Sterke resultater gir grunnlag for investeringer i strømnett og vannkraft
27.8.2026 08:00:20 CEST | Å Energi | Pressemelding
Å Energi leverte et underliggende driftsresultat på 5,1 milliarder kroner i første halvår, opp fra 3,7 milliarder kroner i første halvår i fjor. Resultatene gjør konsernet godt rustet til å gjennomføre planlagte investeringer på 35 milliarder kroner i strømnett og vannkraft frem mot 2035.

Hovedpunkter:
- Konsernet hadde en omsetning i første halvår 2026 på 27 milliarder kroner.
- Underliggende resultat etter skatt ble 2 261 millioner kroner, mot 1 194 millioner i første halvår 2025.
- Konsernets samlede investeringer i første halvår var 1 497 millioner kroner, opp 12 prosent fra 1 335. Nær 90 prosent av investeringene var innen vannkraft og strømnett.
- Å Energi inngikk før sommeren avtale om kjøp av Vardars virksomhet. Transaksjonen vil øke konsernets vannkraftportefølje med 758 GWh.
- Å Energi har bidratt med over 4 milliarder kroner til samfunnet gjennom utbytte, skatter og avgifter i første halvår 2026.
– Å Energi fortsetter å levere sterke resultater, som gir konsernet mulighet til å gjennomføre planlagte investeringer i strømnett og vannkraft på 35 milliarder kroner frem mot 2035. Investeringene er avgjørende for å sikre en solid kraftforsyning og for fremtidig verdiskaping. Resultatene muliggjøres av kontinuerlig fokus på sikker og effektiv drift og innsatsen til våre nær 2 000 medarbeidere hver dag, sier Steffen Syvertsen, konsernsjef i Å Energi.
Vekst gjennom både oppkjøp og utbygging
I juni inngikk Å Energi avtale om å kjøpe Vardars virksomhet. Transaksjonen vil øke konsernets vannkraftportefølje med 758 GWh, i tillegg til fjernvarme, sol- og vindkraft, og er i tråd med strategien om å vokse innen fornybar kraftproduksjon.
– Med Vardars virksomhet får Å Energi et enda bredere grunnlag for å utvikle fornybar energi, kritisk infrastruktur og gode løsninger for kraftmarkedet, sier Syvertsen.
Oppkjøpet føyer seg inn i rekken av store oppkjøp de siste årene, som inkluderer blant annet kjøpet av Fredrikstad Energi, kjøpet av vannkraftverk fra Orkla og overtakelse av World Kinects nordiske kunder. Dette har medført en betydelig større tilstedeværelse i Sør-Norge, samtidig som konsernet forsterker sin nordiske posisjon i bedriftsmarkedet.
Parallelt med oppkjøpene har konsernet et høyt fokus på prosjektporteføljene innen strømnett og vannkraft.
Å Energis nettselskap, Glitre Nett, planlegger investeringer på over 22 milliarder kroner i strømnettet de neste ti årene. Selskapet har rundt 75 større prosjekter i regional- og distribusjonsnettet for å styrke nettet og øke kapasiteten på Agder, Buskerud og sentrale deler av Østlandet.
I tillegg gjennomfører Å Energi bred satsing på vannkraften, med 57 pågående prosjekter til en samlet investeringskostnad på 5,7 milliarder kroner. Dette omfatter både nye utbygginger og oppgraderinger av eksisterende anlegg. Konsernet planlegger å investere 13 milliarder kroner i vannkraft de neste ti årene.
Verdiene går tilbake til samfunnet
Å Energi eies av 45 kommuner i Agder og Buskerud, samt Statkraft. Verdiene fra virksomheten går tilbake til fellesskapet gjennom utbytte, skatter og avgifter. Generalforsamlingen vedtok i juni et utbytte på 1,5 milliarder kroner, samtidig som konsernet betalte omkring 2,7 milliarder kroner i skatter og avgifter i løpet av første halvår.
– Å Energi skaper betydelige verdier for våre eiere og samfunnet rundt oss. Konsernet er en av Norges største vannkraftprodusenter og eier 83 vannkraftverk. Gjennom Glitre Nett, som er Norges nest største nettselskap, forvalter vi kritisk infrastruktur og bidrar til utvikling av lokalsamfunnene, sier Syvertsen.
Kontakter
Steffen SyvertsenKonsernsjefÅ Energi
Tel:90 92 84 15steffen.syvertsen@aenergi.noBilder


Dokumenter
Om Å Energi
Å Energi er Norges største fornybarkonsern med virksomhet i hele verdikjeden, fra kraftproduksjon til sluttkunder.
Å Energi har 83 hel- og deleide vannkraftverk, som årlig produserer om lag 13 TWh. Konsernets nettselskap, Glitre Nett, leverer strøm til rundt 425 000 kunder i Agder, Buskerud og i deler av Østfold og Akershus, samt på Hadeland og Askøy. I sluttbrukermarkedet er Å Energi en stor aktør gjennom selskapene Å Entelios og Vibb. Selskapet har omfattende virksomhet innen fjernvarme og kraftforvaltning, og er involvert i prosjekter innen batterier, hydrogen og digitalisering.
Å Energi eies av 30 kommuner i Agder og Buskerud, Vardar, Lier Everk Holding og Statkraft.
Selskapet har over 2 000 ansatte i syv land: Norge, Sverige, Danmark, Finland, Tyskland, Sveits og Belgia. Selskapets visjon er å gi kraft til en fornybar fremtid.
Følg pressemeldinger fra Å Energi
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Å Energi på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Å Energi
Så raskt kan vannmengdene øke1.7.2026 08:00:21 CEST | Pressemelding
Å Energi oppfordrer alle til å være forsiktige ved bading, padling og annen ferdsel i og ved vassdrag som er regulert til kraftproduksjon. Av hensyn til sikkerheten er det viktig å respektere fareskiltene som er satt opp flere steder.
Å Energi vokser videre: Styrker kraftporteføljen ved kjøp av Vardars virksomhet25.6.2026 14:01:13 CEST | Pressemelding
Å Energi har inngått en avtale om å kjøpe Vardars virksomhet og styrker dermed sin posisjon som et ledende kraftkonsern. Oppkjøpet gir en betydelig økning i konsernets vannkraftportefølje, i tillegg til virksomheter innen fjernvarme, sol- og vindkraft.
Oppgraderer Hanefossdammen i Birkenes22.5.2026 08:00:00 CEST | Aktuelt
Å Energi skal oppgradere bunntappeluken i dammen for å sikre fortsatt trygg og stabil drift av anlegget. Arbeidet utføres i perioden juni til august og av sikkerhetshensyn vil gangveien over dammen stenges i kortere tidsrom.
Sterkt resultat og økt investeringstakt for Å Energi i første kvartal13.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Å Energi leverte et underliggende resultat etter skatt på over 1,2 milliarder kroner i første kvartal 2026, som er det sterkeste kvartalsresultatet i selskapets historie. Samtidig øker investeringene, med høy aktivitet i både vannkraft og strømnett.
Sikrer Otravassdragets nest største magasin for fremtidig kraftproduksjon11.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Å Energi skal gjennomføre et omfattende oppgraderingsprosjekt på dam Botsvatn i Bykle kommune. Dammen tilhører et av de store inntaksmagasinene som sikrer kraftproduksjon i Sør-Norge. Prosjektet har en byggekostnad på rundt 120 millioner kroner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom