NVE avdekket avvik i Statkrafts arbeid med damsikkerhet
12.10.2026 10:15:19 CEST | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
NVE har gjennomført revisjoner av Statkrafts arbeid med damsikkerhet. Tilsynene avdekket alvorlige avvik knyttet til blant annet oppfølging av tekniske krav, internkontroll, overvåking og gjennomføring av sikkerhetsvurderinger.

NVE har revidert Statkraft i Sauda og Nord-Norge. Revisjonene resulterte i henholdsvis 26 og 20 avvik. NVE vurderer avvikene som svært alvorlige.
– Funnene i revisjonene er alvorlige, og viser at Statkraft over tid ikke har fulgt opp flere viktige krav til damsikkerhet godt nok. Samtidig er det viktig å understreke at vi ikke ser tegn til umiddelbar fare for dambrudd. Dammene er robuste og bygget etter gjeldende regelverk. Sikkerheten må likevel også følges opp gjennom systematisk overvåking, kontroll og vedlikehold, og her har vi avdekket alvorlige mangler, sier Kristian Markegård, direktør for tilsyn og beredskap i NVE.
Tilbakevendende avvik tyder på strukturelle mangler
Selv om revisjonene ble gjennomført i ulike deler av Statkrafts virksomhet viser tilsynene at de samme manglene går igjen. NVE vurderer derfor at avvikene ikke bare er lokale og tilknyttet enkeltanlegg, men gir uttrykk for generelt mangelfullt arbeid med damsikkerhet hos Statkraft som organisasjon.
Revisjonene viser blant annet at dette gjelder manglende oppfølging av tekniske krav og tidligere vedtak, mangelfull organisering, og utilstrekkelig overvåking og sikring av måledata.
– Når slike forhold blir stående over tid svekkes virksomhetens evne til å sørge for at sikkerheten er ivaretatt. Det er nettopp for å unngå en slik utvikling at regelverket stiller krav til kontroll, overvåking og systematisk oppfølging, sier Markegård.
Statkraft får pålegg om retting
NVE sender nå de endelige revisjonsrapportene til Statkraft sammen med vedtak om retting av avvikene. Samtidig varsler NVE tvangsmulkt dersom frister for retting ikke blir overholdt. For noen av forholdene kan det også bli aktuelt å vurdere ytterligere reaksjoner.
Statkraft må her dokumentere hvordan avvikene skal rettes, og hvordan virksomheten vil sikre bedre etterlevelse av regelverket framover.
Damsikkerheten i Norge er god
NVE understreker at funnene i revisjonene ikke betyr at damsikkerheten i Norge er svak generelt.
– Norske dammer har gjennomgående god sikkerhet. NVE fører omfattende tilsyn med eiere av anlegg over hele landet for å sørge for at sikkerheten opprettholdes på lang sikt. Nettopp derfor reagerer vi når vi avdekker alvorlige avvik, sier Markegård.
Kontakter
NVEs pressetelefon
Tel:489 97 667pressevakt@nve.noLenker
Om oss
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Offentlig informasjonsmøte om ny kraftledning i Råde og Fredrikstad1.10.2026 09:52:28 CEST | Pressemelding
Elvia AS har søkt om konsesjon for fire ulike tiltak i kraftnettet mellom Råde, Fjærå og Skytterhuset. Norges vassdrags- og energidirektorat har sendt saken på høring, og inviterer til et offentlig folkemøte på Tomb VGS den 6.oktober.
NVE gir Nscale varsel om tvangsmulkt29.9.2026 11:23:30 CEST | Pressemelding
Nscale Norway AS startet bygging av datasenter i Narvik uten å ha levert en lovpålagt analyse om mulighetene for bruk av overskuddsvarme fra anlegget. Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har sendt Nscale et varsel om tvangsmulkt dersom de ikke utarbeider og sender inn en analyse innen 15. november.
NVE avslår søknad om Bjønntjønn kraftverk og pumpestasjon i Nissedal24.9.2026 09:57:10 CEST | Pressemelding
NVE avslår søknaden frå Juvåna Fallrettighetslag SA om løyve til å bygge Bjønntjønn kraftverk og pumpestasjon i Nissedal kommune i Telemark. Kraftverket ville ført til tap av myr og gje negative konsekvensar for registrerte naturverdiar. Samstundes ville inngrepa også gje ulemper for landskap i eit mykje brukt friluftslivsområde.
Vindkraftsøknader i Finnmark leveres 31.januar21.9.2026 14:26:32 CEST | Pressemelding
Kraftselskapene som jobber med vindkraftprosjekter i Finnmark, har samlet bedt om at fristen for innsending av søknader utsettes til 31.januar. Selskapenes hovedbegrunnelse er at enkelte konsekvensutredninger ikke blir ferdige i tide. NVE har valgt å akseptere en utsettelse som skissert i forespørselen.
Vindkraftkommuner får utbetalt 332 millioner kroner18.9.2026 08:18:26 CEST | Pressemelding
Vindkraftprodusenter må hvert år betale en produksjonsavgift, som NVE fordeler til vertskommunene. Dette sikrer at kommuner som stiller areal til rådighet for vindkraft får noe av kraftinntektene. Årets utbetaling til norske vindkraftkommuner er på rett under 332 millioner kroner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom