Miljødirektoratet

Bildekk er største kilde til mikroplast i Osloluft

4.11.2026 08:56:25 CET | Miljødirektoratet | Pressemelding

Del

Målinger viser at partikler fra bildekk utgjør rundt 75 prosent av mikroplasten i luftprøver fra Sofienbergparken i Oslo.

Alt-tekst: Tett bilkø med mange kjøretøy på en flerfils motorvei, sett fra oversiden.
Bildekk er største kilde til mikroplast i Osloluft. Målinger viser at partikler fra bildekk utgjør rundt 75 prosent av mikroplasten i luftprøver fra Sofienbergparken i Oslo. Espen Larsen | Miljødirektoratet

– Overvåking over tid viser at bildekkpartikler er en stor kilde til mikroplastforurensning. Effektive tiltak som minsker spredningen av mikroplast fra bildekk bør derfor prioriteres, sier Hilde Singsaas, direktør for Miljødirektoratet.

Resultatene fra årets Mikronor-målinger støtter funn fra tidligere års overvåking om at bildekkpartikler er en stor kilde til mikroplast i miljøet.  

Bildekkpartikler utgjør 75 prosent av mikroplast i urban luft

Målinger fra Sofienbergparken i Oslo viser at den største kilden til mikroplast i lufta er bildekk. Miljødirektoratet overvåker mengden og sammensetningen av mikroplast i luft fra blant annet Sofienbergparken i Oslo, fra Agder og Svalbard. I 2025 ble det samlet inn 12 prøver gjennom året fra hver stasjon, hver over en periode på 14 dager. Det ble målt et gjennomsnittlig nedfall av mikroplast på 550 mikrogram per kvadratmeter per døgn for Sofienberg. Resultatene var på omtrent samme nivå som for 2024. Bildekkpartikler ble funnet i alle de undersøkte prøvene og utgjorde omtrent 75 prosent av mikroplastmengden. 

Målingene viser en tydelig forskjell mellom Sofienberg og de mer avsidesliggende stasjonene med rundt 13 ganger mer mikroplast i gjennomsnitt enn ved målestasjonen i Agder og omtrent 30 ganger mer enn gjennomsnitt for Svalbard.

Mest bildekkpartikler i mars og november

Mengden bildekkpartikler i luftprøvene fra Sofienbergparken varierte gjennom året. De høyeste nivåene ble målt i mars og november. Periodene med mest målt mikroplast sammenfalt med periodene da mange skifter mellom vinter- og sommerdekk. Et lignende mønster ble observert i målingene for 2024. 

Rapporten peker på kjøring med vinterdekk på bare veier og oppvirvling av veistøv som mulige forklaringer. Det er likevel ikke mulig å slå fast ut fra disse målingene alene hvor mye skiftet mellom vinter- og sommerdekk bidrar. Trafikk, vind- og veiforhold, oppvirvling av partikler som allerede ligger på bakken og andre lokale kilder til mikroplast kan påvirke resultatene.

Bildekkpartikler havner i fjord og ferskvann

Luftmålingene er del av et større bilde. Miljøovervåking har vist at bildekkpartikler spres videre fra utslippskilden og dominerer i flere typer miljø. Tidligere undersøkelser i Oslo har funnet høye nivåer av bildekkpartikler i urban avrenning og i såkalte sandfang som renser overvannet fra veiene. I enkelte sandfang utgjorde bildekkpartikler rundt en fjerdedel av massene. Dette viser at sandfang kan holde tilbake en del av partiklene før de transporteres videre med overvannet. Mikroplasten som ikke fanges opp slippes videre ut i miljøet. Bildekkpartikler samler seg i sedimentene i Oslofjorden, og det er også funnet relativt høye nivåer i ferskvannssedimenter som Mjøsa. Bildekkpartikler er også påvist i blåskjell fra Oslofjorden.

Bildekk sprer også skadelige kjemikalier

Betydningen av utslipp fra bildekk handler ikke bare om selve mikroplastpartiklene. Bildekk består av naturgummi, syntetisk gummi og en rekke kjemikalier som følger med partiklene ut i miljøet. Noen av disse stoffene er skadelige for miljøet. Annen miljøovervåking i regi av Miljødirektoratet har påvist dekkrelaterte kjemikalier i blant annet ærfugl og gråmåke fra Oslofjorden. Det viser at problemet ikke bare handler om selve mikroplastpartiklene, men også at kjemikalier fra dekk kan tas opp i levende organismer og inngå i næringskjeden. 

Slik kan utslippene fra bildekk reduseres

Av hensyn til helse og miljø er det viktig å redusere spredningen av bildekkpartikler. Flere tiltak kan bidra:

  • Mindre biltrafikk reduserer utslipp fra dekkslitasje.
  • Lavere fart, blant annet gjennom miljøfartsgrenser, kan redusere dekkslitasje og oppvirvling av partikler fra veibanen.
  • Veirengjøring kan fjerne partikler før de virvles opp eller spres videre.
  • Nytt regelverk i EU skal bidra til at dekk frigir færre gummipartikler ved kjøring og består av mer miljøvennlige materialer.

Fakta om Mikronor

  • Mikronor er Miljødirektoratets nasjonale overvåkingsprogram for mikroplast i norsk miljø.
  • Prosjektet ledes av NIVA, og det er NILU har undersøkt mikroplast i luftprøver fra Oslo, Agder og Svalbard.
  • Programmet startet i 2021 og er planlagt videreført til 2030.
  • Mikroplast og bildekkpartikler overvåkes i blant annet luft, overflatevann og sedimenter.
  • Luftnedfall overvåkes i Sofienbergparken i Oslo, på Birkenes og på Zeppelin på Svalbard.
  • I 2025 ble det samlet inn 12 luftprøver gjennom året ved hver stasjon. Hver prøve representerer 14 dagers prøvetaking.

Kontakter

Lenker

Om oss

Miljødirektoratet jobber for et rent og rikt miljø
Våre hovedoppgaver er å redusere utslipp av klimagasser, forvalte norsk natur og hindre forurensning. Vi er et statlig forvaltningsorgan underlagt Klima- og miljødepartementet. Vi har i underkant av 700 ansatte ved våre to kontorer i Trondheim og Oslo, og ved Statens naturoppsyn (SNO) sine lokalkontor.

Andre språk

Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye