Norboat

Båter i Sjøen 2026: Fire dager med båtliv, nyheter og stor interesse på Aker Brygge

1.9.2026 09:43:30 CEST | Norboat | Pressemelding

Del

Båtlivet står sterkt i Norge. Det handler om frihet, naturopplevelser, fellesskap og gode øyeblikk på sjøen – verdier som hvert år samler både erfarne båtfolk og nye generasjoner. Årets Båter i Sjøen på Aker Brygge viste igjen bredden og engasjementet som finnes rundt båtlivet, og ga båtbransjen en viktig møteplass med publikum.

Nydelig vær ved åpning av Båter i Sjøen 2026
Nydelig vær ved åpning av Båter i Sjøen 2026 Foto: Vibe Media NORBOAT AS

Båter i Sjøen 2026 ble arrangert på Aker Brygge Marina fra torsdag 27. til søndag 30. august. 101 utstillere var representert med båter, motorer, utstyr og tjenester, og en rekke av årets båtnyheter og premierer kunne oppleves på bryggene. Messen bød også på prøvekjøring og et omfattende aktivitetsprogram for både store og små.

Årets messehelg fikk samtidig et alvorlig bakteppe da Hans Majestet Kong Harald V gikk bort fredag morgen.

Kong Harald hadde gjennom hele sitt liv et helt spesielt forhold til sjøen, seiling og båtlivet. Hans bortgang berører oss alle sterkt, og ble naturlig nok også merkbar blant både utstillere og publikum på Aker Brygge. Våre tanker går til Kongefamilien. Vi er samtidig takknemlige for alt Kong Harald gjennom et langt liv har betydd for seilsporten og det maritime Norge, sier Thomas Nicolai Bjønness, daglig leder i Norboat AS.

En viktig arena for båtbransjen

Som arrangør av Båter i Sjøen har NORBOAT hatt et tydelig mål om å skape best mulige rammer for at bransjen skal kunne møte publikum og vise frem mangfoldet i norsk båtliv.

Vår viktigste oppgave som arrangør er å legge best mulig til rette for at bransjen får en flott arena hvor de kan markedsføre båter, utstyr og ikke minst selve båtlivet overfor mange tusen besøkende. Når vi ser tilbake på årets messe, mener vi at vi har lykkes godt med det, sier Bjønness.

Besøket torsdag og fredag viste en liten økning sammenlignet med de samme dagene i fjor, mens søndagen ble en meget godt besøkt avslutningsdag. Lørdag var det også et jevnt sig av publikum på bryggene gjennom dagen, men samlet sett betydelig færre besøkende enn på lørdagen året før.

Værprognosene i forkant av messen var meget ugunstige, men det viste seg gjennom helgen å bli vesentlig mindre regn enn først antatt.

Det er alltid forhold rundt et så stort utendørs arrangement som vi som arrangør ikke kan påvirke. Vær, andre hendelser og folks planer gjennom helgen spiller naturligvis inn. Gitt de forutsetningene vi ikke råder over selv, konkluderer vi med at Båter i Sjøen 2026 ble et meget vellykket arrangement. Tilbakemeldingene fra utstillerne har også vært utelukkende positive, og det meldes om salg av båter i i mange segmenter. Vi har også forbedret mange av våre interne IT systemer, nettsider, markedsføringstrategi og billettsystem, noe som har gitt et ytterligere løft og en profesjonalisering av oss som arrangør, forteller prosjektleder Henrik Ryhjell.

Mer enn en utstilling av båter

Båter i Sjøen skal ikke bare være et sted hvor publikum kan se årets båter og nyheter. Ambisjonen er å skape en møteplass for hele båtfolket og samtidig rekruttere nye båtentusiaster.

Gjennom fire messedager kunne publikum blant annet prøvekjøre båter på sjøen, besøke Barnas Maritime Senter, la de yngste kjøre Elias-båter, delta i Fenderjakten og oppleve aktiviteter og underholdning på messeområdet.

Vi ønsker at Båter i Sjøen skal være et sted hvor hele familien kan oppleve gleden ved båtlivet. For oss handler dette ikke bare om å selge båter. Det handler også om å skape interesse for sjøen og senke terskelen for å oppdage båtlivet. De som får gode opplevelser på sjøen i dag, er også med på å sikre båtlivet og båtbransjen for fremtiden, sier Bjønness.

Optimisme i en viktig norsk næring

Båtbransjen har de siste årene, i likhet med mange andre næringer, vært påvirket av økte renter, høyere kostnader og redusert kjøpekraft. Samtidig viser interessen rundt Båter i Sjøen at båtlivet fortsatt har en sterk posisjon blant nordmenn. For NORBOAT er det derfor viktig å fortsette arbeidet med å skape gode møteplasser mellom publikum og en bransje som favner langt bredere enn bare salg av nye båter.

Norge er en båtnasjon. Vi har en fantastisk kyst, en sterk maritim kultur og svært mange mennesker som bruker fritiden sin på sjøen. Det gir oss stor tro på båtlivet også fremover. Vår jobb er å bidra til at enda flere får muligheten til å oppleve hvor mye glede sjøen kan gi, samtidig som vi skal arbeide for gode og forutsigbare rammevilkår for bedriftene som skaper arbeidsplasser og aktivitet i båtbransjen, avslutter Bjønness.

Båter i Sjøen 2026 ble arrangert av NORBOAT AS på Aker Brygge Marina i Oslo 27.–30. august.

Kontakter

Thomas Nicolai BjønnessKonstituert daglig lederNORBOAT AS

Thomas har jobbet i NORBOAT siden 2018, som medlemsansvarlig og deretter seniorrådgiver, ansvarlig for kurs og medlemsaktiviteter, tekniske saker, representasjon og standardiseringsarbeid. Konstituert som daglig leder fra og med april 2026

Tel:90529911tnb@norboat.no

Henrik RyhjellMarkeds- og eventansvarligNORBOAT AS

Henrik har jobbet i NORBOAT siden juli 2025 som Markeds- og eventansvarlig, og er prosjektleder for Båter i Sjøen.

Tel:91730713henrik@norboat.no

Bilder

Båter i Sjøen samler bransje og båtfolk til gode dager på Aker Brygge Marina
Båter i Sjøen samler bransje og båtfolk til gode dager på Aker Brygge Marina
Foto: Vibe Media NORBOAT AS
Last ned bilde
Båtfolket strømmet til Båter i Sjøen, og værmeldingen fikk heldigvis ikke rett
Båtfolket strømmet til Båter i Sjøen, og værmeldingen fikk heldigvis ikke rett
Foto: Vibe Media NORBOAT AS
Last ned bilde
På Barnas Maritime Senter kunne barna lære navigasjon, knuter og andre maritime kunnskaper. Nysgjerrige små fulgte godt med mens representanter fra Sjøakademiet underviste på en lang rekke kurs under Båter i Sjøen.
På Barnas Maritime Senter kunne barna lære navigasjon, knuter og andre maritime kunnskaper. Nysgjerrige små fulgte godt med mens representanter fra Sjøakademiet underviste på en lang rekke kurs under Båter i Sjøen.
Foto: Vibe Media NORBOAT AS
Last ned bilde

Om Norboat

Norboat – båtbransjeforbundet i Norge representerer den Norske fritidsbåtbransjen. Vi har pr i dag ca 400 medlemsbedrifter over hele landet, og over 100 av disse er autoriserte bedrifter. Vår autorisasjonsordning skal bidra til å heve standarden på de næringsdrivende innen fritidsbåtbransjen, og stimulere til at de som velger å la seg autorisere skal være foretrukne leverandører av varer og tjenester

Følg pressemeldinger fra Norboat

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norboat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Norboat

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye