
Derfor bør elbileiere sjekke bremsene etter sommeren
12.8.2026 10:00:00 CEST | Vianor AS | Pressemelding
Regenerativ bremsing reduserer slitasje på de mekaniske bremsene. Likevel anbefaler bilservicesjefen i Vianor å kontrollere at de fungerer som de skal etter en sommer med tung last, lange kjøreturer og varierte kjøreforhold.

Elbiler bruker ofte regenerativ bremsing der bilen bremser ned ved å gjenvinne energi. Det gjør den i stedet for å bruke de mekaniske bremsene. Dette reduserer slitasje på de mekaniske bremsene, men det betyr også at bremseskivene og klossene brukes mindre. Derfor er det viktig å sjekke at de fungerer som de skal når de faktisk trengs.
– Hvis de mekaniske bremsene brukes for lite, kan rust bygge seg opp og komponenter kan begynne å sette seg fast over tid, sier Harald Nordseth, bilservicesjef i Vianor.
For å forhindre disse problemene har han et enkelt råd.
– Brems godt regelmessig, minst én gang i uken. Husk å velge et trygt sted uten trafikk bak deg.
Sommerkjøring belaster ekstra mye
– På sommeren er det ofte mye langdistansekjøring, høy hastighet, fulle bagasjerom, takbokser og sykkelstativer. Alt dette øker vanligvis belastningen på bilen. Mer vekt betyr at bremsene må jobbe hardere for å bremse bilen, noe som øker bremseslitasjen over tid, sier Nordseth.
– Etter sommeren anbefaler jeg derfor å sjekke bremsene, slik at de er klare når høstværet setter inn, forteller Nordseth.
Tegn på at det kan være på tide med en bremsesjekk
Når du kjører på høstens våte og ofte uforutsigbare forhold, anbefaler Nordseth å være oppmerksom på følgende varseltegn og få bremsene inspisert av en fagperson, hvis noen av disse punktene oppstår:
- Uvanlig lyd ved bremsing
- Vibrasjon i bremsepedalen eller rattet
- Bilen drar til den ene siden ved bremsing
- Synlig rust på bremseskiver
- Ujevn eller forsinket bremserespons
Nøkkelord
Kontakter
Harald NordsethBilservicesjefVianor
Tel:905 46 206harald.nordseth@vianor.comBilder


Vianor er den største dekk- og bilservicekjeden i Norden, og er forpliktet til å fremme tryggere mobilitet. Vi er en pioner innen digitale dekktjenester. Vi har 170 egne servicesentre og et omfattende partnernettverk i Finland, Sverige og Norge. Vi betjener forbrukere og bedriftskunder ved å tilby et omfattende utvalg av dekk, dekktjenester og bilvedlikeholdstjenester for flere merker – med sterk profesjonalitet og en vennlig tilnærming. Vianor oppnådde en nettoomsetning på 364 millioner euro i 2025. Vi er en del av Nokian Tyres Group.
Dekk og bilvedlikehold. Klar hver dag. vianor.no

Følg pressemeldinger fra Vianor AS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Vianor AS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.