Reparasjonsarbeid gir nattestengt E16 Lunnertunnel
10.9.2026 09:20:29 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
I perioden 13.-18. september skal Statens vegvesen gjennomfører nødvendig reparasjon av skader i E16 Lunnertunnelen. Tunnelen vil være nattestengt i denne perioden.

Arbeidet som skal utføres er reetablering av isolasjon, armering og sprøytebetong i tunnelveggen.
– Av hensyn til sikkerheten for både trafikanter og arbeidere må tunnelen stenges mens arbeidet pågår, sier Simen Sveipe Wedum, praktisk tunnelforvalter i Statens vegvesen.
Lunnertunnelen stenger kl. 21.00 hver kveld i perioden og arbeidet pågår frem til kl. 05.30. På dagtid blir tunnelen åpen som vanlig, men hastigheten blir satt ned til 50 km/t.
I samme tidsperiode vil også Grua- og Røstetunnelen være stengt.
Skiltet omkjøring
Mens tunnelene er stengt, vil det være skiltet omkjøring via fv. 1606 og fv. 2300.
– Trafikanter må beregne noe lengre reisetid i denne perioden. For kjøretøy høyere enn 3,8 meter vil det gjelde egne trafikkavviklingstiltak, forklarer Wedum.
Ber trafikantene planlegge reisen
Statens vegvesen oppfordrer alle som skal ferdes på strekningen til å være oppmerksomme og følge skiltingen. Det kan være nødvendig å beregne ekstra tid til reisen.
– Vi forstår at stengte tunnelen kan medføre ulemper for trafikantene, men dette er nødvendig arbeid for å opprettholde en trygg og sikker tunnel, sier Wedum.
Nøkkelord
Kontakter
Simen Sveipe WedumPraktisk tunnelforvalter og brannvernlederDrift og vedlikehold, Statens vegvesen
Tel:91151919simen.wedum@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet
* Trafikkstyring og beredskap
* Brøyting/strøing/salting
* Asfalt
* Rekkverk
* Bruer
* Tunneler
* Fjelloverganger
* Rasteplasser
* Inspeksjoner
* Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Statens vegvesen skjerper prioriteringer for klima og bærekraft i sine kontrakter9.10.2026 12:32:05 CEST | Pressemelding
Klimagassutslipp som påvirker Norges klimagassregnskap, skal prioriteres i Statens vegvesen kontrakter.
Midlertidig bussterminal på Storavatnet tas i bruk 13. oktober8.10.2026 14:08:09 CEST | Pressemelding
Den midlertidige bussterminalen på Storavatnet tas i bruk tirsdag 13. oktober kl. 05.30. Terminalen ligger på motsatt side av den nye innfartsparkeringen som åpnet i juli.
For disse kjøretøyene er det ikke nok med gode vinterdekk8.10.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding
Vinterføret kan komme raskt. Eier du et kjøretøy over 3500 kilo, er det ditt ansvar at kjettinger er med.
Åpner rv. 41 Ljosåna-Gauslå i kveld kl. 237.10.2026 15:18:54 CEST | Pressemelding
Arbeidet som var grunnen til at vegen måtte stenges, har gått raskere enn planlagt. Dermed åpner Statens vegvesen riksvegen mellom Herefoss og Gauslå i kveld kl. 23.
Stor driftskontrakt for riksvegnettet i Drammensområdet lyst ut7.10.2026 12:16:08 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har lyst ut konkurransen om drift og vedlikehold av riksvegnettet i og rundt Drammen. Kontrakten omfatter et variert vegnett med noen av landets mest trafikkerte strekninger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom