Storslått fotoutstilling om Antarktis
7.8.2026 08:30:00 CEST | Norsk Polarinstitutt | Pressemelding
En ny utstilling utenfor rådhuset i Oslo tar for seg Norges aktivitet i Antarktis i både historisk, nåværende og fremtidig målestokk. Utstillingen står fram til 28. august.

Til uken samles hele 1400 Antarktis-eksperter fra 50 land til en stor, internasjonal konferanse i Oslo. Allerede nå kan alle som ønsker det besøke fotoutstillingen «Norway in Antarctica» utenfor rådhuset i Oslo. Det er Norsk Polarinstitutt som i samarbeid med Frammuseet har laget utstillingen. Den er satt opp i forbindelse med den store, internasjonale SCAR-konferansen som finner sted i Oslo 8.–19. august.
Under konferansen skal verdens ledende polarforskere utveksle og presentere ny kunnskap om Antarktis. En minst like viktig målsetting er å bringe kunnskap om kontinentet til folk flest.
– Norge er en veletablert aktør i Antarktis, sier direktør i Norsk Polarinstitutt, Camilla Brekke.
– Utstillingen er med på å belyse Norges historiske og nåværende aktivitet på kontinentet og tilstøtende havområder, i tillegg til å understreke viktige fremtidsperspektiv, påpeker polardirektøren.
Oversikt over Norges aktivitet i Antarktis
Mens halvdelen av utstillingen omfatter Norges historiske ekspedisjoner til Antarktis, fokuserer den andre halvparten på dagens norske forskning og aktivitet på kontinentet.
– Utstillingen “Norway in Antarctica” gir en kortfattet, men altomfattende og illustrativ oversikt over Norges utforskning og tilstedeværelse i Antarktis fra 1890-tallet til i dag. Utstillingen er gratis og vises ved rådhuset helt fram til 28. august, sier direktør ved Frammuseet Geir O. Kløver.
Antarktis til folket
Under konferanseuken inviterer også Nasjonalbiblioteket, i samarbeid med Norsk Polarinstitutt, til en foredragsrekke om Norges aktivitet i Antarktis, og Cinemateket viser filmer fra Antarktis som en del av sitt program.
SCAR Open Science Conference er den viktigste møteplassen for det internasjonale forskningsmiljøet som arbeider med Antarktis. Konferansen byr på et spennende program med foredrag, workshops og sosiale arrangementer som samler forskere og fagfolk med en felles interesse for Antarktis.
Nøkkelord
Kontakter
Birgit NjåstadProgramleder, AntarktisNorsk Polarinstitutt
Tel:+47 969 47 135birgit.njaastad@npolar.noGeir O. KløverMuseumsdirektørFrammuseet
Tel:(+47) 23 28 29 50geir@frammuseum.noKarine Nigar AarskogKommunikasjonsdirektørNorsk Polarinstitutt
Tel:+ 47 95158407karine.nigar.aarskog@npolar.noBilder









Lenker
Følg pressemeldinger fra Norsk Polarinstitutt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Polarinstitutt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Polarinstitutt
Ny øy oppdaget på Svalbard4.9.2026 11:30:13 CEST | Pressemelding
Klimaendringene endrer landskapet på Svalbard i stadig større tempo. Satellittbilder fra i sommer viser at en ny øy har smeltet frem fra Svalbards største isbre, Austfonna.
Antarktisk bergvegg avslører hvordan jordskorpen smelter3.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Hvordan dannes granitt dypt nede i jordskorpen? Og hvordan finner smeltet bergart veien gjennom fjellmassene? Svarene kan ligge gjemt i en spektakulær fjellvegg i Antarktis.
Ny studie fra Antarktis: Store kunnskapshull2.9.2026 15:21:56 CEST | Pressemelding
En ny internasjonal studie viser at store kunnskapshull langs kysten av Antarktis kan gjøre det vanskelig å forutsi hvor mye havnivået vil stige i framtiden.
Plastproblemet i havet vokser21.8.2026 11:36:33 CEST | Pressemelding
Forskerne fryktet de var vitne til en dødsdom. Midt blant hundrevis av hvalrosser på Svalbard viklet ett dyr seg stadig dypere inn i et drivende fiskegarn. Mot alle odds klarte det å komme seg fri. – De aller fleste dyrene er ikke like heldige, sier plastforsker.
Rekordmange Antarktis-forskere til Oslo6.8.2026 12:30:11 CEST | Pressemelding
Mandag samles 1400 forskere fra 50 land, til den ukelange SCAR-konferansen, verdens ledende møteplass for forskning om Antarktis. Årets utgave, som arrangeres i Oslo, kan skilte med deltakerrekord.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom