Elgigantens Niclas Eriksson utnevnes til administrerende direktør for Elkjøp Nordic
10.7.2026 10:00:00 CEST | Elkjøp Norge | Pressemelding
Niclas Eriksson startet sin reise i Elgiganten som butikkselger i 1995, og har siden hatt rollene som varehussjef, salgssjef, markedssjef, driftssjef og, de siste 14 årene, administrerende direktør for Elgiganten Sverige. Etter 30 år i konsernet blir han nå administrerende direktør for hele Norden.
Eriksson tiltrer sin nye rolle som administrerende direktør for Elkjøp Nordic 1. august 2026. Med sin omfattende erfaring fra både det svenske og nordiske detaljhandelsmarkedet var han det naturlige valget til å videreføre selskapets utvikling.

Rekordsterke resultater
Elkjøp Nordic er Nordens største aktør innen forbrukerelektronikk og hvitevarer, og tilbyr produkter og tjenester som gjør hverdagen både enklere og morsommere. Selskapet er også en betydelig leverandør av teknologiske løsninger og utstyr til bedriftsmarkedet.
Det nordiske konsernet som Niclas Eriksson nå skal lede, har mer enn 10 000 ansatte og virksomhet i Sverige, Norge, Danmark, Finland, Island, Færøyene og Grønland. Elgiganten Sverige er markedsleder i Sverige og den største forretningsenheten i konsernet.
Etter flere utfordrende år preget av høy inflasjon, stigende renter og redusert forbruk har Elkjøp lykkes med å styrke lønnsomheten betydelig. I regnskapsåret 2025 passerte Elkjøp Nordic for første gang 50 milliarder norske kroner (NOK) i omsetning. Samtidig leverte selskapet et driftsresultat på 1,3 milliarder NOK, tilsvarende en driftsmargin på 2,6 prosent.
Eriksson overtar et rekordsterkt Elkjøp Nordic etter Fredrik Tønnesen, og vil rapportere direkte til ham i sin nye rolle. I begynnelsen av juni ble Tønnesen utnevnt til Konsernsjef i Currys, den britiskbørsnoterte eieren av Elkjøp Nordic. Før dette ledet han Elkjøp Nordic i tre år etter tidligere å ha vært administrerende direktør for Elkjøp Norge.
Riktig person for jobben
– Vi er svært glade for å utnevne Niclas Eriksson til administrerende direktør for Elkjøp Nordic, og jeg ser frem til å jobbe tett sammen med ham. Han har vist fremragende lederskap gjennom sine 30 år i selskapet, og jeg er både overbevist om og trygg på at han er den rette personen til å videreføre vår strategi og levere på våre ambisjoner, sier Fredrik Tønnesen.
– Jeg er helt sikker på at Niclas kommer til å lykkes i denne rollen, sammen med alle våre dyktige kollegaer i hele Norden. Sterk kostnadsdisiplin, fremragende kunderådgivning og service, samt videre utvikling av våre rekordhøye nivåer innen kunde- og medarbeidertilfredshet, vil være avgjørende for vår fremtidige suksess. Niclas kan se frem til mye hardt arbeid, men fremfor alt muligheten til å lede et vinnerlag.
Et bredt produktsortiment, attraktive innkjøpsavtaler og svært effektiv logistikk har lenge vært viktige konkurransefortrinn for Elkjøp. Kombinert med sterke salgskanaler og veldrevne varehus gjør disse styrkene det mulig for selskapet å tilby konkurransedyktige priser og raske leveranser, enten kundene handler på nett eller i et av de mer enn 400 fysiske varehusene og butikkene rundt om i Norden.
Skal lykkes sammen
– Jeg ser frem til å fortsette arbeidet med å styrke konsernet vårt i et marked med sterk konkurranse. Mine mange år i Elgiganten har lært meg at de beste resultatene oppnås gjennom lagarbeid. Jeg streber alltid etter å være en inkluderende, åpen og lyttende leder, samtidig som jeg har høye forventninger til både meg selv og menneskene rundt meg. Innovasjon, tempo og fleksibilitet er kjennetegn ved kulturen vår i hele konsernet, og dette er verdier jeg vil bygge videre på i tiden fremover, sier Niclas Eriksson.
– Verden forandrer seg raskt, og teknologi blir stadig viktigere, både som et profesjonelt verktøy og som en kilde til opplevelser og bekvemmelighet i hverdagen. Elkjøp spiller en viktig rolle som en pålitelig rådgiver og tilrettelegger, som hjelper mennesker med å forenkle hverdagen og få mest mulig ut av teknologien i hjemmene sine.
Niclas Eriksson er også en høyt respektert profil innen svensk detaljhandel. Han har flere verv, blant annet som nestleder i Elektronikbranschen og styreleder i Nordsport (eier av Intersport og Löplabbet).
Ved spørsmål, vennligst kontakt: Joachim Barth, kommunikasjonsrådgiver Elkjøp Norge Tlf +4791163848 E-post: joachimb@elkjop.no
Kontakter
Joachim BarthKommunikasjonsrådgiverElkjøp Norge
Kun for media. Ta kontakt med vår kundeservice ved andre henvendelser.
Vi hjelper alle med å oppdage gleden og nytten av teknologi!
Elkjøp Nordic er et av Nordens største handelsforetak innen forbrukerelektronikk. Konsernet har detaljistvirksomhet i Norge, Sverige, Danmark, Finland, Island og på Færøyene. I Norge består Elkjøp av 145 butikker.
Elkjøp ble dannet i 1962, opprinnelig som et samarbeid mellom 33 frivillige handlere. Da - som nå - ligger mye av suksessen i en sterk bedriftskultur. I dag jobber det over 3000 medarbeidere i Norge mot et felles mål: Å gi våre kunder god verdi for pengene sine, samt en enkel og hyggelig handel.
Elkjøp-konsernet er eid av britiske Currys - en av Europas største forhandlere innen forbrukerelektronikk.

Følg pressemeldinger fra Elkjøp Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Elkjøp Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Elkjøp Norge
Norge-feberen slår alle rekorder: TV-salget skjøt i været før Brasil-kampen – projektorsalget eksploderer med 563 prosent6.7.2026 12:19:00 CEST | Pressemelding
Interessen for Norges VM-eventyr skaper elektrisk stemning i norske hjem. I dagene før åttedelsfinalen mot Brasil doblet TV-salget seg, samtidig som salget av projektorer har eksplodert med hele 563 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.
Elkjøp Nordic passerer 50 milliarder – og leverer sterkeste lønnsomhet på flere år2.7.2026 08:05:00 CEST | Pressemelding
Elkjøp Nordic rundet for første gang 50 milliarder kroner i omsetning i regnskapsåret 2025/26 – en milepæl selskapet siktet mot allerede under pandemiårene. Samtidig steg driftsresultatet 27,6 prosent til 1.300 millioner kroner, og driftsmarginen endte på 2,6 prosent.
Varmebølgen sender salget til værs – har økt med 400% siden i fjor24.6.2026 15:49:04 CEST | Pressemelding
– Vi ser en markant økning i interessen for både vifter og aircondition. Spesielt etterspørselen etter portable aircondition-enheter er skyhøy, sier Arnstein Værdal, salgssjef i Elkjøp
Fredrik Tønnesen utnevnt til konsernsjef (Group Chief Executive Officer) i Currys3.6.2026 09:20:27 CEST | Pressemelding
Styret i Currys plc har gleden av å kunngjøre utnevnelsen av Fredrik Tønnesen som konsernsjef, med virkning fra 3. august 2026.
Premium LEGO® ble utsolgt på én dag24.3.2026 12:11:52 CET | Pressemelding
Da LEGO® slapp forhåndsbestillingen av sitt nye premiumsett med Pokémon™, ble det utsolgt på under en dag – til tross for en pris på over 8 000 kroner. Neste uke åpner Elkjøp forhåndsbestillinger for det populære settet med Venusaur, Charizard og Blastoise.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom