DNT om statsbudsjettet: – Gjør lite for friluftslivet
7.10.2026 10:46:16 CEST | Den Norske Turistforening | Pressemelding
Den Norske Turistforeningen (DNT) mener regjeringens forslag til statsbudsjett inneholder skuffende få grep for å stanse naturtapet og få flere med i friluftsaktivitet.

– Dette var tannløst fra regjeringen. Her er det få grep for å stanse naturkrisen og få grep for å få flere med i friluftslivet, sier Inger Lise Blyverket, generalsekretær i Den Norske Turistforening (DNT).
– Skuffende lite handling for naturen
– I dag har kommunene mye å tjene på å si ja til utbygging i sårbar natur, og lite å tjene på å si nei. Det er en ubalanse regjeringen må rette opp. Likefullt er dette et budsjett som legger opp til business as usual og det er svært skuffende, sier Inger Lise Blyverket, generalsekretær i DNT.
Hun mener det haster med handling, og viser til at det er satt av områder fem ganger så stort som Oslo kommune til utbyggingsformål i det kommunene selv har kartlagt som viktige og svært viktige friluftslivsområder.
– Hvis vi vil at framtidige generasjoner skal ha god tilgang til små og store naturopplevelser, må vi handle i dag. Mens vi venter, bygges stadig mer av den mest verdifulle naturen vår ned, sier Blyverket.
– Vi hadde, som et absolutt minimum, forventet at regjeringen ville trappe opp støtten til kommuner og fylker som vil jobbe for å ivareta naturmangfold, gjennomføre planvask og bli arealnøytrale. Men det ser vi altså ikke.
Etterlyser satsing på friluftsliv og folkehelse
Videre er Blyverket skuffet over at regjeringen ikke satser på friluftsliv og friluftsaktivitet.
– Å investere i friluftsliv er noe av det mest effektive vi kan gjøre i møte med inaktivitet, ensomhet og økte helseutgifter. Men det reflekteres dessverre dårlig i dette budsjettforslaget, som rommer få ambisjoner for friluftslivet og betydningen det har for folkehelse, sier DNTs generalsekretær.
DNT har etterlyst en opptrappingsplan for støtten til friluftslivsaktivitet, men Arbeiderparti-regjeringen foreslår ingen økning i 2027.
– Vi vet at aktivitet er god medisin, og her går regjeringen glipp av en gylden mulighet til å få flere i aktivitet. DNT kan få flere med i aktivitet, men vi trenger også politikere som prioriterer friluftsliv.
I snitt arrangerer DNT 55 friluftsaktiviteter hver dag og over 20 000 turer i året. Dette er aktiviteter som får folk ut på tur og inn i meningsfulle fellesskap. Hvert år legger DNTs frivillige inn nært en million dugnadstimer.
DNT bruker støtten gjennom statsbudsjettet til å arrangere blant annet friluftstrim for eldre, lavterskel turer i folks nærmiljø og friluftscamp for barn.
Viktige villreintiltak
I forslaget til statsbudsjett foreslår regjeringen å styrke arbeidet med villrein.
– Hvis vi skal lete etter ett lyspunkt i budsjettforslaget, er det at regjeringen ser behovet for å finansiere villreintiltak. Nå må vi finlese hva dette innebærer. DNT er som kjent innstilt på å bidra til arbeidet for den truede arten. Samtidig mener vi at det må følge penger med villreintiltakene, slik at vi ivaretar friluftslivstilbudet i fjellet, sier Inger Lise Blyverket.
Dette er DNTs klare forventninger til statsbudsjettet:
Styrke tilskuddet til lavterskel friluftsaktivitet
Kun halvparten av alle voksne i Norge oppfyller anbefalingene om fysisk aktivitet. Friluftsorganisasjonene har en unik mulighet til å endre dette. Men for at DNT skal lykkes med å nå ut til flere, trengs politisk og økonomisk støtte. Derfor mener DNT at aktivitetsmidlene til friluftslivet bør økes til 100 millioner i 2027, og trappes opp til 180 millioner i 2030.
Styrke kommunenes arbeid med natur i kommuneplanleggingen
Tidligere i år viste en DNT-rapport at det planlegges stor utbygging i viktige og svært viktige friluftslivsområder. Til sammen tilsvarer slike planer et område fem ganger så stort som Oslo kommune. Derfor har DNT blant annet bedt om at bevilgningene til Natursats, tilskuddsordningen for kommuner og fylker som vil jobbe for å ivareta naturmangfold, økes til 200 millioner.
Styrke ordninger for mer villreinvennlig ferdsel
Som en del av regjeringens villreinplaner, skal DNT gjennomføre flere, omfattende tiltak, som samlet vil ha store kostnader. For at allmenheten skal sikres et godt friluftstilbud i fjellet, også i fremtiden, trengs forutsigbar og langsiktig finansiering. Derfor mener DNT at det bør bevilges minst 20 millioner kroner til tilskuddsordningen for villreinvennlig ferdsel i 2027.
Nøkkelord
Kontakter
Margrete Bjørge KatanashoKommunikasjonsrådgiver
Tel:99560054Tel:99560054margrete.katanasho@dnt.noDNTs pressetelefon
Åpen også kveld og helg (ikke sms)
Bilder

Lenker
Følg pressemeldinger fra Den Norske Turistforening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Turistforening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Turistforening
Nasjonal turdag for barnehager: – Vi må gjøre mer for å få barna ut23.9.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Andelen barn som leker utendørs har sunket dramatisk de siste årene. DNT mener utviklingen er bekymringsfull – og inviterer til TurboTråkk, en annerledes turdag, i samarbeid med barnehager i hele landet.
Høstferie: – Fortsatt plass hos DNT22.9.2026 10:05:40 CEST | Pressemelding
Åpne, betjente hytter i fjellet, hundrevis av enklere delingshytter og andre turmuligheter for dem som ikke har planlagt ennå.
Norges største turdag arrangeres søndag3.9.2026 08:04:00 CEST | Pressemelding
Den Norske Turistforening arrangerer Kom deg ut-dagen for barn og familier på over 200 steder.
Sommerens turfavoritter på UT4.8.2026 08:05:00 CEST | Pressemelding
I år som i fjor troner en hytte til hytte-tur på søketoppen. Her er turene og hyttene vi har søkt mest etter på UT i sommer.
DNT-hyttene Lågaros og Hadlaskard stenges av hensyn til villrein2.7.2026 07:05:00 CEST | Pressemelding
Nye villreintiltak får store konsekvenser for friluftslivet på Hardangervidda. DNT stenger ytterligere to hytter, og etterlyser grep for å stanse nedbyggingen av villreinens leveområder.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom