Nå åpner det nye servicebygget på Ersfjordstranda
21.8.2026 14:27:40 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Torsdag 27. august åpner Statens vegvesen, i samarbeid med Senja kommune, et nytt turistvegprosjekt på Ersfjordstranda langs Nasjonal turistveg Senja.

Ersfjordstranda på Senja er et statlig sikret friluftslivsområde som har hatt en stor økning i antall besøkende de senere år. Flere besøkende og omfattende bruk av området, har resultert i et pågående prosjekt i regi av Senja kommune i samarbeid med Statens vegvesen Nasjonale turistveger.
Nytt servicebygg
Nå åpner et nytt servicebygg ved Ersfjordstranda som siste fase i utbyggingsarbeidet. Det nye bygget er oppført i massivtre og kledd med aluminiumsplater. Den enkle, langstrakte formen er inspirert av de tradisjonelle sjøhusene langs norskekysten og tilpasset den værharde beliggenheten ved havet.
Bygget inneholder tre toaletter hvorav et universelt utformet HC-toalett. Servicebygget på 80 kvm. skal fungere som kiosk og informasjonsbygg, og være et tilbud til både campinggjester og andre besøkende. Utenfor toalettområdet er det etablert en utedusj der besøkende kan skylle av seg sand fra stranden. Toalettanlegget er bygget for å være helårsåpent.
Et helhetlig serviceanlegg
-Ersfjordstranda er et av de mest besøkte stoppestedene langs Nasjonal turistveg Senja. Med nytt servicebygg og ytterligere tilrettelegging får området en oppgrading som er tilpasset både stedet, landskapet og behovene til de mange som besøker området, sier Silje Myhre Amundsen, seksjonsleder for Nasjonale turistveger i Statens vegvesen.
Velkjent attraksjon
I 2014 bygde Statens vegvesen en annen velkjent attraksjon på Ersfjordstranda. Prosjektet inkluderte en parkeringsplass og et toalett med en trekantet geometrisk form, også kjent som «Gulldassen».
Som del av arbeidet med å forbedre infrastruktur og servicefasiliteter på Ersfjordstranda (Fase 1), ble parkeringsplassen på stedet utvidet i 2025. Parkeringsplassen fikk bedre kapasitet og ble i større grad tilpasset myke trafikanter med gangforbindelser, sykkelparkering og møblering.
Et av fire turistvegprosjekt
Anlegget på Ersfjordstranda er et av fire turistvegprosjekt Statens vegvesen har etablert langs Nasjonal turistveg Senja. Andre kjente turistvegtiltak er utsiktsrampen på Tungeneset, utsiktspunktet i Bergsbotn og servicebygget i Mefjordvær.
Målrettet arbeid
Gjennom et målrettet arbeid i over tretti år har Statens vegvesen utviklet Nasjonale turistveger til en unik turistattraksjon. De 18 utvalgte strekningene, fra Jæren i sør til Varanger i nord, inspirerer flere til å velge Norge som ferieland. Dette bidrar til verdiskaping, i tråd med turistvegarbeidets hensikt.
Byggherre: Statens vegvesen og Senja kommune
Arkitekt: Nordic Office of Architecture AS
Entreprenør: MT-Byggteknikk AS
Nøkkelord
Kontakter
Sofia Basse Gøbel, besøksforvalter i Senja kommune.
Mobil: 907 56 236
E-post: sofia.basse.gobel@senja.kommune.no
Silje Myhre AmundsenSeksjonssjefStatens vegvesen Nasjonale turistveger
Tel:+47 97522979silje.amundsen@vegvesen.noBilder





Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
- Farlig grisekjøring via Hemsedal11.9.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen frykter for sikkerheten til ansatte langs vegprosjekt på riksveg 52 i Hemsedal. Flere sjåfører har alt for høy fart gjennom anleggsområdet.
Mange stengte gater i Oslo på lørdag11.9.2026 07:55:00 CEST | Pressemelding
Oslo Maraton lørdag 12. september vil føre til stengte gater og redusert framkommelighet i sentrum.
Medhald for Vegvesenet om E16 Lærdalstunnelen10.9.2026 14:05:48 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har fått medhald i klagesaka om tildeling av kontrakten i Lærdalstunnelen. OneCo Infra har tapt i tingretten og må betale saksomkostningane.
– Andøya er viktigere enn noen gang10.9.2026 10:06:01 CEST | Pressemelding
Aktører fra hele Europa strømmer til Andøya i neste uke for å gjøre samfunnet bedre rustet mot digitale angrep.
Sotrasambandet når ikke trafikkåpning i fjerde kvartal 202710.9.2026 10:00:51 CEST | Pressemelding
Sotra Link AS har varslet forsinkelser. Dette betyr at Sotrasambandet ikke kan åpne for trafikk i fjerde kvartal 2027. OPS-selskapet jobber med en oppdatert framdriftsplan og tiltak som kan redusere forsinkelsen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom