Atomklokkene stilles ikke, men du må fortsatt stille klokka

22.10.2026 13:00:00 CEST | Justervesenet | Pressemelding

Del

Dagene blir kortere, temperaturen synker og mange merker at vinteren nærmer seg. For de fleste her til lands betyr det også at tiden er inne for å stille klokka. Klokken 03:00 natt til søndag 25. oktober stilles klokka én time tilbake til 02:00. Dermed "får" vi en ekstra time denne helgen.

Fem atomklokker i stativ.
Slik ser atomklokkene ut i tidslaboratoriet hos Justervesenet. Justervesenet

Atomklokkene stilles ikke

Selv om hele landet stiller klokka, er det ingen som stiller Justervesenets atomklokker fram eller tilbake.

Ved Justervesenets laboratorium for tid og frekvens realiseres Norges offisielle tid, og målingene fra atomklokkene inngår i det internasjonale samarbeidet som ligger til grunn for verdens felles tid, UTC.

– Når klokka skal stilles hos oss, er det ikke det samme som når folk flest stiller klokkene. Vi justerer atomklokkene på nanosekundnivå, det er for å best mulig følge UTC-tiden. Men sommertid og vintertid handler om hvilken tidssone samfunnet utenfor laben skal følge, sier Harald Hauglin i Justervesenet, som anses som Norges tidssjef.

Mange vet heller ikke at presis tid og arbeidet på dette laboratoriet er viktig langt utover vekkerklokka på nattbordet. Alt fra telekommunikasjon og kraftforsyning til navigasjon og finansielle systemer er avhengig av at tiden er nøyaktig helt ned på million- og milliarddels sekund.

Hvorfor du fortsatt må stille klokka

Normaltid i Norge er UTC+1 time, men om våren går vi over til sommertid, som er UTC+2 timer. Sommertid ble opprinnelig innført for å utnytte dagslyset bedre og redusere energiforbruket. Selv om behovet er annerledes i dag, har Norge fortsatt ordningen fordi det er fordelaktig å bruke samme løsning som de fleste europeiske land.

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Harald Hauglin i Justervesenet anses som Norges tidssjef og minner om at klokka må stilles på søndag.
Harald Hauglin i Justervesenet anses som Norges tidssjef og minner om at klokka må stilles på søndag.
Justervesenet
Last ned bilde

Lenker

Følg pressemeldinger fra Justervesenet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Justervesenet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Justervesenet

For lite innhold i matvarene: dette gjør Justervesenet22.1.2026 09:15:28 CET | Aktuelt

TV 2 skrev nylig om forbrukere som opplever at de får mindre innhold i matvarer enn det som står på pakken. To forbrukere fortalte at de gjentatte ganger hadde kjøpt produkter merket med 3 desiliter, men som i noen tilfeller viste seg å inneholde mindre, og så lite som bare rundt 2,5 desiliter. Slike opplevelser skaper frustrasjon. Men det finnes et regelverk som skal ivareta innhold i ferdigpakkede varer, og Justervesenet fører tilsyn med dette.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye