Frende Forsikring

Farevarsel for snø: - Ikke kjør over fjellet på sommerdekk nå

9.10.2026 07:35:00 CEST | Frende Forsikring | Aktuelt

Del

Fra fredag kveld er det farevarsel for snø i fjellet i Sør-Norge. - Ikke ta noen sjanser på feil dekk. 

I helga kommer det snø på fjellet flere steder i landet. Ikke kjør på feil dekk.
I helga kommer det snø på fjellet flere steder i landet. Ikke kjør på feil dekk.

Det sier fagsjef på motor i Frende Forsikring, Roger Ytre-Hauge. Det gule farevarselet fra Meteorologisk institutt melder om at det kan komme opp mot 15 centimeter snø på 24 timer. Snøgrensa ligger mellom 900 og 1100 over havet, men kan synke ned mot 500 meter over havet på Østlandet. 

- Det kommer like brått hvert år. Mange er altfor sene med å skifte dekk og tar sjansen. Det er ikke lurt og vi ser at en del av dem havner i grøfta, sier Ytre-Hauge. 

Det er lov å bytte dekk nå 
Til deg som lurer på om du har lov å bytte er fagsjefen krystallklar. 

- Klart du kan! Piggfrie vinterdekk er helt i orden å kjøre med allerede nå. Har du piggdekk kan du legge om fra 15. oktober i landets tre nordligste fylker, mens det i resten av landet er lov fra 1. november. Men la det vært helt klart: Hvis været eller reisemålet tilsier at du bør ha pigger før kalenderen sier det, er det selvsagt lov. Sikkerheten din trumfer alt, hver gang, sier Roger Ytre-Hauge. 

- Så hvis du skal kjøre i områder med farevarsel i helga, må du skifte dekk før du drar. Eller rett og slett droppe hele turen, sier han. 

Høye dødstall i trafikken 
Ved utgangen av september hadde 95 mennesker mistet livet på norske veier i 2026. Det er 11 flere enn på samme tid året før. 

- Det er forferdelig høye tall og glatt føre og høstmørke gjør at det krever enda mer av deg som kjører. I en undersøkelse Norstat har gjort for oss sier 3 av 5 at de har mistet kontrollen på glatt føre. Det skjer plutselig og det er skikkelig skummelt, sier fagsjefen. 

Råd for å være godt dekket 

  • Ikke vent til første snøfall med å skifte dekk 
  • Hvis du skal til fjells nå bør du skifte dekk, uansett hvordan været er i lavlandet 
  • Husk at broer og skyggepartier ofte blir glatte først  
  • Sjekk mønsterdybde og dekkenes tilstand 
  • Følg med på værmeldingen, ikke kalenderen  
    Kilde: Frende Forsikring 

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

I helga kommer det snø på fjellet flere steder i landet. Ikke kjør på feil dekk.
I helga kommer det snø på fjellet flere steder i landet. Ikke kjør på feil dekk.
Last ned bilde
Roger Ytre-Hauge, fagsjef motor i Frende Forsikring.
Roger Ytre-Hauge, fagsjef motor i Frende Forsikring.
Frende Forsikring
Last ned bilde

Om Frende Forsikring

Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine! 

Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 400 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 250.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.

Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye