Slik blir høsten på NRK
13.8.2026 13:00:00 CEST | NRK | Pressemelding
Høsten byr på helt nye, store satsinger og gjensyn med publikumsfavoritter som A-laget, Maskorama og LIS.

UNDERHOLDNING, REALITY OG LIVSSTIL
Kåss går det?

Else Kåss Furuseth skulle løse ensomhetsproblemet. Men karrieren som politiker ble kort. Ensomhetspartiet ble en spektakulær fiasko, og Else sitter igjen med et ubehagelig spørsmål: Har hun egentlig forstått hva ensomhet er?
I «Kåss går det?» bestemmer Else seg for å finne ut av det. Ikke som politiker, men som nysgjerrig, engasjert og høyst personlig amatørforsker. Fra sitt nye hjemsted, Sandefjord, skal hun bruke det neste halve året på å forstå en av vår tids største folkehelseutfordringer.
Hvorfor blir vi ensomme? Hvorfor blir noen sittende fast mens andre finner veien ut? Hva gjør ensomhet med hjernen, kroppen og måten vi ser andre mennesker på? Og kanskje viktigst: Kan vi faktisk gjøre noe med det?
- Premiere: søndag 27. september
- Pressekontakt: Heidi Gjestad Frogg
Bløff

Kan du lyve deg helt til topps? I det nye spillet «Bløff» handler det ikke om hvor smart du faktisk er, men hvor godt du overbeviser de andre.
Ti deltakere skal bygge en premiepott gjennom en daglig quiz. Men ingen vet hva de andre svarer, og det er fritt fram å lyve om egne prestasjoner. Hver dag må gruppen stemme ut den de tror bidrar minst. Programledere er Selda Ekiz og Martin Beyer-Olsen.
Klarer etterforskeren å avsløre løgnene, eller ser den klarsynte rett gjennom alle pokerfjes?
Kunnskap tar deg langt. En god bløff tar deg hele veien.
- Premiere: uke 43
- Pressekontakt: Sarah Jordanson Fauske
Mesternes mester team

NRKs flaggskip får en ny vri når Aksel Lund Svindal samler tolv tidligere idrettsstjerner i Hellas. De har alle vært med på «Mesternes mester» før, men denne gangen skal de konkurrere i makkerpar. De taper sammen og vinner sammen. Etter ni programmer kan ett par heve pokalen over hodet som de aller første vinnerne av «Mesternes mester team».
Les mer her: Innspillingen av Mesternes mester team er i gang
- Premiere: fredag 28. august
- Pressekontakt: Helene Amlie
Norges tøffeste

«Norges tøffeste» er tilbake med sin sjuende sesong hvor tolv nye deltakere skal kjempe om tittelen. Programlederne Jørgine Massa Vasstrand og Isak Dreyer byr nok en gang på en tvist. Denne gangen er jentene og guttene delt fra start. I hver sin leir prepper Vasstrand og Dreyer deltakerne – og ikke alle kommer videre til å møtes.
Her kan du lese om årets deltakere.
- Premiere: torsdag 20. august
- Pressekontakter: Linda Reistad og Ingrid Kvitrud
Alle mot 1

NRK-favoritten «Alle mot 1» er tilbake til høsten etter et års pause. Denne gangen får Selda Ekiz med seg Markus Neby som programleder. Han skal lede programmet fra studio, mens Selda går tilbake til sin tidligere rolle og leder selve eksperimentene.
Tidligere år har én deltaker konkurrert mot resten av Norge i hver sending. I høst vil seerne bli bedre kjent med enda flere mennesker. Spenningen vil stige når en ny familie skal delta sammen som en gruppe hver lørdag.
Les mer om den nye sesongen av «Alle mot en».
- Premiere: lørdag 12. september
- Pressekontakt: Vetle Nielsen
Ville fristelser 2

Det blir drama og høy temperatur når programleder Nate Kahungu sender en ny gjeng ut i jungelen på øya Langkawi i Malaysia. Målet for det sosiale eksperimentet er en felles premiepott på 2,5 millioner kroner, men summen reduseres kraftig hver gang noen faller for fristelsene som dukker opp underveis.
Her er deltakere som er overbevist om at de kan takle alt som måtte komme deres vei, mens andre knapt har blitt satt på prøve i livet. Noen sier at de er der for pengene, andre for opplevelsen. Uansett, når egne behov krasjer med fellesskapets krav, kan alt skje. Hva ville DU ha gjort?
Deltakerne i årets sesong vil bli presentert nærmere premieren.
- Premiere: Torsdag 8. oktober
- Pressekontakt: Helene Amlie
A-laget

Serien som har begeistret over en million seere er tilbake med sin tredje sesong. Med nysgjerrighet og originale spørsmål skaper reporterne i «A-laget» igjen morsomme, rørende og uventede møter med kjente norske personligheter.
Vi kan avsløre at en av årets gjester er selveste Gro Harlem Brundtland. Hvem de øvrige syv er, blir gjort kjent i oktober.
- Premiere: lørdag 24. oktober
- Pressekontakt: Camilla Sand
Maskorama

Norges morsomste gjettelek er tilbake med nye masker og mysterier – og denne sesongen fra nytt studio i Gateway Studios i Drammen.
Silje Nordnes er programleder når nye identiteter skal avsløres i sesong 7 av «Maskorama». Hvilke figurer får vi møte denne gangen, og ikke minst: Hvem skjuler seg bak maskene?
- Premiere: lørdag 24. oktober
- Pressekontakt: Janina Mosti
Helt Ramme sporter

Galskapen er tilbake! Programleder Nicolay Ramm har skrudd opp vanskelighetsgraden enda et hakk og tatt med seg fem nye, vågale kjendiser ut i verden for å konkurrere i noen av klodens farligste og mest absurde sporter.
Om alle gjestene kommer seg helskinnet gjennom, gjenstår å se.
Første utfordrer er komiker Vegard Ylvisåker, som blir med til Amerikas ville vesten for å stå på slalåm bak en galopperende hest. De øvrige gjestene er influenser Tonje Frigstad, artist Kamelen, skuespiller Kristoffer Olsen og TikTok-stjernen Kasper Kvello.
- Premiere: fredag 30. oktober
- Pressekontakt: Vetle Nielsen
DRAMA
21 dager

June skal dø om 21 dager, kjæresten slår opp, og livet er urettferdig. Hvordan leve et helt liv på 21 dager? I NRKs første mikrodrama tvinges June til å komprimere et helt liv inn på tre absurde uker.
Les mer om «21 dager» her.
Stjerneskuddet Hedda Gundersen Gullikstad spiller hovedrollen som June. Vi møter også Jon Ranes, Filip Bargee Rambe og Anne Krigsvoll. Serien er skrevet og regissert av Caroline Glomnes.
- Premiere: torsdag 20. august
- Pressekontakt: Janina Mosti
LIS, sesong 2

Petra, Kissy, Joakim og Samuel er i gang med sitt andre halvår som LIS1. Med mer erfaring følger større ansvar, høyere forventninger og færre unnskyldninger. I en sykehushverdag med stadig trangere økonomi og flere pasienter blir de unge legene mer etterlatt til seg selv enn noen gang før.
Les mer om sesong 2 av LIS her
- Premiere: lørdag 26. september
- Pressekontakt: Janina Mosti
Skimmer

I NRKs splitter nye julekalender møter vi ti år gamle Liva, som aldri har hatt en ekte venn. Hun elsker å spille piano og drømmer om å bli konsertpianist. Livas største støttespiller er faren, som i sin tid også var et stort pianotalent.
Når Liva med familien flytter fra byen til bygda 1. desember, møter hun for første gang tremenningen sin, Rune. Han er det motsatte av Liva. Han er oppvokst på gård, har tilbrakt mer av livet ute enn inne og er lidenskapelig opptatt av aking. Dette nye vennskapet setter Liva i konflikt med faren, som føler at han er i ferd med å miste kontroll over datteren sin når hun endelig åpner øynene for at livet har mye mer å by på.
«Skimmer» er en hyllest til den frie leken, og viser at voksne må la barn være barn.
I rollene: Elise Palmeira, Håkon Lie Seip, Filip Lubbock-Myrseth, Yousef Ali Ismail, Gunnar Eiriksson, Anette Amelia Larsen, Ingar Helge Gimle, Kim Haugen, Anneke von der Lippe, Gine Cornelia Pedersen og Kristoffer Olsen med flere.
- Premiere: 1. desember
- Pressekontakt: Heidi Gjestad Frogg
DOKUMENTAR OG NYHETER
Vår verdensarv

Norge har åtte steder på UNESCOs verdensarvliste. Hvorfor har de havnet der?
I denne serien reiser programleder Silje Nordnes på oppdagelsesferd til de norske verdensarvstedene.
Serien byr på et stykke Norge og et stykke verdenshistorie. Underveis får vi blant annet oppleve unik arkitektur og noen av verdens vakreste landskap. Vi går i fotsporene til banebrytende oppfinnere, vitenskapsfolk, steinaldermennesker og gruvearbeidere. Og ikke minst møter vi menneskene som fortsatt former verdensarven vår, fra tatovøren på Bryggen i Bergen til sauebonden på Vegaøyan.
- Premiere: mandag 17. august
- Pressekontakt: pressevakt@nrk.no
Debatten

«Debatten» tar opp de mest aktuelle sakene med de viktigste aktørene – på direkten. Programleder Steinar Suvatne vil utfordre politikere, eksperter og andre makthavere gjennom spørsmål og debatt hver tirsdag og torsdag.
- Premiere: tirsdag 25. august
- Pressekontakt: Camilla Sand
Barnesykehuset

Jakob (12) har fått store brannskader, Eleonora (2) har puttet en perle i øret, og Leon (16) har krasjet med lett motorsykkel. De ansatte på Haukeland universitetssjukehus blir utfordret både faglig og menneskelig i en ny sesong av seersuksessen «Barnesykehuset».
Bli med på innsiden av sykehuset, inn i operasjonssaler, pasientrom og bakrom hvor mediene vanligvis ikke slipper inn.
Vi møter flere av de ansatte som seerne ble godt kjent med i første sesong – i tillegg til noen nye.
- Premiere: tirsdag 15. september
- Pressekontakt: Ingrid Kvitrud
Urix X Annika

Bli med Annika Momrak ut i en urolig verden. I høstens mest utradisjonelle utenriksserie slår hun seg sammen med NRKs egne korrespondenter. Sammen reiser de til Midtøsten, Ukraina, USA og Finland for å finne svar på de store og vanskelige spørsmålene en hel generasjon stiller seg om fremtiden. «Urix X Annika» gir deg den store verdenen med et helt nytt, ungt og nysgjerrig blikk.
- Premiere: uke 43
- Pressekontakt: Camilla Sand
Leo og de farlige

I oktober er Leo Ajkic tilbake med en ny sesong av «Leo og de farlige». Også denne gangen møter han mennesker som har utført grusomme handlinger mot andre. Noen av dem startet som barn.
Leo spør: Kan farlige barn bli ufarlige voksne?
For alle han møter, er målet at de skal ut i samfunnet igjen. Slik er straffesystemet vårt. Men hvordan skal de kunne bli de nye naboene våre?
- Premiere: onsdag 28. oktober
- Pressekontakt: Marit Holmquist Fenne
Norge Rundt 50 år

Fredag 2. oktober fyller et av Norges mest folkekjære og lengstlevende tv-programmer 50 år.
De nære og hverdagslige reportasjene om samlere, ildsjeler, pussige hobbyer og snakkende papegøyer har i fem tiår vært starten på helgekosen i TV-stuer over hele landet.
50-årsdagen feires med en «Norge Rundt»-jubileumssending fredag 2. oktober med Finn Tokvam som programleder. I tillegg kommer et nytt Lisenskontrolløren-program om Norge Rundt med Njål Engesæth..
Pressekontakt: pressevakt@nrk.no
HUMOR
Kilder til begeistring

Hverdagen er full av ting å bli glad av, det gjelder bare å legge merke til dem. Å sette inn en USB-kabel riktig vei på første forsøk. Når sjampoen og balsamen går tom samtidig. På NRK.no, NRK Radio og i NRK TV vil det hver mandag presenteres en ny kilde til begeistring. Inspirert av boka «Kilder til begeistring» av Bjarte Arneson.
- Premiere: mandag 17. august
- Pressekontakt: pressevakt@nrk.no
Humoretaten

Humoretaten fortsetter med å lage humor om aktuelle hendelser og selve livet. Det blir sketsjer, parodier og andre humorinnslag fra scenen på utestedet Carls i Oslo hver uke. Publikum er som alltid til stede.
- Premiere: fredag 28. august
- Pressekontakt: Janina Mosti
Nytt på nytt

Fredagskvelden er ikke den samme uten Nytt på nytt, og denne høsten begynner Kristine Grændsen som fast lagleder i programmet. Hun er i godt selskap med Bård Tufte Johansen, Johan Golden og to smarte gjester som oppsummerer de viktigste sakene i uka som gikk.
Les også: Kristine Grændsen blir ny lagleder i «Nytt på nytt»
- Premiere: fredag 4. september
- Pressekontakt: pressevakt@nrk.no
Vikinger vs. nazister

Hvem hadde trodd at vikingenes største problem er høyreekstremisme?
Hver sommer samles vikingentusiaster i alle aldre for å leve som vikinger på rollespill-leiren Heirvang.
I humorserien «Vikinger vs. nazister» blir vi med til Heirvang idet vikinghøvdingen Leif Petter har invitert nynazister til sommerparadiset, i håp om at fellesskap, strikking og en god samtale skal gjøre at de legger fra seg sine politiske holdninger. Dette faller ikke i smak hos de andre vikingene, og i hvert fall ikke hos den mest ihuga vikingrollespilleren av dem alle, Magnar.
I rollebesetningen finner vi blant andre Olav Waastad, Bjarte Tjøstheim, Odd-Magnus Williamson, Linn Skåber, Gaute Berg Næss, Ole Henry Snildalsli, Tara Lina Shahin, Sjur Vatne Brean, Sebastian Brynestad og Marit Andreassen.
- Premiere: fredag 13. november
- Pressekontakt: Heidi Gjestad Frogg
Peak TV

Peak TV har tidligere laget tolv selvstendige sketsjer, men kommer i høst med et helt sketsjeprogram. Alt fram til nå har vært oppvarming. Nå kommer mesterverket stappfullt av sketsjer som du aldri vet hvor skal ta deg, som engasjerer, rører og provoserer. Du kommer til å elske eller hate dette. Men én ting er sikkert – du kommer til å se alt i én jafs.
- Premiere: torsdag 5. november
- Pressekontakt: pressevakt@nrk.no
UNG UNDERHOLDNING
Klubb Kaos

Velkommen til Klubb Kaos – SFO-en der Theo og vennene bestemmer, helt til hypertøffe Frank (Odd-Magnus Williamson) dukker opp. Kaoset har fått en ny sjef – og han har null peiling.
I denne karakterdrevne situasjonskomedien snus alt på hodet når en inkompetent tøffing blir ny baseleder. Sammen med den vimsete sjefen (Caroline Glomnes) og den naive assistenten Amir (Rafid Arsalan Islam) som stadig glemmer at han jobber der, krasjer Frank rett inn i en SFO som i praksis styres av ungene.
Følg virvelvinden Theo, divaen Linnea, kremmeren Peter og krisemaksimereren Neema gjennom 15 episoder fylt med streik for kyllingfredag, panikkrom, sveising, selvforsvarskurs og andre sprø situasjoner.
- Premiere: fredag 21. august
- Pressekontakt: pressevakt@nrk.no
Politiskolen junior

Seks utvalgte tolvåringer får muligheten til å prøve seg på en av Norges råeste utdanninger. Har de det som skal til?
Mange unge drømmer om å bli politi. Men hva kreves egentlig? Blant hundrevis av søkere fra hele landet har seks heldige tolvåringer fått plass på Politiskolen Junior. Men å være politi er ikke for alle. Man må være smart, sterk, observant, og ha et kaldt hode i stressa situasjoner. Vil de mestre det?
I hver episode er det en test hvor de får bestått eller ikke bestått, og bare de som viser seg egnet får gå opp til eksamen til slutt.
Programleder er Simon Røthe Glover, kjent fra «Norges tøffeste».
- Premiere: oktober 2026
- Pressekontakt: pressevakt@nrk.no
PODKAST
Sentralbordet

«Sentralbordet» er NRKs hittil ukjente, lille telefonsentral. Gjennom hele høsten er programleder Live Nelvik, komikerne Vegard Ylvisåker og Ole Henry Snildalsli og artist og skuespiller Emilie Nicolas klare til å dra på jobb sammen med et enkelt formål: Å tulleringe til inn- og utland.
Podkasten tar telefonene du selv ikke vil, kommer på eller orker å ta. Gjennom krevende utfordringer, sporadiske innfall og en dose improvisasjon blir «Sentralbordet» en morsom og uforutsigbar pause fra hverdagen med en gjeng man fort blir glad i.
- Premiere: torsdag 20. august
- Pressekontakt: Sarah Jordanson Fauske
Boktober med Leseklubben

I høst lanserer NRK og podkasten «Leseklubben» lesekampanjen «Boktober».
Oskar Westerlin, Javad El Bakali, Linnea Myhre, Sigrid Bonde Tusvik og Jens Kvernmo skal gjennom oktober måned konkurrere om å få med seg flest lesere på sine lag.
Nordmenns evne til å lese er dalende, men stadig flere ønsker å scrolle mindre og koble av, blant annet gjennom lesing. «Boktober» inviterer derfor hele Norge til å bli med i et stort lesefellesskap.
Dette leser de:
- Oskar Westerlin leser William Goldings klassiker, «Fluenes herre».
Javad El Bakali leser den internasjonale bestselgeren «I morgen og i morgen og i morgen» av Gabrielle Zevin. - Linnéa Myhre tar for seg Booktok-fenomenet Colleen Hoover og hennes pykologiske thriller «Verity».
- Sigrid Bonde Tusvik leser Agnes Ravatns gjennombruddsroman «Fugletribunalet».
- Jens Kvernmo leser friluftsklassikeren «Pelsjegerliv» av Helge Ingstad.
Du kan bli med i NRK Radio-appen og på NRK.no fra slutten av september. Startskuddet for lesingen er 1. oktober, da legges også alle lydbøkene ut i NRK Radio. Velg deg et lag og bli med!
- Premiere: 1. oktober
- Pressekontakt: NRK Pressevakt
Spor

I NRK Musikks nye podkastserie «Spor» forteller noen av Norges største artister om låtene som forandret livet og karrieren deres. Med Håvard Bråthen som vertskap gir serien over to episoder per artist et inngående dykk i låtskriverkunsten – og hvordan liv og musikk formes av hverandre.
I første sesong møter vi Kari Bremnes, Valkyrien Allstars, Honningbarna, Sondre Lerche, Bendik Giske og Dagny. Her får vi blant annet høre hvordan «E du nord» ble berget fra å bli reklamesang, og hvordan «Slutte og byne» ble skapt etter verdens verste fyllesyke.
- Premiere: torsdag 20. august
- Pressekontakt: Linda Reistad
I NRK Radio blir det også nye sesonger eller episoder av lytterfavoritter:
- Du kan allerede høre «Glimtkoden» i «Historier fra virkeligheten»
- «Desken brenner» er også i gang
- «Bibelen» med Are Sende Osen kommer 19. august
- Du får «Hele historien» om Norges verste flykatastrofe 22. august
- «Tyrann» starter opp 5. september med Muammar al-Gaddafi
- «Blåtur» tok ikke sommerferie og fortsetter også gjennom hele høsten
MUSIKK
Årets lengste, norske konsertopplevelse: Trash this temple

12.-13. september vil støymester Lasse Marhaug fremføre sitt verk «Trash This Temple» direkte i Store studio. Med publikum til stede vil Marhaug forsøke å spille sammenhengende i 24 timer.
Vil han klare det? NRK har aldri tidligere sendt direktefremføring over 24 timer. Den historiske begivenheten sendes på NRK Jazz og er et samarbeid mellom NRK og Ultimafestivalen.
- Premiere: 12.-13. september
- Pressekontakt: Sarah Jordanson Fauske
På musikkfronten ellers på NRK vil det blant mye annet bli en storslått, TV-sendt Urørt-finale, P3 Gull med overraskelser, en dokumentar om Helene Bøksle og en konsert med spillmusikk med henne og Kringkastingsorkestret.
Det blir også en hel temadag dedisert til trommespilling på NRK P3 Musikk, med tittelen «Hold kjeft og hold takta». I løpet av høsten viser NRK også Tabita Berglunds første konsert som påtroppende sjefdirigent for Bergen Filharmoniske Orkester i «Klassiske opplevelser».
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt
Tel:414 28 800pressevakt@nrk.noBilder






















Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Digital visning av NRKs høstlansering 13. august13.8.2026 10:47:52 CEST | Pressemelding
I dag lanserer NRK programmer som har premiere i høst. Presse som ikke er til stede kan følge presentasjonen digitalt.
Tre nye talenter klare for NRKs praktikantprogram for funksjonsmangfold11.8.2026 10:23:48 CEST | Pressemelding
Av totalt 48 søkere er Anna Vetaas Sjøtun, Alexander Lunde Petersen og Mathea Norberg Lindstad plukket ut til det andre kullet i NRKs opplæringsprogram for personer med funksjonsnedsettelse.
NRK lanserer sitt første mikrodrama: «21 dager»11.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Hedda Gundersen Gullikastad spiller hovedrollen i NRKs første mikrodrama, «21 dager» – en humoristisk kappgang mot klokken, kjærlighetssorg og døden.
EM i friidrett på NRK til og med 203110.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Den europeiske kringkastingsunionen (EBU) har sikret seg rettighetene til friidretts-EM til og med 2031. Norske seere kan følge mesterskapene på NRK.
Presseinvitasjon: NRKs høstlansering 13. august4.8.2026 09:34:27 CEST | Presseinvitasjon
NRK inviterer pressen til lansering av programmene som har premiere på NRK de neste månedene. Arrangementet finner sted i Studio 1 på Marienlyst i Oslo, torsdag 13. august.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom