Dette får nordmenn til å frese på flyet
29.7.2026 10:00:00 CEST | TUI Norge | Pressemelding
Enkelte uvaner får det virkelig til å koke i kabinen for nordmenn under flyreisen.

I en spørreundersøkelse gjennomført av Fifty5Blue (tidligere Kantar Media) svarer over halvparten, 53 prosent, at det mest irriterende er når en medpassasjer sparker i stolryggen.
Sparking og alkohol
– Det er som regel barn som står for sparkingen. Hvis det skjer med meg, pleier jeg å snakke pent med foreldrene. Sier man i fra på en hyggelig måte, kommer man langt, sier kommunikasjonssjef i TUI Norge, Anne Mørk-Løwengreen.
På andreplass kommer en uvane som kan være litt vanskeligere å gjøre noe med. Hele 41 prosent mener at medpassasjerer som drikker for mye alkohol, er det mest irriterende.
– Det er jo veldig individuelt hva folk mener er «for mye», men å drikke seg overstadig beruset er strengt forbudt. Det handler om sikkerheten, og da risikerer du å bli kastet av flyet, sier Mørk-Løwengreen i TUI.
Behold sokkene på!
Også hosting uten å dekke til munnen (28 prosent) og mobilbruk uten hodetelefoner (23 prosent) får mange til å himle med øynene. Personlig pleie om bord er heller ikke særlig populært. 20 prosent reagerer på negleklipping eller filing, mens 19 prosent irriterer seg over passasjerer som tar av seg sokkene.
– Jeg har heldigvis aldri opplevd at noen har klippet neglene om bord i et fly. Jeg vil uansett anbefale å vente til man er fremme på hotellet. Og sokkene? De kan også fint bli sittende på. Skoene er det helt greit å ta av, sier Mørk-Løwengreen i TUI.
Det å legge setet bakover havner overraskende langt ned på irritasjonslisten. Bare 11 prosent mener det er det mest irriterende, mens 10 prosent reagerer mest på medbrakt mat med sterk lukt.
Dette irriterer mest
-
-
Sparking i setet foran (53%)
-
Medpassasjerer som drikker for mye alkohol (41%)
-
Hosting uten å dekke til munnen (28%)
-
Mobilbruk uten hodetelefoner (23%)
-
Negleklipping eller filing (20%)
-
Nøkkelord
Kontakter
Anne Mørk-LøwengreenKommunikasjonssjef, NorgeTUI
Tel:+4721415559Tel:+47 99205332anne.lowengreen@tui.noPressevakt kveld og helgKun for media
Tel:+4721415559Bilder

Om oss
TUI Group er verdens ledende reiseoperatør med virksomhet i over 180 land. I Norge har selskapet vært etablert siden 1973.
TUI arbeider for at feriereiser skal være mer bærekraftige og bidra positivt til lokalsamfunn og natur på reisemålene. Gjennom initiativer som TUI Care Foundation og tiltak for å redusere utslipp, plastbruk og matsvinn, tar TUI en aktiv rolle i utviklingen av en mer ansvarlig og fremtidsrettet reiselivsnæring der både mennesker og miljø står i sentrum.
TUI har forpliktet seg til mål i tråd med Paris-avtalen gjennom selskapets bærekraftsagenda, med ambisjon om netto null utslipp innen 2050.
Science Based Targets initiative (SBTi) har godkjent klimamålene våre og bekreftet at handlingsplanen er i tråd med kravene for å begrense global oppvarming.
Følg pressemeldinger fra TUI Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra TUI Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra TUI Norge
TUI i Norden får ny leder27.7.2026 16:26:03 CEST | Pressemelding
Henrik Andersson blir ny adm.dir.i TUI Nordic.
Nordmenn rømmer fra fra været22.7.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding
Nordmenn er de mest tilbøyelige i Norden til å bruke ferie som en flukt fra hverdagen. Det er spesielt været i Norge som får mange til å pakke kofferten.
Pris avgjør sommerferien16.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Pris er den viktigste faktoren for nordmenn når de velger sommerferie i år. Samtidig spiller trygghet og totalpris en stadig viktigere rolle i valget av reisemål.
Fulle chartefly: – Disse skiller seg ut10.7.2026 11:29:34 CEST | Pressemelding
Til tross for en ekstra sen start denne sommersesongen, var over 9 av 10 charterseter fulle i juni, og i juli blir det alltid fullt. Det sier kommunikasjonssjef i TUI Norge, Anne Mørk-Løwengreen.
TUI har åpnet sju nye hoteller2.7.2026 13:36:22 CEST | Pressemelding
TUI har åpnet sju nye hoteller denne sommeren. Ett av dem ligger i Vietnam, et reisemål som denne sommeren er mer populært blant nordmenn enn Thailand.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom