Skanska skal utvikle datasenter i Namsskogan sammen med Bitzero
20.10.2026 13:08:54 CEST | Skanska Norge | Pressemelding
Skanska og Bitzero har inngått en prosjektutviklingsavtale for Bitzeros planlagte datasenter i Tunnsjødal i Namsskogan kommune.

Planen er å utvikle en datasentercampus med en samlet kapasitet på opptil 110 MW. Avtalen omfatter utviklingen av prosjektet og arbeidet med å legge grunnlaget for en effektiv gjennomføring. Når utviklingsfasen er ferdig, er målet å inngå en ny avtale om selve byggingen.
Det planlagte anlegget vil bestå av to til fire datasenterbygg og skal erstatte dagens containerbaserte løsning på 40 MW. I utviklingsfasen skal Skanska samarbeide tett med Bitzero og bidra med kompetanse innen blant annet prosjektering, planlegging og innkjøp. Teknologiselskapet Vertiv er også en sentral samarbeidspartner i utviklingen av datasenteret.
– Vi er svært glade for at Bitzero har valgt Skanska som partner. Dette er et stort og komplekst prosjekt som kan bli viktig både for Namsskogan og for vår satsing på datasentre i Norge. Ambisjonen vår er å være en komplett samarbeidspartner som kan følge datasenterprosjekter fra utvikling og prosjektering til bygging. Når vi kommer inn tidlig, kan vi samle riktig kompetanse, utvikle løsningene sammen med kunden og legge grunnlaget for en rask og god gjennomføring, sier Pål Magnus Aglen, konserndirektør i Skanska Norge.
Bygger opp datasentersatsingen i Norge
Avtalen med Bitzero er et viktig steg i Skanskas langsiktige satsing på datasentre i Norge. Selskapet bygger nå opp et norsk fagmiljø som kombinerer lokal markedskunnskap med Skanskas internasjonale erfaring.
Skanska kan trekke på omfattende internasjonal erfaring med datasentre. Konsernet har bygget over 250 datasenterprosjekter i USA, med en samlet verdi på over 7 milliarder dollar.
– Vi starter ikke på blanke ark. Vi henter erfaring, arbeidsmetoder og spesialistkompetanse fra Skanskas internasjonale datasentervirksomhet og kombinerer dette med kompetansen vi bygger i Norge. Slik kan vi tilby kundene én partner gjennom hele løpet. Avtalen med Bitzero viser at vi er i ferd med å ta en tydelig posisjon i dette markedet, sier Pål Magnus Aglen.
Behovet for datakapasitet vokser, blant annet som følge av kunstig intelligens, digitalisering og skytjenester. Samtidig krever datasentre betydelige mengder kraft og areal. Det stiller høye krav til hvilke prosjekter som utvikles, hvor de lokaliseres og hvordan hensynet til ressursbruk og lokalsamfunn ivaretas.
Store datasentre stiller høye krav til blant annet kraft, arealer, logistikk, tekniske systemer, leverandørkjeder og prosjektstyring. Skanska går inn i markedet fordi selskapet mener at kompetanse tidlig i utviklingen er avgjørende for å vurdere helheten, redusere unødvendig ressursbruk og legge til rette for en effektiv gjennomføring. Selskapet har derfor gjort datasentre til et strategisk satsingsområde i Norge.
– Vi vet at datasentre skaper debatt, særlig fordi de bruker mye kraft og beslaglegger arealer. Det er en viktig diskusjon. Vår oppgave er ikke å avgjøre hvilke prosjekter som skal få tilgang til kraft, men når et prosjekt skal utvikles, skal vi bruke kompetansen vår til å finne gode løsninger og gjennomføre det så effektivt og ansvarlig som mulig. Når vi kommer tidlig inn, har vi større mulighet til å påvirke valg av løsninger, ressursbruk og gjennomføring før de viktigste beslutningene er tatt, sier Pål Magnus Aglen.
Kontakter
Geir LingeKommunikasjonssjef
Tel:+47 92 25 11 25Pål AglenKonserndirektør Bygg
Tel:+47 993 89 224pal.magnus.aglen@skanska.noOm oss
Skanska er et av verdens ledende entreprenørkonsern med ekspertise innen bygg og anlegg, utvikling av kommersielle lokaler, boliger og prosjekter i offentlig-privat samarbeid. Norge er ett av ni hjemmemarkeder der Skanska har virksomhet.
Følg pressemeldinger fra Skanska Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skanska Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skanska Norge
Skanska skal bygge Langevann helsesenter16.10.2026 12:30:00 CEST | Pressemelding
Skanska har signert kontrakt med Eigersund kommune om å prosjektere og bygge Langevann helsesenter. Kontrakten har en verdi på om lag 320 millioner kroner ekskl. mva.
Skanska har signert kontrakt med Osterøy kommune om Osterøytunet Omsorg+18.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Skanska har signert kontrakt med Osterøy kommune om samspillsfasen for Osterøytunet Omsorg+. Prosjektet skal styrke kommunens helse- og omsorgstilbud, og skal nå videreutvikles før en eventuell beslutning om gjennomføring.
Statens vegvesen og arbeidsfellesskapet Skanska og Vassbakk & Stol har signert kontrakt om oppgradering av E16 Lærdalstunnelen11.9.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen og arbeidsfellesskapet Skanska og Vassbakk & Stol har signert kontrakt om oppgradering av E16 Lærdalstunnelen i Vestland – verdens lengste vegtunnel på 24,5 kilometer. Kontrakten har en verdi på om lag 1,6 milliarder kroner, og prosjektet skal bidra til økt sikkerhet og mer robust drift i en av Norges viktigste transportårer mellom øst og vest.
Skanska bygger nytt kulturhistorisk museum på Odderøya2.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Skanska er godt i gang med byggingen av VIGA kulturhistorisk museum på Odderøya i Kristiansand.
Skanska har signert kontrakt for teknisk sentral ved Nye Rikshospitalet1.9.2026 10:30:00 CEST | Pressemelding
Skanska har signert kontrakt med Helse Sør-Øst RHF ved Sykehusbygg for bygging av den nye tekniske sentralen F2 ved Nye Rikshospitalet i Oslo. Kontrakten har en verdi på 392 millioner kroner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom