Universal Music Norge

LUKAS GRAHAM VENDER HJEM MED «GOOD TIMES»

14.8.2026 10:22:36 CEST | Universal Music Norge | Pressemelding

Del
Foto: Frederik Barasinski

På sitt femte studioalbum vender Lukas Graham tilbake til sine musikalske røtter. Gjennom 13 nye låter henter han frem minner fra oppveksten og sin irske arv. «Good Times» er spilt inn sammen med et unikt kollektiv av rootsmusikere og knytter fortid og nåtid sammen i en personlig fortelling om vennskap, arv, sorg og fellesskap – og om å ta vare på alt det som binder oss sammen.

«Good Times» slippes i dag, fredag 14. august.

«Jeg vokste opp med lyden av min far Eugenes kjærlighet til irsk og amerikansk folkemusikk. Han booket musikk i hele Skandinavia og på spillestedene på Christiania, så vi hadde ofte gjester på besøk fra hele verden. Det var ikke popstjerner, men omreisende musikere som ofte overnattet hjemme hos oss, til og med på sofaen vår. Som liten gutt gjorde det stort inntrykk på meg når de tok frem instrumentene sine, spilte en låt og åpent delte musikken og historiene sine i stuen vår», minnes Lukas Graham.

Slik ser Lukas Graham tilbake på oppveksten i fristaden Christiania i København, der gjestfriheten og møtene med musikere fra hele verden mange år senere skulle bli en viktig inspirasjon for «Good Times».

Det er denne ånden albumet bygger på: fellesskapet, samspillet og historiefortellingen fra folkemusikk, bluegrass og country, kombinert med soulen Lukas Graham har blitt verdenskjent for gjennom sine internasjonale pophits. De 13 nye låtene tar ham tilbake til noen av hans tidligste musikalske minner – og til musikken som var med på å forme låtskriveren han er i dag.

I STUDIO MED FARENS GAMLE VENNER, BLUEGRASS-LEGENDER OG DOLLY PARTONS FIOLINIST

«Good Times» er spilt inn i New York, Nashville og København med et skiftende kollektiv av musikere. Flere av dem var en del av Lukas’ oppvekst og kjente faren hans.

«Flere av musikerne som er med på albumet, kjente faren min. Det var viktig for meg å ha dem med. For meg personlig er det en full circle-opplevelse, men også en måte å få håndverket og musikaliteten til disse utrolig dyktige menneskene inn i låtene», forteller Lukas.

«Jeg er verken folk- eller countrymusiker. Men låtskrivingen min kommer fra mye av den samme nerven som finnes i disse sjangrene. Det handler om teksten og melodien som oppstår med et enkelt instrument mellom hendene.»

På den lange, og til moderne popmusikk å være ganske utradisjonelle, listen over medvirkende finner vi blant andre Michael McGoldrick, verdenskjent for sitt spill på irsk sekkepipe og fløyte. Den amerikanske fiolinisten Stuart Duncan, som har spilt med blant andre Bob Dylan, Dolly Parton og Alison Krauss, bidrar også på albumet, mens den GRAMMY-vinnende bluegrass-legenden Tim O’Brien spiller mandolin og synger kor.

LEV MENS DU KAN

Den røde tråden mellom fortiden, nåtiden og stedet Lukas selv befinner seg i livet, ble tydelig allerede med albumets første singel, «To Know A Girl». De irske røttene skinner gjennom i låten, som hyller kvinnene og jentene, mødrene og døtrene i Lukas’ liv – og minner oss om ikke å ta dem vi er glad i for gitt.

Låtene på «Good Times» kretser rundt samhørighet, arv og vennskap, og om de gode sidene ved livet, som ofte blir aller tydeligst når vi møter sorg og motgang.

En av albumets nøkkellåter er «Before You Go», skrevet til Lukas’ barndomsvenn Thomas, som gikk bort etter to tiår med kronisk sykdom.

«På et tidspunkt skulle Thomas opereres i hjernen og sto i fare for å miste smaks- og luktesansen. Før operasjonen skulle jeg på turné i Asia, og vi tok Thomas med oss. Vi skulle ut og smake på alt, oppleve alt og skape de siste gode minnene sammen. Kjenne at man lever, og gjøre det mens man kan. Da jeg kom hjem, skrev jeg «Before You Go»», forteller Lukas Graham.

«Før han døde, spurte Thomas om jeg ville synge sangen i begravelsen hans. Så det gjorde jeg selvfølgelig. Og nå gir vi den videre.»

Som alltid står mye på spill i Lukas Grahams poetiske, rå og ærlige tekster. På «Good Times» åpner han samtidig et nytt kapittel i historien om en av Danmarks mest internasjonalt anerkjente stemmer.

Lukas avslutter:

«Jeg er virkelig stolt av de fire albumene jeg allerede har gitt ut. Men «Good Times» er albumet jeg alltid har drømt om å lage, helt siden jeg var gutt.»

«Good Times» er ute i dag, 14. august 

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Frederik Barasinski
Last ned bilde
Frederik Barasinski
Last ned bilde
Frederik Barasinski
Last ned bilde

Lenker

Om oss

Universal Music AS er verdens, og Norges, største musikkselskap og representerer blant annet artister som Sabrina Carpenter, The Weeknd, Alessandra, Billie Eilish, Ramón, Olivia Rodrigo, Post Malone, Ariana Grande, Dagny, Marstein, The Beatles, Odd Nordstoga, Taylor Swift, The Rolling Stones m.fl.

Følg pressemeldinger fra Universal Music Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universal Music Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Universal Music Norge

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye