God framdrift for arbeidet på E6 mellom Fauske og Rognan
6.7.2026 11:13:39 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Den midlertidige brua på E6 sør for Setså i Nordland har kommet på plass, og Statens vegvesen regner med å kunne åpne vegen igjen før helga.

På grunn av skader på en støttemur, har Statens vegvesen vært nødt til å stenge vegen helt for å sette i verk tiltak for at E6 skal kunne holdes åpen og trygg framover. Etter planen skulle vegen holdes stengt fram til 12. juli.
– Framdriften på anlegget har vært veldig god, så hvis det ikke oppstår uforutsette problemer regner vi med å kunne åpne vegen igjen allerede før helga, sier seksjonssjef Solveig Elis Hansen i Statens vegvesen.
Flere arbeider gjenstår
Selve brua er montert, og arbeidet med å bygge opp vegen på begge sider er godt i gang. I tillegg skal det monteres rekkverk og asfalteres på stedet, og det må settes opp trafikklys.
– Det er for tidlig å si eksakt når disse arbeidene er ferdige. Vi kan derfor ikke gi noe endelig åpningstidspunkt, ut over at vi regner med å være ferdige før helga. Vi planlegger å gå ut med mer presis informasjon onsdag, sier Solveig Elis Hansen. Hun oppfordrer folk til å følge med på trafikkinformasjonen på 175.no og mobilappen Vegvesen trafikk.
Smal og krevende veg
Etter at vegen stengte torsdag i forrige uke, har trafikken mellom Fauske og Rognan gått via fylkesvei 812 over Misvær og Saltstraumen.
– Vi får dessverre meldinger om en del stygg kjøring og høye hastigheter. Heldigvis har det ikke vært noen ulykker eller hendelser som har ført til stans i trafikken. Vi oppfordrer folk til å ta hensyn til andre trafikanter og til folk og sauer langs vegen. Politiet har også varslet om at de gjennomfører ekstra kontroller i denne perioden, sier Solveig Elis Hansen.
Midlertid løsning
Brua og vegen som åpner før helga vil være en midlertidig løsning. Brua har bare ett felt, og det vil være lysregulering på stedet.
Statens vegvesen planlegger å bygge en ny støttemur til erstatning for den som er skadet. Det er for tidlig å si når en permanent løsning for denne delen av E6 er på plass.
Kontakter
Solveig HansenseksjonssjefStatens vegvesen, Drift og vedlikehold
Tel:77617046Tel:95161247solveig.hansen@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
BMO skal drifte elektro på riksvegnettet i Møre og Romsdal6.7.2026 11:03:56 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har inngått kontrakt med BMO Elektro AS om drift og vedlikehold av elektriske installasjoner langs europa- og riksvegnettet i Møre og Romsdal.
Storavatnet: Endringer for trafikanter og kollektivreisende i juli3.7.2026 16:24:13 CEST | Pressemelding
Fra 14. juli blir det endringer ved Storavatnet i Bergen. Godviksvingene åpner igjen i ny trasé, en ny midlertidig innfartsparkering tas i bruk, og kjøremønsteret i området endres.
Nye gang- og sykkelvegen langs rv. 19 er ferdig3.7.2026 14:52:12 CEST | Pressemelding
Bygging av den 2,6 km langs gang- og sykkelvegen mellom den nye jernbanestasjonen på Skoppum og mot Horten sentrum er nå ferdig og klar til bruk.
Feil om ny E10 og fremtidig behov for omkjøringsvei3.7.2026 14:41:27 CEST | Pressemelding
Ny E10/rv. 85 mellom Tjeldsund og Langvassbukt byr på helt nye omkjøringsmuligheter. Vegen gir regionen betydelig forbedret fremkommelighet, samfunnssikkerhet og beredskap.
Arbeid på E18 i Bærum vil gi flere helger med køer og forsinkelser3.7.2026 09:52:45 CEST | Pressemelding
Gjennom august og september vil flere helgearbeider på E18 gi køer og forsinkelser. Statens vegvesen oppfordrer til å la bilen stå og planlegge reisen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom