Flystreiken er avverget – Fellesforbundet og NHO Luftfart enige om ny avtale for de kabinansatte i SAS
7.8.2026 12:10:04 CEST | Fellesforbundet | Pressemelding
Fellesforbundet og NKF sa mandag denne uken ja til å møte NHO Luftart og SAS på nøytral grunn hos Riksmekler med et mål om å komme fram til et forbedret resultat vi kunne legge fram for våre medlemmer.

Fellesforbundet og NKF sa mandag denne uken ja til å møte NHO Luftart og SAS på nøytral grunn hos Riksmekler med et mål om å komme fram til et forbedret resultat vi kunne legge fram for våre medlemmer.
Etter en lang dag og natt har vi på formiddagen nå å blitt enige med NHO Luftfart og SAS om et forbedret resultat for våre medlemmer.
– Hele veien i samtalene hadde vi med oss at medlemmene hadde stemt nei. Vi skal ikke stikke under en stol at dette har vært svært krevende samtaler. Men det forslaget vi nå har fått på plass er det endringer som styrker den økonomiske utviklingen for alle medlemmer, fortellerer forhandlingsleder Dag-Einar Sivertsen.
– Vi har fått økt flytillegget til 10 prosent for alle medlemmer. Vi har sikret en raskere lønnsutvikling for våre lavest lønte medlemmer, med et særskilt tillegg på 800 kroner.
- Flytillegget økes til 10% av grunnlønnen.
- En ny lønnsmodell for ansatte ansatt etter 2012, som gir raskere lønnsutvikling.
- Forbedringer i enkelte tjenestegjøringsbestemmelser, blant annet knyttet til tidlige innsjekkinger.
- Frokost lastes om bord på flygninger fra utestasjon med avgang før kl. 08.00.
- Partssamarbeidet om en ny vernemodell er i sin helhet trukket ut av tariffavtalen og flyttes til et forpliktende samarbeid som partene har signert på.
Kontakter
Bettina ThorvikKommunikasjonssjef
Tel:(+47) 928 20 658bettina.thorvik@fellesforbundet.noWilly BergsnovPressekontakt
Tel:45250048Tel:45250048willy.bergsnov@fellesforbundet.noBilder

Følg pressemeldinger fra Fellesforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fellesforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fellesforbundet
De kabinansatte i SAS sier nei i uravstemning – varsler flystreik fra førstkommende lørdag3.8.2026 11:34:08 CEST | Pressemelding
Resultatet fra uravstemningen på SAS Kabinavtalen er nå klart: Flertallet av medlemmene sier nei til det anbefalte forslaget. Fellesforbundet sender derfor ut ny plassfratredelse for samtlige av forbundets medlemmer på SAS Kabinavtalen.
Flystreiken avverget – enighet mellom Fellesforbundet og NHO Luftfart24.6.2026 15:41:15 CEST | Pressemelding
Etter 15 timer mekling på overtid kom Fellesforbundet og NHO Luftfart til enighet om ny tariffavtale for de kabinansatte i SAS. Flystreiken er dermed avverget.
Meklingen for de kabinansatte i SAS fortsetter på overtid24.6.2026 00:08:31 CEST | Pressemelding
NHO Luftfart / SAS og Fellesforbundet har ikke kommet til enighet ved meklingsfristens utløp. Partene fortsetter mekling på overtid.
Mekling i gang for kabinansatte i SAS – fare for flystreik22.6.2026 10:35:26 CEST | Pressemelding
I dag startet meklingen mellom Fellesforbundet og NHO Luftfart om tariffavtalen for de kabinansatte i SAS. Blir ikke partene enige innen fristen, kan det bli streik fra onsdag.
Sjømat Norge og Fellesforbundet har kommet til enighet på Havbruksoverenskomsten etter mekling i 2 dager19.6.2026 17:41:03 CEST | Pressemelding
Sjømat Norge og Fellesforbundet ble i dag enige om ny revisjon av tariffavtale for de nesten 4000 medlemmene på Havbruksoverenskomsten. Den nye avtalen sikrer medlemmene en lønnsvekst og forskuttering av sykepenger helt i tråd med frontfaget.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom