Én av fire leter etter ny jobb
21.7.2026 07:55:00 CEST | Randstad | Pressemelding
Sommeren er høytid for å se seg om etter ny jobb. Hele en av fire planlegger å bytte jobb, i løpet av de neste månedene.

– Når vi får litt avstand til jobben, får mange anledning til å tenke gjennom om de trives eller om det er på tide å gjøre en endring. For mange blir sommerferien starten på jakten etter en ny arbeidsgiver, sier Marianne Hagen, administrerende direktør i Randstad.
Hun peker på geopolitisk uro og et arbeidsmarked der mye er mer usikkert enn på lenge.
– Jeg tror flere er litt urolige for hva fremtiden vil bringe, og da blir det også viktigere for folk å vurdere egen arbeidssituasjon. Arbeidsgivere bør være obs på at flere viktige nøkkelmedarbeidere kan søke seg bort, og at flere kanskje trenger å betrygges, sier Hagen.
Sjefen er hovedgrunnen
Det er mange grunner til å ville skifte jobb, men det er særlig en faktor som driver folk videre.
– Vi ser dessverre at det er forholdet til nærmeste leder som gjør at flest vil slutte, etterfulgt av dårlig arbeidsmiljø og manglende interesse for arbeidsoppgavene. Dette handler ikke om at ledere skal være perfekte, men om at medarbeidere trenger støtte, tydelige prioriteringer og å bli sett i hverdagen, sier Hagen.
Nesten halvparten av kvinnene i undersøkelsen peker på dårlig ledelse som hovedårsak til jobbskifte (44 % mot 35 % menn).
Hagen mener mange virksomheter undervurderer hvor stor betydning lederrollen har for både trivsel og gjennomtrekk.
– Vi investerer mye i rekruttering, teknologi og nye goder, men ofte for lite i lederutvikling. God ledelse er et av de viktigste virkemidlene virksomheter har, det må investeres i.
Dyrere å erstatte enn å beholde
Hagen tror mange har urealistiske forventninger til sin nærmeste leder, men råder likevel ledere til å tenke gjennom hvordan de kan motivere folk til å bli etter sommeren.
– Både ledere og ansatte trenger litt pause nå i sommer, men det kan være lurt planlegge noen samtaler og tiltak etter ferien for å finne ut hva som kan motivere folk til å bli. Det er kostbart å erstatte flinke folk, men tiltak for å bevare trenger ikke å være dyre. Det kan handle om små ting i arbeidshverdagen, sier Hagen.
Godt arbeidsmiljø, balanse mellom jobb og fritid, spennende arbeidsoppgaver og gode ledere er blant det vi verdsetter mest på jobben vår.
Godt arbeidsmiljø er noe vi skaper sammen, men da må ledere ta medarbeidere med i diskusjonen om hva som må til. Vi får alle litt tid til å tenke på hvordan vi egentlig vil ha det på jobben gjennom sommeren. Ledere bør ikke lar denne innsikten gå til spille, sier Hagen.
Fakta om jobbskifte
25 % av norske arbeidstakere planlegger å bytte jobb i år.
Den vanligste årsaken til jobbskifte er dårlig forhold til nærmeste leder (39 %).
Deretter følger negativt arbeidsmiljø (37 %) og manglende interesse for arbeidsoppgavene (35 %).
Lønn kommer først på fjerdeplass (32 %) blant årsakene til å bytte jobb.
29 % oppgir ønsket om bedre balanse mellom jobb og fritid som en viktig grunn til å bytte jobb.
Kvinner oppgir oftere enn menn at de vil slutte på grunn av dårlig ledelse (44 % mot 35 %) og negativt arbeidsmiljø (40 % mot 34 %).
Eldre arbeidstakere oppgir oftere enn yngre at de slutter på grunn av dårlig ledelse og negativt arbeidsmiljø.
Kilde: Randstad Employer Brand Research 2026
Utvalg: 3231 respondenter
Nøkkelord
Kontakter
Christian BørresenMarkedsdirektør
Tel:99262869christian.borresen@randstad.noOm Randstad
Randstad er en global aktør innen bemanning, rekruttering, konsulent- og HR-tjenester. Vi har en tydelig ambisjon om å være verdens mest rettferdige og spesialiserte selskap for talenter.
Gjennom våre fire spesialistområder, Operational, Professional, Digital og Enterprise, hjelper vi virksomheter med å bygge fleksible, mangfoldige og kompetente arbeidsstyrker, som er avgjørende for å lykkes i et arbeidsmarked preget av sterk konkurranse om de beste hodene.
Vi bidrar til at mennesker finner meningsfulle jobber, utvikler relevant kompetanse og opplever både formål og tilhørighet på arbeidsplassen. Verdiskapingen vi står for, skal ikke bare styrke enkeltpersoner og virksomheter, men også bidra til en mer bærekraftig fremtid for alle.
Med hovedkontor i Nederland opererer Randstad i 39 markeder og har rundt 40 000 ansatte globalt. I 2024 hjalp vi over 1,7 millioner mennesker med å finne jobb, og omsatte for 24,1 milliarder euro.
Følg pressemeldinger fra Randstad
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Randstad på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Randstad
Slutt å telle kontordager20.7.2026 07:55:00 CEST | Pressemelding
69 prosent av norske arbeidsgivere mener hybrid- og fjernarbeid har gjort samarbeid vanskeligere. Samtidig koordinerer fire av ti kontoransatte sjelden eller aldri oppmøtet med kollegene. Problemet er ikke nødvendigvis for få dager på kontoret, men at teamet ikke er der samtidig.
Nyutdannede møter stengte dører i arbeidsmarkedet15.7.2026 07:58:00 CEST | Pressemelding
Norske politikere og utdanningsinstitusjoner har i årevis oppfordret ungdom om å velge teknologi og realfag. Ferske data viser imidlertid at døren til arbeidslivet er i ferd med å låses for en hel generasjon nyutdannede. Aller hardest rammes de som fulgte rådene.
Lederflukt er din største sikkerhetsrisiko18.6.2026 07:55:00 CEST | Kronikk
Som leder i en samfunnskritisk virksomhet står du i 2026 overfor et helt nytt risikobilde. Enten dere leverer kraft, styrer logistikken eller driver annen kritisk infrastruktur, er ikke beredskap lenger noe som kan delegeres til IT-avdelingen. Geopolitisk uro og knapphet på kritisk kompetanse gjør sikkerhet til din viktigste strategiske prioritet
Søkte 200 jobber før hun fikk napp20.5.2026 11:08:26 CEST | Presseinvitasjon
Kampen om den første relevante jobben er tøffere enn på lenge, og mange unge nyutdannede møter en utmattende vegg av avslag. Førstkommende fredag inviterer Randstad til åpent hus i Oslo for å gi praktisk hjelp, ferske markedsinnsikter og fornyet motivasjon til de som står fast. Pressen inviteres til å møte både ekspertene og de unge jobbsøkerne, deriblant Aurora Grosvold, som selv måtte sende 200 søknader før hun lyktes.
Hvorfor må vi slutte i jobben for å få den lønnen vi fortjener?20.5.2026 09:41:06 CEST | Kronikk
Årets lønnsoppgjør har allerede ført til streik i enkelte bransjer, og flere oppgjør er fortsatt uavklart. Men mens lønn diskuteres høylytt i det offentlige rom, er det påfallende stille i mange virksomheter. Halvparten av oss har aldri bedt om høyere lønn. Når vi først tar praten, skjer det ofte i et jobbintervju. Det er en dyr løsning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom