Liv Helm undersøker incest og overgrep i sin nye roman
14.8.2026 07:57:00 CEST | Bonnier Norsk Forlag | Pressemelding
I debutromanen sin skrev Liv Helm om besteforeldrenes selvmordspakt. I oppfølgeren vender hun tilbake til sin egen barndom og undersøker et nytt vanskelig spørsmål: Hva gjør man når den som skulle beskytte deg, er den som overskrider grensene dine?

Liv er åtte år og får besøk av en venninne. Sammen skal de overnatte hjemme hos Livs far. Faren rer opp sengen. De skal sove sammen med faren, og som han sier: «Her i huset sover man naken.» Venninnen blir redd og forstår ingenting. «Hvis du er redd, så kom nærmere», sier han for å trøste henne.
Mange år senere reiser Liv i forveien med familiens bagasje til sommerhuset. Med seg har hun en elleve sider lang psykiatrisk journal fra 1993, da hun var åtte år gammel. I ukene som følger, mens ektemannen og de to døtrene faller inn i den etterlengtede ferierytmen, vender Liv tilbake til journalen – side for side, natt etter natt – i forsøket på å nærme seg den lille jenta hun en gang var: et barn overlatt til seg selv, fanget mellom lojaliteten til en far som overskrider grensene hennes og en isolerende og konfliktfylt hverdag med en mor som ikke evner å være til stede for henne.
Gjennom journalen, minnene og et møte med venninnen undersøker romanen hvordan et barn kan leve med noe som både er umulig å forstå og umulig å glemme. Hva skjer med et menneske når grensene mellom kjærlighet, lojalitet, skyld og ansvar blir uklare?
Liv Helm jobber som kunstnerisk leder ved Husets Teater i København. Hennes debutroman, Med hjertet i hånden, skapte debatt om assistert selvmord i Danmark da den først utkom. Også oppfølgeren ble mye omtalt, denne gangen for sin skildring av incest og overgrep i nære relasjoner.
Hvis du er redd, så kom nærmere lanseres i dag.
Ta kontakt for anmeldereksemplar og intervjuforespørsler.
Nøkkelord
Kontakter
Mathias LordPresseansvarlig i Bonnier Norsk Forlag
Tel:929 86 349mathias.lord@bonnierforlag.noBilder


Følg pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bonnier Norsk Forlag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Vidar Sundstøl tildeles Bonnier Norsk Forlags litteraturpris 202613.8.2026 18:58:53 CEST | Pressemelding
Hvert år tildeles Bonnier Norsk Forlags litteraturpris en viktig, særegen stemme i den norske samtidslitteraturen. Prisvinneren velges ut av Det litterære råd og mottar 100 000 kroner.
Odin Helgheim er klar med tredje bok i Drageviking-serien11.8.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Tidligere i år ble det kjent at Penguin Random House, verdens største forlag, hadde kjøpt rettighetene til norske Odin Helgheims bokserie Drageviking. Nå er tredje bok i serien ute her i Norge.
Sterk fortelling om fedre og sønner10.8.2026 08:47:20 CEST | Pressemelding
Annie Ernaux omtaler Anthony Passeron som «storslått». Nå er han endelig klar med sin andre roman i norsk oversettelse, Jacky.
Ny strikkemetode gir hunder bedre bevegelsesfrihet7.8.2026 13:30:37 CEST | Pressemelding
Da chihuahuaen Zita fikk gnagsår av vanlige hundegensere, begynte Elin Takvam å utvikle sine egne. Resultatet er en ny raglanmetode som gir bedre passform og bevegelsesfrihet. Nå kommer oppskriftene i bokform.
Ny sjakk-serie fra Torstein Bae og Silje Bjerke6.8.2026 08:11:31 CEST | Pressemelding
Sjakk-kommentator Torstein Bae og kvinnelig internasjonal mester Silje Bjerke starter ny sjakkserie på TNT-forlag.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom