Elkjøp Norge

Lei av partnerens snorking? Salget av soveørepropper har skutt i været

7.10.2026 08:50:37 CEST | Elkjøp Norge | Pressemelding

Del

Nordmenn er villige til å bruke teknologi for å sove bedre. Hos Elkjøp har salget av soveørepropper økt med 162 prosent det siste året, mens salget av smartringer for søvnsporing har vokst med hele 260 prosent i samme periode.

Bak utviklingen ligger økt fokus på søvn, helse og restitusjon, mener Ardian Gashi, salgssjef for lyd og bilde i Elkjøp.

Årets mest overraskende vekstvinner

Elkjøps salgstall viser at en av de raskest voksende produktkategoriene handler om å høre mindre, ikke mer.

– Salget av soveørepropper er opp 162 prosent. Søvn har blitt like viktig for mange som trening og kosthold. Når folk kjenner hvor mye en dårlig natt påvirker energi og overskudd, ser de etter løsninger som kan gi effekt med én gang, sier Gashi.

Søvnproblemer rammer stadig flere

Mange nordmenn sliter med søvnen. Ifølge Folkehelseinstituttet oppga 31,6 prosent av befolkningen søvnvansker i 2026.

– Vi ser at kundene er langt mer opptatt av søvn enn tidligere. Der man før snakket om trening og aktivitet, snakker man nå også om restitusjon og søvnkvalitet, sier Gashi.

Snorking er en av de vanligste årsakene

Soveørepropper er utviklet for å kunne brukes komfortabelt gjennom natten, også for dem som sover på siden.

– Mange kunder er egentlig ute etter én ting: stillhet. Ofte er det partnerens snorking som sender dem til butikken. Flere av de mest avanserte modellene kan til og med registrere snorking og automatisk tilpasse lyden som maskerer støyen, sier Gashi.

Noen modeller spiller også av rolige lyder ved innsovning og vekker brukeren med alarm direkte i øret om morgenen.

Nå kommer kundene for bedre søvn, ikke bedre lyd

Den sterke veksten stopper ikke ved soveørepropper. Smartringer som måler søvn, restitusjon og aktivitetsnivå er også blant produktene som vokser raskest hos Elkjøp.

– Tidligere kom kundene inn for å kjøpe hodetelefoner for bedre lyd. Nå ser vi at flere oppsøker oss fordi de ønsker mindre støy og bedre søvn. Samtidig har interessen for å måle og forstå egen restitusjon økt kraftig, avslutter Gashi.

Kontakter

Joachim BarthKommunikasjonsrådgiverElkjøp Norge

Kun for media. Ta kontakt med vår kundeservice ved andre henvendelser.

Tel:91163848joachimb@elkjop.no

Bilder

Salgssjef for lyd og bilde i Elkjøp Norge
Salgssjef for lyd og bilde i Elkjøp Norge
Last ned bilde

Vi hjelper alle med å oppdage gleden og nytten av teknologi!

Elkjøp Nordic er et av Nordens største handelsforetak innen forbrukerelektronikk. Konsernet har detaljistvirksomhet i Norge, Sverige, Danmark, Finland, Island og på Færøyene. I Norge består Elkjøp av 145 butikker.

Elkjøp ble dannet i 1962, opprinnelig som et samarbeid mellom 33 frivillige handlere. Da - som nå - ligger mye av suksessen i en sterk bedriftskultur. I dag jobber det over 3000 medarbeidere i Norge mot et felles mål: Å gi våre kunder god verdi for pengene sine, samt en enkel og hyggelig handel.

Elkjøp-konsernet er eid av britiske Currys - en av Europas største forhandlere innen forbrukerelektronikk.

Følg pressemeldinger fra Elkjøp Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Elkjøp Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Elkjøp Norge

Elgigantens Niclas Eriksson utnevnes til administrerende direktør for Elkjøp Nordic10.7.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding

Niclas Eriksson startet sin reise i Elgiganten som butikkselger i 1995, og har siden hatt rollene som varehussjef, salgssjef, markedssjef, driftssjef og, de siste 14 årene, administrerende direktør for Elgiganten Sverige. Etter 30 år i konsernet blir han nå administrerende direktør for hele Norden. Eriksson tiltrer sin nye rolle som administrerende direktør for Elkjøp Nordic 1. august 2026. Med sin omfattende erfaring fra både det svenske og nordiske detaljhandelsmarkedet var han det naturlige valget til å videreføre selskapets utvikling.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye