Reitan Eiendom

Et sjeldent byggeprosjekt på Dokken: Nytt tilfluktsrom står klart

26.10.2026 11:04:31 CET | Reitan Eiendom | Pressemelding

Del

Da REBUS bygget om Falcogaarden på Dokken i Bergen for å etablere nye butikklokaler for REMA 1000, måtte et tilfluktsrom fra 1963 rives. Det ble starten på et byggeprosjekt som få har gjennomført i Norge de siste 25 årene.

I forbindelse med etableringen av nye butikklokaler for REMA 1000 i Falcogaarden måtte REBUS også bygge et nytt tilfluktsrom. Nå står både butikken og tilfluktsrommet ferdig.
I forbindelse med etableringen av nye butikklokaler for REMA 1000 i Falcogaarden måtte REBUS også bygge et nytt tilfluktsrom. Nå står både butikken og tilfluktsrommet ferdig.

Falcogaarden ligger i et område som står foran store endringer og omfattende byutvikling. REBUS har nylig rehabilitert deler av eiendommen, og nå står også det nye tilfluktsrommet klart.

– Da det gamle tilfluktsrommet måtte rives, var vi også pålagt å bygge et nytt. Det har vært en omfattende prosess, men resultatet er et tilfluktsrom med bedre kapasitet og beskyttelse enn det gamle, sier Eirik Fuglum, etableringsdirektør i REBUS Region Vest.

Det nye tilfluktsrommet har kapasitet til 99 personer og full CBRN-beskyttelse.

Planla tilfluktsrommet fra starten

REBUS engasjerte Tilfluktsrom.no / TP Miljøteknikk som faglig samarbeidspartner. Arbeidet startet med en funksjonsplan og deretter ble de tekniske løsningene prosjektert rundt denne, blant annet ventilasjon, elektro og dører.

Det nye tilfluktsrommet har kapasitet til 99 personer og full CBRN-beskyttelse, som innebærer beskyttelse mot kjemiske, biologiske, radiologiske og nukleære (kjernefysiske) trusler.

– I et tilfluktsrom må alle de tekniske løsningene fungere sammen. Godt samarbeid mellom de ulike fagene er derfor avgjørende. Kompetansen på tilfluktsrom må komme inn tidlig og følge prosjektet hele veien. Her har også samarbeidet med entreprenøren Nå! Bygg og Butikkinnredning AS vært viktig, sier Thomas Sollie, prosjektleder i Tilfluktsrom.no / TP Miljøteknikk.

Bygget etter gjeldende krav

Det nye tilfluktsrommet er bygget etter gjeldende krav fra 1995, som gir et betydelig høyere beskyttelsesnivå enn det gamle tilfluktsrommet fra 1963.

Prosjektet har også gitt REBUS nyttige erfaringer med hvordan eksisterende tilfluktsrom kan håndteres når eldre bygg skal utvikles.

– Når vi utvikler eldre eiendommer med tilfluktsrom, er det viktig å kartlegge kravene og de tekniske forutsetningene tidlig. Da kan vi planlegge gode løsninger fra starten, slik at tilfluktsrommet blir en integrert del av det totale prosjektet, sier Fuglum.

– Vi kjenner ikke til at det er bygget og ferdigstilt et nytt privat tilfluktsrom i Norge de siste 25 årene, sier Sollie.

Kontrollert og godkjent av Sivilforsvaret

Sivilforsvaret har nå vært på befaring og godkjent det nye tilfluktsrommet. Etter det REBUS har fått opplyst, var dette også første gang Sivilforsvaret kontrollerte et nytt tilfluktsrom bygget etter gjeldende krav fra 1995.

– Det er veldig positivt å få den endelige godkjenningen på plass. Det har vært et lærerikt prosjekt som har krevd god planlegging og samarbeid mellom alle involverte. Vi er glade for at tilfluktsrommet nå står ferdig, avslutter Fuglum.

For mer informasjon:

Eirik Fuglum, etableringsdirektør, REBUS Handelseiendom – Eirik.fuglum@rebus.no

Thomas Sollie, prosjektleder, Tilfluktsrom.no / TP Miljøteknikk – Thomas@tilfluktsrom.no

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye