Betonmast uten fraværsskader siden januar 2024 – inviterer studenter til HMS-fokusuke
23.8.2026 21:39:04 CEST | AF Gruppen | Pressemelding
Med over to og et halvt år uten H1-skader går Betonmast inn i årets HMS-fokusuke med svært sterke sikkerhetsresultater. Fra 24.-28. august samles egne medarbeidere og underentreprenører til en uke med ekstra oppmerksomhet på HMS. For første gang inviteres også studenter fra Fagskolen Oslo.

– Dette er et resultat vi er svært stolte av. Det sier mye om det gode HMS-arbeidet som gjøres hver eneste dag ute på prosjektene våre. Samtidig kan vi aldri ta gode resultater for gitt. Sikkerhet krever kontinuerlig oppmerksomhet, læring og at vi bryr oss om hverandre, sier Peter Sandrup, konsernsjef i Betonmast.
Inviterer morgendagens byggeplassledere
Betonmast og Fagskolen Oslo holder begge til i Construction City på Ulven. Invitasjonen kommer blant annet på bakgrunn av at unge arbeidstakere er overrepresentert i ulykkesstatistikken i bygg og anlegg.
– De som sitter på skolebenken i dag, er morgendagens fagfolk og ledere på byggeplassene. Mange vil få ansvar for både mennesker, planlegging og gjennomføring av arbeidet. Da mener vi det er viktig at forståelsen for risiko og gode sikkerhetsbarrierer kommer tidlig, sier Sandrup.
Tor Kristian Nystad, faglærer ved Fagskolen Oslo, mener nærheten til bedriftene i Construction City gir studentene verdifulle muligheter.
– For studentene våre er det viktig å komme tett på bedriftene og få innblikk i hvordan de faktisk jobber. Betonmast er en stor og attraktiv arbeidsgiver i bransjen, og slike initiativer gir studentene både faglig påfyll og mulighet til å bli bedre kjent med arbeidslivet de snart skal ut i, sier Nystad.
Årets Fokusuke tar for seg fem områder: kvartsstøv, beredskap, arbeid i høyden, personlig verneutstyr og orden og ryddighet.
– Arbeid i høyden traff meg
En av studentene som har sett årets innhold, er Fredrick Toms. Før han begynte på Fagskolen Oslo jobbet han i ti år som blikkenslager, mye med fasader og tak.
Fredrick har selv opplevd en alvorlig nestenulykke. På et tak han hadde gått over mange ganger tidligere, skled han på et glatt parti og var på vei nedover før han klarte å gripe tak i en stillasstolpe. Under ham var det åtte etasjer ned.
– Arbeid i høyden er det jeg kjenner meg mest igjen i. Jeg har jobbet mye med fasade og tak, og opplevd situasjoner der vi nok har vært litt i gråsonen. Det er jo den største skrekken – å ikke komme hjem til barn og kone, sier Fredrick.
Tar i bruk KI for å nå flere
For å nå en mangfoldig arbeidsstyrke har Betonmast i år tatt i bruk kunstig intelligens i produksjonen av korte fagfilmer. Filmene er utviklet i samarbeid med Innregistrering.no og Admissio og er tilgjengelige på fem språk.
– På prosjektene våre jobber mennesker med ulik bakgrunn, ulike morsmål og forskjellig erfaring. Da må vi formidle sikkerhetsbudskapet på en måte som når bredt ut. Med denne teknologien kan vi lage kort og relevant innhold på flere språk på en langt enklere måte, sier Agnete Thorne, HMS-sjef i Betonmast.



Nøkkelord
Kontakter
Peter SandrupBetonmast
Tel:+47 915 88 645peter.sandrup@betonmast.noBilder



Om Betonmast
Betonmast er et av Norges ledende entreprenørkonsern med virksomhet innen bygg og eiendom. Konsernet består av selvstendige entreprenørselskaper med sterk lokal forankring, og leverer prosjekter innen bolig, næring og offentlige bygg over hele landet.
Følg pressemeldinger fra AF Gruppen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra AF Gruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra AF Gruppen
Tildelt ny EPRD-kontrakt i Nordsjøen20.8.2026 10:05:51 CEST | Pressemelding
AF Gruppen har, gjennom sitt datterselskap AF Offshore Decom og i et konsortium med Heerema Marine Contractors (HMC), blitt tildelt en kontrakt av en Nordsjøoperatør for prosjektering, forberedelse, fjerning og sluttdisponering (EPRD), foren av deres plattformer på den britiske kontinentalsokkelen i Nordsjøen. Dette er den tredje kontrakten konsortiet har blitt tildelt av denne kunden det siste året.
Awarded new EPRD contract in the North Sea20.8.2026 10:05:51 CEST | Press release
AF Gruppen has, through its subsidiary AF Offshore Decom and in a consortium with Heerema Marine Contractors (HMC), been awarded a contract by a North Sea operator for the engineering, preparation, removal & disposal (EPRD) of one of its platforms on the UK Continental Shelf. This marks the third contract awarded to the consortium by this client in the last year.
Tildelt ny EPRD-kontrakt i Nordsjøen15.7.2026 10:00:12 CEST | Pressemelding
AF Gruppen har, gjennom sitt datterselskap AF Offshore Decom og i et konsortium med Heerema Marine Contractors (HMC), blitt tildelt en kontrakt for prosjektering, forberedelse, fjerning og sluttdisponering (EPRD) av en plattform på den britiske kontinentalsokkelen i Nordsjøen. Dette er den andre kontrakten konsortiet har blitt tildelt innen kort tid.
Awarded new EPRD contract in the North Sea15.7.2026 10:00:12 CEST | Press release
AF Gruppen has, through its subsidiary AF Offshore Decom and in a consortium with Heerema Marine Contractors (HMC), been awarded a contract for the engineering, preparation, removal & disposal (EPRD) of a North Sea platform on the UK Continental Shelf. This marks the second contract awarded to the consortium within a short timeframe.
Går i samspill om Klingenberggaten 78.7.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Klingenberggaten 7 DA har valgt AF Gruppen som samspillpartner når eiendommen Klingenberggaten 7 i Vika skal totalrehabiliteres og utvikles til et nytt kontorkonsept. Prosjektet profileres som SYV, med ambisjon om å skape et moderne næringsbygg med svært høye krav til kvalitet, fleksibilitet og bærekraft.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom