Sjøfartsdirektoratet

13 900 har bestått båtførerprøven i år

21.8.2026 13:10:19 CEST | Sjøfartsdirektoratet | Pressemelding

Del

Det er noe ned fra samme periode i fjor da over 16 000 tok båtførerprøven før juli måned var passert.

Alf Tore Sørheim, sjøfartsdirektør.
Alf Tore Sørheim, sjøfartsdirektør. Helga Maria Sulen Sund Sjøfartsdirektoratet

BÅTFØRERPRØVEN: Det er Norsk Test AS som drifter båtførerprøven og utsteder båtførerbeviset på oppdrag fra Sjøfartsdirektoratet. De har sjekket statistikken for i år, og til tross for noe nedgang i antall som tar selve prøven, er bestått-prosenten fortsatt høy.

– Båtlivet hører sommeren til, og det er godt å se at stadig flere sikrer seg viktig og riktig kunnskap før de skal ut i båten. I tråd med vårt nullvisjonsarbeid, er båtførerprøven et virkningsfullt tiltak for sikkerheten til sjøs, sier sjøfartsdirektør Alf Tore Sørheim.

Flest unge tar prøven

De ivrigste kandidatene er 16-17-åringene, men båtlivet har som kjent ingen øvre aldersgrense.

– Eldste kandidat som tok prøven var fylt 80 år, forteller Monica Ravna Jerijervi, daglig leder i Norsk Test.

Kjønnsfordelingen holder seg dog bemerkelsesverdig stabil.

– Andelen kvinner har de siste fem årene ligget rundt en tredel, med kun små variasjoner fra år til år. I år var intet unntak, 33 prosent kvinner og 67 prosent menn, forteller hun.

Øker internasjonalt

Selv om tallene for utstedelse av det norske beviset har gått litt ned denne sommeren, har interessen for det internasjonale båtførerbeviset, ICC, økt.

Ved utgangen av juli var det utstedt rundt 200 ICC-bevis, nesten like mange som i hele 2025. Mange av søkerne ønsker altså dokumentasjon som også gjelder utenfor Norges grenser.

De fylkesvise tallene forteller at det er Vestfold og Telemark som skiller seg positivt ut med en vekst på 6,3 prosent sammenlignet med samme periode i 2025. Agder holder seg stabilt, mens de øvrige fylker viser en nedgang.

Kontakter

Bilder

Alf Tore Sørheim, sjøfartsdirektør.
Alf Tore Sørheim, sjøfartsdirektør.
Helga Maria Sulen Sund Sjøfartsdirektoratet
Last ned bilde
Monica Ravna Jerijervi, daglig leder i Norsk Test.
Monica Ravna Jerijervi, daglig leder i Norsk Test.
Norsk Tekst Norsk Tekst
Last ned bilde
Dag Inge Aarhus Sjøfartsdirektoratet
Last ned bilde

Følg pressemeldinger fra Sjøfartsdirektoratet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sjøfartsdirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Sjøfartsdirektoratet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye