2 av 3 nordmenn ønsker å innføre sunnere vaner i år
13.1.2022 14:32:19 CET | Opplysningskontoret for Meieriprodukter | Pressemelding

I januar har vi ofte tid og motivasjon til å ta tak i hverdagsvanene - og uvanene våre. Det går mot lysere tider, og det er fortsatt mange muligheter til å forbedre helsen frem mot sommeren.
I en ny undersøkelse gjennomført av Norstat på vegne av Opplysningskontoret for Meieriprodukter (Melk.no) svarer hele 65 % at de ønsker enten å trene mer, gå ned i vekt, spise og drikke sunnere, slutte å røyke, slutte å snuse eller drikke mindre alkohol.
For ernæringsrådgiver Terese Glemminge Arnesen i Melk.no er dette optimistiske nyheter for en kommende vår med forhåpentligvis færre koronarestriksjoner og mer aktivitet:
– At såpass mange ønsker seg en sunnere levemåte i år må være godt nytt for folkehelsen. Det er lenge igjen til neste årsskifte, og enten det er januar eller juni er det aldri for sent å begynne med gode vaner, sier ernæringsrådgiveren.
Start med små grep
Å begynne med en god vane kan for mange være enklere enn å slutte med en dårlig. For kostholdets del er det mange gode vaner man kan starte med allerede i dag.
– De aller fleste klarer å gjøre noen grep for å bedre helsen. Legg lista lavt for å komme i gang, og husk at små grep kan gjøre store forskjeller. Start med å bestemme deg for å gjøre minst ett sunnere valg hver dag, sier Glemminge Arnesen.
Fra helsemyndighetene blir vi anbefalt å spise helt vanlige matvarer som frukt, grønt, magre meieriprodukter, grove kornprodukter, noe kjøtt og fisk. Med disse matvarene legger du et godt grunnlag for et sunt kosthold, uten strenge kurer eller spesialprodukter.
3 sunne kostholdsvaner å starte med
- Velg grovere kornprodukter. Se etter brødskalaen, og velg brødvarer med mer fiber som gjør deg mettere og som er godt for fordøyelsen.
- Velg grønnere mat. Vi bør spise frukt og grønnsaker så ofte som mulig, helst til hvert måltid. Start med alltid å ha frukt og grønt tilgjengelig, så spiser du mer!
- Velg magrere meieriprodukter. Det er lurt å velge f.eks. lettmelk og skummet melk, cottage cheese, kvarg og magre oste- og yoghurttyper. Disse inneholder mindre fett, men er gode kilder til næringsstoffer som kalsium, proteiner, jod og B-vitaminer. Vi blir anbefalt av helsemyndighetene å spise 3 porsjoner om dagen.
|
Ambisjoner for 2022 |
|
|
Trene mer |
43 % |
|
Slanke seg/gå ned i vekt |
33 % |
|
Spise/drikke sunnere |
32 % |
|
Drikke mindre alkohol |
8 % |
|
Slutte å røyke |
3 % |
|
Slutte å snuse |
3 % |
|
Minst ett av de ovenfor |
65 % |
Landsrepresentativt utvalg (1000 personer). Gjennomført av Norstat i uke 52.
Kontakter
Terese Glemminge ArnesenErnæringsrådgiver
Tel:951 95 129terese@melk.noBilder

Om Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK) er landets fremste kompetansesenter for merkenøytral informasjon om melk og meieriprodukter. Vår oppgave er å øke kunnskapen om disse matvarene basert på et faglig, vitenskapelig grunnlag. MELK besitter oppdatert faglig innsikt og analyser av ernæringsforskning, forbruksmønstre og holdninger. På melk.no finner du artikler, tips og råd, fakta og nyttige oppskrifter.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Vi har aldri spist mer yoghurt15.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Vi har aldri spist mer yoghurt. I første halvår ble det solgt rundt 38 millioner kilo yoghurt i Norge, 11 prosent mer enn året før, viser nye tall fra Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK). Bak veksten ligger flere av de store mattrendene akkurat nå.
Fra cottage cheese til helmelk: Dette velger vi mer av2.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Proteinrike produkter som cottage cheese og kvarg fortsetter den kraftige veksten. Samtidig øker salget av helmelk og smør. Nye tall for 1. halvår 2026 fra Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK) viser to tydelige, men ganske forskjellige trender blant produktene som vokser mest.
Kefirsalget opp over 40 prosent på to år15.6.2026 06:16:00 CEST | Pressemelding
Den har lenge levd et stille liv i meierihyllen. Nå peker kefir seg ut som en av vekstvinnerne blant syrnede meieriprodukter.
De minst trendy meieriproduktene er blitt de mest populære9.6.2026 07:05:21 CEST | Pressemelding
Kefir, cottage cheese og yoghurt naturell har vært blant de mer anonyme produktene i meierihylla. Nå er det nettopp disse produktene som opplever sterk vekst både internasjonalt og i Norge.
Årets kvinnelige melkebonde 2026: – Vi har den beste melka i verden1.6.2026 04:00:00 CEST | Pressemelding
Silje Maria Kvaale By fra Toddum gård i Namsos er kåret til Årets kvinnelige melkebonde 2026. Kåringen er opprettet av Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter (MELK) i forbindelse med FNs internasjonale år for kvinnelige bønder.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
