Flertall vil ha samme promillegrense på sjøen som på veien
9.7.2026 07:15:00 CEST | Tryg Forsikring | Pressemelding
En undersøkelse utført av YouGov for Tryg Forsikring viser at 55 prosent av de spurte vil ha samme promillegrense på sjøen som på veien. – Har du ansvaret for båten, skal du være edru, sier pressesjef Ole Irgens i Tryg.

YouGov-undersøkelsen, som ble gjennomført for Tryg i juni, viser at et flertall vil senke promillegrensen for førere av fritidsbåt. 55 prosent svarer ja, 29 prosent nei og 16 prosent vet ikke.
Støtten er høyest blant kvinner, der 59 prosent sier ja, og blant personer over 60 år, der 63 prosent støtter lavere grense.
I Norge er promillegrensen 0,2 for bilførere. For motorbåter under 15 meter og seilbåter mellom 4,5 og 15 meter er promillegrensen fortsatt 0,8.
– I praksis betyr dagens grense at de fleste lovlig kan føre fritidsbåt etter et alkoholkonsum som svarer til tre–fire halvlitere med pils, sier Irgens. Han mener det fremstår som uforklarlig at det fortsatt skal være lov å føre en rask fritidsbåt med langt høyere promille enn det som er tillatt på veien.
- Det er også uforståelig å se motstanden mot å sette ned promillegrensen, både hos stortingspolitikere og hos båtorganisasjonene, sier Irgens videre.
Tall fra Sjøfartsdirektoratets statistikk viser at 259 personer har omkommet i dødsulykker med fritidsfartøy i perioden 2017–2026. Av disse er 103 registrert som ruspåvirket. Det tilsvarer nær 40 prosent.
Statens havarikommisjon har tidligere pekt på at dødsulykker med fritidsbåt med grunnstøting og kollisjon, ofte kjennetegnes av høy fart, tussmørke og moderat til tydelig ruspåvirkning.
– Når båtføreren er ruspåvirket, er det en risiko for alle om bord. Derfor er vi skuffet over at både politikere og båtorganisasjoner fortsatt holder igjen. Befolkningen vil ha lavere grense, fagmiljøene peker på rus som en viktig risikofaktor, og erfaringen fra veitrafikken er tydelig, sier Irgens.
– Dagens grense sender et feil signal. Den sier i praksis at det er greit å drikke og føre fritidsbåt. Holdningen til promillekjøring skal være den samme på sjøen som på veien: Skal du kjøre båt, skal du også være edru, sier Irgens.
Kontakter
Ole IrgensPressesjef
Tel:90094409ole.irgens@tryg.noBilder

Vi gjør det enklere å være trygg
For oss i Tryg handler forsikring om så mye mer enn premier og poliser. Det handler om engasjement. Om å bry seg. Om å ta ansvar i en verden som forandrer seg. Om å gjøre det enklere å være trygg. Det handler om å være en trygghetsskaper. Ikke bare i ordet. Men også i handling.
Hver dag skaper våre 6.700 ansatte i Norge, Sverige og Danmark trygghet for omkring 6 millioner kunder i Skandinavia.
Hos Tryg i Norge er vi rundt 1.500 medarbeidere. Nærmere 1.200 av dem jobber ved hovedkontoret vårt i Bergen, et par hundre ved kontoret vårt i Oslo, og rundt 50 i Tønsberg. I tillegg har vi medarbeidere på kontorer spredd over hele landet - samt 350 rådgivere tilknyttet franchisekontorer som selger forsikring for Tryg.
Følg pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tryg Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Nordmenn dropper sydenturen – forventer mange båtskader8.7.2026 08:35:35 CEST | Pressemelding
En fersk undersøkelse gjennomført for Tryg Forsikring viser at 2 av 10 har endret feriemål i år av frykt for hetebølge. – Vi tror flere velger Norges-ferie i stedet, og da skal nok mange nyte båtlivet, sier Espen Borge, kommunikasjonsrådgiver i Tryg.
Tryg forventer skadesommer på norske veier5.7.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Fellesferien betyr mange biler på veiene hele tiden, både norske og en god del utenlandske bilturister. I fellesferien i fjor registrerte forsikringsbransjen langt over tredve tusen bilskader på norske biler, som var 12,5 prosent flere enn året før. Tryg Forsikring forventer like mange skader i fellesferien denne sommeren.
Én av fem har vært i båt med fører som drakk4.7.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
I en fersk spørreundersøkelse for Tryg Forsikring svarer 20 prosent at de har vært passasjer i fritidsbåt der fører har drukket alkohol. I Oslo svarer 25 prosent ja, i Agder hele 35 prosent. Samtidig øker drukningstallene.
Kraftig tyveriøkning i sommermånedene3.7.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Antall tyverier fra byggeplasser øker. Tall fra Tryg Forsikring viser at sommermånedene i snitt har opp mot 60 prosent flere tyverier enn årets øvrige måneder.
Titusener kan reise uten dekning2.7.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Tall fra Tryg Forsikring viser at omtrent 1 av 3 som har reiseforsikring via arbeidsgiver kun er dekket når de er på tjenestereiser. – Det betyr at flere titusener kanskje tar en stor økonomisk risiko uten å være klar over det, sier Hege Bussesund i Tryg.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom