Arbeidsgivere frykter unges kokainbruk, men overser drikkepress på jobbfesten
17.9.2026 06:30:00 CEST | Akan | Leserinnlegg
Overskrifter om kokainbruk kan gi inntrykk av at «alle unge» bruker kokain. Samtidig møter unge i arbeidslivet en ukultur på arbeidsplasser, som får langt mindre oppmerksomhet. Er arbeidsgivere for opptatt av rusmidlene unge kan ta med seg inn i arbeidslivet, og for lite opptatt av kulturen de møter når de kommer dit?

Av: Siri Gåsemyr Staalesen, direktør Akan kompetansesenter
De aller fleste bruker ikke kokain
Selv om kokainbruken i Norge har økt, er det fortsatt et klart mindretall som bruker stoffet. Omtrent 94 prosent har aldri brukt kokain.
Bekymringen for økt kokainbruk er reell og skal tas på alvor. Men hvis vi overdriver hvor vanlig bruken er blant unge, bidrar vi også til en forestilling om at langt flere gjør noe, enn det som faktisk er tilfelle, også kjent som en flertallsmisforståelse.
Vi bagatelliserer ikke kokainbruk. Økt bruk og flere som får behandling for kokainavhengighet gir grunn til bekymring. Men vi må være presise når vi snakker om problemet. Bekymringen for unges kokainbruk kan være større enn det faktiske omfanget skulle tilsi.
Hva vet vi om lærlinger, alkohol og rusmidler i arbeidslivet?
Rapporten «Lærlinger, arbeidsliv og rus», fra KORUS sør er basert på svar fra 480 lærlinger i Telemark og gir ny innsikt i lærlingers erfaring med rus i arbeidslivet. Funnene bekrefter det vi i Akan kompetansesenter opplever i møte med lærlinger, at de i stor grad ligner på andre arbeidstakere og de speiler resten av arbeidslivet.
Blant kvinnelige lærlinger svarer likevel 12 prosent at de har opplevd uønsket seksuell oppmerksomhet i situasjoner der kolleger har drukket. Det er et tall som bør vekke en bekymring rundt ukulturen som møter lærlingene.
I undersøkelsen svarer 24 prosent av lærlingene at de har blitt direkte oppfordret til å drikke alkohol i jobbrelaterte situasjoner. Like mange sier at de har drukket for å gjøre sosiale sammenkomster enklere å håndtere. 18 prosent har opplevd kolleger som plagsomme fordi de har drukket, og sju prosent har latt være å delta på sosiale arrangementer, fordi de synes det er ubehagelig når kolleger blir fulle.
Når frykten for kokain møter arbeidslivets alkoholkultur
Lærlinger og unge mennesker som nettopp har kommet inn i arbeidslivet er i en sårbar posisjon. De er nye, har begrenset erfaring, er avhengige av arbeidsplassen og arbeidsgivers vurdering for å fullføre læretiden og framtidige jobbmuligheter. Dette kan gjøre terskelen høy for å si ifra dersom kolleger eller ledere går over grenser.
At arbeidsgivere er bekymret for at unge ansatte bruker kokain eller cannabis er forståelig. Rusmidlene er ulovlige og kan utgjøre en risiko for helse, sikkerhet og arbeidsmiljø. Men samtidig rapporterer de unge et møte med en ukultur på arbeidsplassen, som arbeidsgiveren selv har vært med på å skape og tillate.
Og her ligger et paradoks. Den skapte oppfatningen om at «alle bruker kokain», og et arbeidsliv som kommuniseres om en drikke- og festkultur, der «alle drikker». Flertallsmisforståelser, som begge kan skape press, spesielt for de yngste i arbeidslivet.
Virksomhetene trenger kunnskap og gode rutiner for å forebygge og håndtere problemer. Som leder eller kollega er det ikke nok å spørre hva de unge har med seg i bagasjen når de ankommer arbeidslivet, vi må også spørre hva som møter dem på innsiden.
God rusforebygging handler om fakta, om å korrigere forestillingen om hva «alle andre» gjør, og om å bygge arbeidsmiljøer der det er trygt å ta egne valg. Vi skal snakke med unge om risikoen ved kokain og andre illegal rusmidler. Men arbeidsgivere må samtidig våge å se på egen alkoholkultur.
Synes du det er greit om din ungdom, som fersk i arbeidslivet, må drikke på jobbfesten eller kjenner lederens hånd litt for klam når promillen stiger?
Nøkkelord
Kontakter
Cathrine Kanck-VårdalSenior kommunikasjonsrådgiverKommunikasjon
Tel:92696199cathrine.kanck-vardal@akan.noFølg pressemeldinger fra Akan
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Akan på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Akan
Hva skjer på jobb, når folkefesten varer til klokka 6 om morgenen.22.5.2026 10:35:39 CEST | Debattinnlegg
Fotball-VM blir en folkefest! Da skal vi samles for å se kampene og heie Norge mot seier! Og det vil mange gjøre med en øl i hånden, selv om det egentlig bare er noen timer til du skal på jobb igjen.
Alkoholproblemer i politikken handler om utrygg ledelse4.5.2026 12:04:36 CEST | Debattinnlegg
Debatter om problematisk alkoholbruk i politikken handler gjerne om enkeltpersoner og enkelthendelser. Det er forståelig, men utilstrekkelig. Stortinget er også en arbeidsplass. Når alkoholrelaterte problemer i arbeidslivet får lov til å etablere seg, er det ikke fordi ingen ser dem. De oppstår fordi ingen tar den nødvendige samtalen mens det fortsatt er mulig å gjøre noe med dem. Problematisk alkoholbruk i politikken er først og fremst et spørsmål om ledelse.
4 av 10 ledere dropper den viktige samtalen16.12.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
I en ny undersøkelse gjort av Respons Analyse på oppdrag fra Akan kompetansesenter sier 4 av 10 ledere at de ikke tar en samtale med en ansatt, basert på en bekymring om alkohol- eller rusmiddelbruk.
Årets Akan-prisvinner er kåret!26.11.2025 12:39:09 CET | Pressemelding
Norske Skog Saugbrugs er årets vinner av Akan-prisen, som deles ut for 30. gang. -Dette er en viktig bekreftelse på at arbeidet vårt for et trygt, inkluderende og ansvarlig arbeidsmiljø gir resultater, sier Tore Østensvig, hovedtillitsvalgt Norske Skog Saugbrugs.
Når jobb og fremtid står på spill17.10.2025 16:00:00 CEST | Kronikk
Av Ine Weum, seniorrådgiver, Akan kompetansesenter NRK med flere har omtalt saken «Unge spiller mer kasinospill enn noen gang», en sak som gir grunn til ettertanke. Vi vet at problematisk pengespill koster samfunnet dyrt. Men vi snakker for lite om hva det koster den enkelte unge, konsekvenser for fremtiden og deres pårørende - og arbeidslivet som skal bære fremtidens velferd.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom