Skanska leverer et solid kvartal i et krevende marked
20.7.2026 16:59:25 CEST | Skanska Norge | Pressemelding
Skanska Norge leverte et solid andre kvartal 2026 med stabilt gode resultater og høyere omsetning enn både foregående kvartal og samme periode i fjor.

Skanska leverer et solid kvartal i et krevende marked
Skanska Norge leverte et solid andre kvartal med stabilt gode resultater og høyere omsetning enn både foregående kvartal og samme periode i fjor
– Vi har lagt bak oss et godt kvartal med høy aktivitet og gjennomgående god drift i prosjektene. Samtidig ser vi at økte kostnader fortsatt utfordrer realiseringen av nye prosjekter, særlig innen bolig. I et slikt marked blir det enda viktigere å utvikle prosjektene i tett samarbeid med kunden fra en tidlig fase. Flere av prosjektene vi har ordremeldt i kvartalet er utviklet gjennom samspill, noe som viser at stadig flere kunder ser verdien av å bruke kompetansen vår tidlig for å nå prosjektets målsetninger, sier konsernsjef Stein Ivar Hellestad.
Skanskas ordrereserve etter andre kvartal er på 31 milliarder kroner. I tillegg til kontraheringen av dobbeltspor Stange Nord – Ottestad for BaneNor, har selskapet vunnet flere samspillskontrakter som blant annet utviklingen av Sunnaas sykehus, Osterøytunet helse- og omsorgssenter og nye Kaldåga kraftverk.
Anerkjennelse for kompetanse og leveranser
Skanska ble i løpet av kvartalet kåret til Norges mest attraktive entreprenør blant unge og nyutdannede i Universums årlige undersøkelse.
– Skal vi lykkes i et marked med hard konkurranse, må vi tiltrekke oss og utvikle de beste folkene. Denne anerkjennelsen viser at mange opplever Skanska som en attraktiv arbeidsplass, sier Hellestad.
I tillegg ble UCO kåret til Årets europeiske utleieselskap og Nansenløkka kvartal 2 ble kåret til Årets boligprosjekt.
– Slike utmerkelser er en anerkjennelse av den innsatsen medarbeiderne våre legger ned hver dag. De viser også bredden i kompetansen vår og evnen vår til å levere prosjekter og tjenester med høy kvalitet, sier Stein Ivar.
Tidlig involvering av rett kompetanse gir resultater
Skanska ser tydelig effekt av tidlig involvering og samspill med kundene. Det gir bedre beslutninger, lavere risiko og mer kostnadseffektive løsninger.
– Til syvende og sist er det resultatene i prosjektene som avgjør. God gjennomføring, forutsigbarhet og evnen til å finne effektive løsninger sammen med kunden er det som skal til for å realisere lønnsomme prosjekter for våre kunder, sier Stein Ivar Hellestad.
Satsingen på forskning og systematisk erfaringsoverføring gir nå resultater i prosjektene. Løsninger som er utviklet over tid, tas i bruk i stadig flere prosjekter. Et eksempel er det nye hovedkontoret til Skanska, der våre egenutviklede energiløsninger gir både lavere kostnader og reduserte CO₂-utslipp.
– Vi investerer i forskning og utvikling for å løse konkrete utfordringer i prosjektene våre. Når vi tar i bruk løsninger som er testet og forbedret over tid, kan vi bygge mer kostnadseffektivt, redusere utslipp og levere bedre for kunden, sier Stein Ivar Hellestad.
Sikkerhet har høyeste prioritet
Sikkerhet har høyeste prioritet i Skanska. H1-verdien i andre kvartal var 0,4. Selskapet jobber systematisk med å redusere risiko gjennom involvering, læring og tydelige barrierer i alle ledd av organisasjonen.
– Vi skal levere prosjekter effektivt, men alltid sikkert. Vi har gode sikkerhetsresultater, men kan alltid bli bedre. Gjennom å jobbe med åpenhet og involvering helt ut i produksjonen sikrer vi læring som gjør at vi bedrer vår evne til å forebygge farlige situasjoner og etablere tilstrekkelige barrierer. Vi ser at mange av de samme forholdene som bidrar til god sikkerhet er de samme som bidrar til å øke vår operasjonelle effektivitet, avslutter Hellestad.
Kontakter
Audun Brandt LågøyrKonserndirektør Kommunikasjon
Tel:+47 93 45 25 31Bilder


Om oss
Skanska er et av verdens ledende entreprenørkonsern med ekspertise innen bygg og anlegg, utvikling av kommersielle lokaler, boliger og prosjekter i offentlig-privat samarbeid. Norge er ett av ni hjemmemarkeder der Skanska har virksomhet.
Følg pressemeldinger fra Skanska Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skanska Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skanska Norge
Skanska bygger nytt industrianlegg for Hydro på Karmøy3.7.2026 16:03:18 CEST | Pressemelding
Skanska har signert kontrakt med Hydro for bygging av et nytt produksjonsanlegg for aluminiumtråd på Karmøy. Kontrakten har en verdi på om lag 1,1 milliarder kroner og vil bli bokført i tredje kvartal 2026.
Skanska får kontrakt på Sunnaas sykehus15.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Skanska, med Norconsult og Nordic Office of Architecture har vunnet kontrakten for videre utbygging av Sunnaas sykehus på Nesodden. Prosjektet skal gi et mer moderne rehabiliteringstilbud for pasienter fra hele landet.
Skanska best i bransjen blant ingeniørstudenter28.5.2026 15:35:00 CEST | Pressemelding
Skanska klatrer kraftig i årets Universum-undersøkelse og er nå den mest attraktive arbeidsgiveren blant entreprenørene i bygg- og anleggsnæringen.
Skanska og Å Energi signerer kontrakt om rehabilitering av Dam Botsvatn11.5.2026 08:45:05 CEST | Pressemelding
Rehabiliteringen av Dam Botsvatn skal sikre at dammen tilfredsstiller gjeldende krav til damsikkerhet og er et viktig bidrag for å sikre en trygg og driftsikker dam – og stabil vannkraftforsyning i regionen. Dam Botsvatn tilhører et sentralt regulerings- og inntaksmagasin i Otravassdraget.
Skanska leverte et solid første kvartal av 20267.5.2026 11:39:31 CEST | Pressemelding
Skanska Norge leverte et solid første kvartal i 2026, med god ordreinngang og stabile resultater. Selv om omsetningen var noe lavere enn i samme periode i fjor, som var et rekordkvartal, opprettholder selskapet et høyt aktivitetsnivå og en sterk posisjon i markedet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom