Fare for streik blant trafikkdirigentene
3.9.2026 13:16:29 CEST | Norsk Arbeidsmandsforbund | Pressemelding
Rundt 90 trafikkdirigenter kan gå ut i streik dersom Norsk Arbeidsmandsforbund og NHO Service og Handel ikke blir enige hos Riksmekleren mandag 7. september.

Norsk Arbeidsmandsforbund og NHO Service og Handel brøt 4. juni forhandlingene om forslag til revidert overenskomst for trafikkregulerende arbeid for perioden 2026–2028. De møtes derfor hos Riksmekleren mandag 7. september. Fører ikke meklingen frem, kan rundt 90 trafikkdirigenter bli tatt ut i streik fra tirsdag.
-Grunnen til at det ble brudd i utgangspunktet, var at vi til slutt sto for langt fra hverandre til å bli enige om en helhetlig løsning, både når det gjaldt forskuttering av sykepenger og de økonomiske rammene. Trafikkdirigentene er en gruppe som allerede har veldig lav lønn. Vi skal derfor jobbe for å sikre denne gruppen et godt økonomisk oppgjør, sier forhandlingsleder Terje Mikkelsen.
Selskapene som er tatt ut i første uttak, er Ramudden Norge AS Avd. Bergen, Ramudden Norge AS Avd. Stavanger, Saferoad Traffic AS Avd. Forus, Saferoad Traffic AS Avd. Kristiansand og Xpress Vei og Følgebiltjenester AS.
-Trafikkdirigentene gjør en viktig jobb for å sikre bilistene og arbeidsfolk ute på prosjekter langs veien. En eventuell streik kan komme til å ramme prosjekter særlig på Vestlandet og i Rogaland. Vi håper derimot å komme frem til enighet, understreker Mikkelsen.
Forbundet vil understreke at ved en eventuell streik vil eventuelle streikemarkeringer ikke bli gjennomført før etter perioden med landesorg er opphevet.
Kontakter
Terje MikkelsenForbundssekretær
Tel:482 02 501terje.mikkelsen@arbmand.noAlida DomaasKommunikasjonsrådgiverNorsk Arbeidsmandsforbund
Tel:95816381alida.domaas@arbmand.noFølg pressemeldinger fra Norsk Arbeidsmandsforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Arbeidsmandsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Arbeidsmandsforbund
Et ansvarlig budsjett med viktige prioriteringer for arbeidsfolk8.10.2026 15:17:19 CEST | Pressemelding
Norsk Arbeidsmandsforbund er positive til regjeringens forslag til statsbudsjett for 2027. Forbundsleder Brede Edvardsen trekker særlig fram satsingen på arbeid og velferd, kampen mot sosial dumping og investeringer i vei og jernbane.
Unngår mekling: Enighet for ansatte på kaien ved Moss–Horten-sambandet22.9.2026 09:28:44 CEST | Pressemelding
I går kveld ble Norsk Arbeidsmandsforbund og NHO Service og Handel enige om ny overenskomst for tunnel-, bom- og broselskaper. Dermed unngår partene mekling hos Riksmekleren, som skulle startet i dag.
Enighet om ny overenskomst for ansatte i skianlegg – unngår streik16.9.2026 02:45:09 CEST | Pressemelding
Etter mekling har Norsk Arbeidsmandsforbund og NHO Reiseliv kommet til enighet om en ny overenskomst for ansatte i skianlegg.
Fare for streik for ansatte i skianlegg14.9.2026 15:40:32 CEST | Pressemelding
Norsk Arbeidsmandsforbund og NHO Reiseliv møtes tirsdag 15. september til mekling om overenskomsten for ansatte ved skianlegg. Fører ikke meklingen frem, kan ansatte ved SkiStar Norge AS avd. Hemsedal Skisenter og Oppdal Skiheiser AS gå ut i streik fra onsdag.
Enighet om ny overenskomst for miljøvirksomheter – unngår streik10.9.2026 18:26:03 CEST | Pressemelding
Etter mekling ble Norsk Arbeidsmandsforbund sammen med Fellesforbundet enige med Maskinentreprenørenes Forbund (MEF) om Overenskomsten for miljøvirksomheter.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom