjømatbedrifter i Norge kan fortsette å selge vår gode sjømat, sier fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen.
Kredittforsikring er en forsikring som brukes ved salg på kreditt, både ved innenlands salg og eksport. Forsikringen sørger for at selgeren får tilbakebetalt en del av salgssummen hvis kunden går konkurs eller ikke kan betale.
Gjelder alle bransjer
Den nye ordningen gjelder alle bransjer, og er godkjent av ESA. Du kan lese ESAs vedtak her.
Sjømatnæringen er en stor bruker av kortsiktig kredittforsikring. Innenlands salg og eksport av sjømat utgjør om lag 40 prosent av det totale forsikrede volumet for kredittforsikringsselskapene i Norge.
Kredittforsikring brukes også av annen industri, som for eksempel metall, mineral, skogbruk, byggevarer, papir, sportsutstyr og elektronikk.
Garantiordningen innebærer at staten tar risiko på vegne av kredittforsikringsselskapene. Bedriftene kan dermed henvende seg som normalt til sine forsikringsselskaper.
Tildelingsbrevet til GIEK finner du her: GIEK - tillegg til tildelingsbrev for 2020- garantiordning for re-forsikring av kreditt .pdf
Revidert regelverk for GIEK finner du her: Regelverk for GIEKs garantiordninger (i kraft 20 juni 2020) .pdf
Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Næringsministeren besøker Trysil 12. januar – møter reiselivsnæring i vekst7.1.2026 14:52:36 CET | Presseinvitasjon
Næringsministeren besøker Trysil mandag 12. januar for å få innsikt i Innlandets største reiselivsdestinasjon og en næring med betydelig eksportvekst.
Stadig viktigere med presis tid – ber om innspill til utredning6.1.2026 10:28:51 CET | Pressemelding
I en stadig mer digitalisert verden, er presis tid avgjørende for viktige samfunnsfunksjoner. I en utredning foreslår Justervesenet og Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) opprettelse av en nasjonal tidstjeneste.
Tilskot til kystrekeflåten i 202623.12.2025 10:18:26 CET | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har fastsett forskrift for mellombels tilskot til drivstoff for kystrekeflåten i 2026. Satsen for tilskotet er sett til 3,50 kroner per liter drivstoff frå årets start.
Inger Lise Strøm er ny direktør i Brønnøysundregistrene19.12.2025 12:30:00 CET | Pressemelding
Inger Lise Strøm er i statsråd i dag beskikket som direktør for Brønnøysundregistrene.
Enighet om norsk-russisk fiskeriavtale for 202618.12.2025 17:16:43 CET | Pressemelding
Norge og Russland er enige om en fiskeriavtale for 2026. Avtalen er avgjørende for å sikre en forsvarlig bærekraftig forvaltning av bestandene i Barentshavet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom