Kavli skrur opp smaken i smøreosthyllen – lanserer Smaksrik Sriracha
24.8.2026 14:27:28 CEST | Kavli Norge | Pressemelding
Den populære chilisausen sriracha har for lengst funnet veien inn i norske hjem. Nå tar Kavli smaken inn i smøreosthyllen med nye Kavli Smaksrik Sriracha – en fyldig smøreost laget av ekte norsk ost med et balansert sting av chili og hvitløk.

Sriracha har de siste årene etablert seg som en populær smak i norske kjøkken. Den nye smøreosten kombinerer ekte norsk ost med sriracha og gir Kavli Smaksrik-serien et spicy tilskudd med asiatisk inspirasjon.
Flere forbrukere ønsker mer smak, større variasjon og inspirasjon fra matkulturer verden over. Det åpner for nye smaksretninger også i etablerte kategorier.
Flere nordmenn lar seg inspirere av internasjonale smaker når de lager mat hjemme. Smaker som chili, fermenterte sauser og asiatiske krydder har fått en naturlig plass i hverdagskjøkkenet, og forventningene til smak og variasjon øker også innen tradisjonelle produktkategorier.
Det er bakgrunnen for Kavli Smaksrik-serien, som er utviklet for forbrukere som ønsker mer smak i hverdagen. Nå utvides serien med Kavli Smaksrik Sriracha.
– Vi ser at stadig flere forbrukere er nysgjerrige på nye smaker og ønsker mer spennende alternativer i hverdagen. Sriracha har blitt en kjent og populær smak for mange. Ved å kombinere den med ekte norsk ost har vi utviklet en smøreost som bådeføles kjent og tilfører noe nytt til kategorien, sier Sølvi Andreassen, Brand Manager for Smaksrik-serien i Kavli.
Norsk ost møter sriracha
Kavli Smaksrik Sriracha kombinerer ekte norsk hvitost med sriracha. Resultatet er en fyldig smøreost med medium styrke og en balansert smak av sriracha.
– Målet i utviklingsarbeidet var å finne den rette balansen mellom den runde ostesmaken og det tydelige særpreget fra sriracha. Vi ønsket en smøreost med karakter og litt ekstra trøkk, uten at styrken tar over, sier Andreassen. Hun legger til at nyhetenKavli Smaksrik Sriracha kan brukes både som pålegg og som smakstilsetter i varme og kalde retter.
Vil inspirere til nye bruksområder
Tidligere i år fikk Kavli sine smøreoster nytt design og det ble utviklet ny kommunikasjon, med tydeligere fokus på ekte norsk ost og ekte råvarer.
Smaksrik-serien er en viktig del av satsingen på å fornye kategorien og inspirere flere til å bruke smøreost på nye måter.
– Smøreost er en kategori mange kjenner godt, men vi tror det fortsatt finnes mye å utforske. Samtidig som vi skal ta vare på de etablerte favorittene, ønsker vi å utvikle produkter som kan gi flere en grunn til å velge smøreost. Smaksrik er en viktig del av den satsingen, sier Ingrid Sørhaug, markedssjef i Kavli.
Kavli Smaksrik Sriracha kommer i butikk fra uke 38
Ingredienser:
Norsk hvitost 53 % (MELK, syrekultur, salt, løpe), vann, sriracha 8 % (grillet paprika, vann, eddik, chili, hvitløk, salt, sukker, naturlig aroma), smeltesalt (natriumfosfater, polyfosfater) og konserveringsmiddel (kaliumsorbat, nisin).
Om Kavli
Kavli er et næringsmiddelfirma med en lang og stolt historie. Kavlikonsernet er eid av den veldedige stiftelsen Kavlifondet. Overskuddet går til Kavlifondet, som igjen deler ut midler til allmennyttige formål innenfor forskning, kultur og humanitærtarbeid.
Virksomheten i Norge består av O. Kavli i Bergen og Q-Meieriene på Jæren og i Gausdal.
Kontakter
Kristine AasheimAdministrerende direktørKavli Norge
Tel:97717689kristine.aasheim@kavli.noOm Kavli
Kavli er et næringsmiddelfirma med en lang og stolt historie! Kavlikonsernet er eid av den veldedige stiftelsen Kavlifondet. Overskuddet vårt går til Kavlifondet, som igjen deler ut midler til allmennyttige formål innenfor forskning, kultur og humanitært arbeid.
Virksomheten i Norge består av O. Kavli i Bergen og Q-Meieriene på Jæren og i Gausdal.
Følg pressemeldinger fra Kavli Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kavli Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kavli Norge
HOT nyhet i texmexhyllen: Kavli lanserer Cheddar Jalapeño dipp24.8.2026 15:47:54 CEST | Pressemelding
Kavli Cheddar dipp har vært med på å skape ny vekst i texmex-dippsegmentet. I 2025 vokste segmentet med 24 prosent i NorgesGruppen og 42 prosent i Meny. Kavli Cheddar dipp sto for størstedelen av denne veksten, med hele 83 prosent i NorgesGruppen totalt.
Anneli Ellsäter blir nytt styremedlem i Kavli Holding26.6.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Anneli Ellsäter er valgt til nytt styremedlem i Kavli Holding AS, som er heleid av den allmennyttige stiftelsen Kavlifondet. Hun har lang erfaring med å lede og utvikle sterke merkevarer i Norden og Europa, med bakgrunn som Global Vice President i Flora Food Group samt ledende roller i Tomra, Telia og Procter & Gamble. -Vi ser frem til å samarbeide med Anneli og er stolte over at hun ønsker å bidra til Kavli, sier styreleder Helge Leiro Baastad. Anneli erstatter Carina Hanson, som har gjort en svært god innsats i løpet av fire år, avslutter Baastad.
Tine Hammernes Leopold går til Kavli19.6.2026 09:25:25 CEST | Pressemelding
Tine Hammernes Leopold blir ny konserndirektør forretningsutvikling i Kavli Holding.
Kavli Sverige kjøper El Taco Truck9.3.2026 14:31:11 CET | Pressemelding
Kavli Sverige kjøper El Taco Truck AB, et raskt voksende og innovativt selskap innen Tex Mex og moderne streetfood.
Kavli sitt største løft på 9 år: – Nytt design og ny kommunikasjon skal aktualisere merkevaren26.2.2026 15:00:00 CET | Pressemelding
Kavli relanserer med nytt design og ny kommunikasjon basert på en omfattende innsiktsstudie
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom