Nullvisjon uten finansiering: Flyte ber Stortinget rette opp
7.10.2026 13:29:35 CEST | Flyte | Pressemelding
Regjeringen la i dag frem statsbudsjettet for 2027 uten å foreslå midler til Flytes arbeid med drukningsforebygging. Det skjer tre år etter at regjeringen vedtok en nullvisjon for drukning.

Regjeringen har vært klar på hva den ikke vil ha. Da nullvisjonen ble vedtatt, sa fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran at «ett liv tapt til drukning er ett for mye». Statsministeren har sagt at Norge «har ingen å miste». Regjeringens egen handlingsplan slår fast at det fortsatt er for mange som dør av drukning.
Likevel drukner rundt 85 mennesker i Norge hvert år, i snitt de siste ti årene. Det tilsvarer 7–8 mennesker hver måned.
– Vi er skuffet. Regjeringen sier at den ikke vil ha flere drukninger, men budsjettet viser at forebyggingen ikke prioriteres. En nullvisjon uten finansiering blir stående på papiret, sier daglig leder i Flyte, Mia Bergmann.
Flyte ber Stortinget rette opp
Forebyggende arbeid gir resultater først når det får langsiktig finansiering. Trafikksikkerhet er eksempelet: nullvisjonen fra 2002 ble fulgt av systematisk innsats, og antallet drepte og hardt skadde har gått ned.
Flyte ber partiene på Stortinget om å sette av midler til drukningsforebygging i budsjettbehandlingen, gjeninnføre støtte til svømmeopplæring for de yngste barna, og si ja takk til Vannets Trygg Trafikk. Denne modellen har vist gode resultater og rigget er allerede på plass.
– Vi gir ikke opp, og vi har fagmiljøene, medlemsorganisasjonene og kunnskapen. Det Stortinget kan bidra med nå, er å sørge for at innsatsen får de ressursene den trenger. Hver måned uten satsing koster liv, sier Bergmann.
Flyte vil følge budsjettbehandlingen tett og fortsette dialogen med politikere og myndigheter, blant annet gjennom Flytekonferansen i februar 2027, som samler norske og europeiske fagmiljøer.
Nøkkelord
Kontakter
Mia BergmannDaglig lederFlyte
Tel:992 30 112mia.bergmann@flyte.noBilder

Om Flyte
Flyte er en ideell organisasjon som skal forebygge drukning. Flyte vil samle alle som jobber med drukningsforebygging i Norge, med mål om å koordinere arbeidet og redusere antall drukningsulykker. Flyte ble stiftet våren 2022 av Redningsselskapet, Norges Svømmeforbund, Norges Livredningsselskap, Norges Padleforbund, Den Norske Turistforening og NTNU. Organisasjonen har i dag 21 medlemmer. Mia Bergmann er daglig leder.
Følg pressemeldinger fra Flyte
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Flyte på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Flyte
Velkommen til markering av verdensdagen for forebygging av drukning Tid: Lørdag 25. juli 2026 kl. 12.00 (aktiviteter fra ca kl. 10.00–14.00) Sted: Sørenga ved DNT Friluftshuset, Oslo21.7.2026 07:11:29 CEST | Presseinvitasjon
I 2025 mistet 49 mennesker livet i drukningsulykker i Norge. De fleste ulykkene skjer etter fall fra land, under bading eller i fritidsbåt – hendelser som i mange tilfeller kan forebygges. I løpet av 1. halvår har allerede 43 mennesker mistet livet i drukning.
Flyte arrangerer Vannvettuka 20268.6.2026 06:55:00 CEST | Pressemelding
Aktivitet i og ved vann er en grunnleggende del av norsk sommerkultur – og slik skal det fortsatt være. Samtidig skygger dystre tall for den norske sommersolen. Hvert år mister rundt 90 personer livet i drukningsulykker, og sommermånedene juni, juli og august er ofte de mest utsatte. Bare i juli 2025, da sommervarmen for alvor kom til Norge, omkom 15 personer i drukning.
Presseinvitasjon: Norges første Vannvettuke – test deg selv ved vannkanten3.6.2026 17:00:00 CEST | Presseinvitasjon
Norge er omgitt av vann. Likevel drukner rundt 90 mennesker hvert år. Mange av ulykkene kunne vært unngått. Nå går 21 organisasjoner sammen for å lansere Norges første nasjonale Vannvettuke.
Frivilligheten som bærebjelke i samfunnets sikkerhetsnett13.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Det finnes i dag ingen nasjonale, operative retningslinjer som gir kommunene en helhetlig struktur for å sikre ferdesl, på og ved vannet, for egne innbyggere. Ansvaret er lagt til kommunene – men uten et samlet rammeverk for gjennomføring. Nå trer frivilligheten inn som innovasjonspartner.
Regjeringen har vedtatt nullvisjon for drukning – men har kuttet all finansiering.2.2.2026 07:00:00 CET | Presseinvitasjon
Nå samles landets fremste livrednings- og vannsikkerhetsaktører i Horten
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom