TV 2 legger til rette for folkefest mot England
6.7.2026 09:21:31 CEST | TV 2 | Pressemelding
Lørdag kveld sendes den historiske kvartfinalen mellom Norge og England på TV 2. – Vi ønsker å legge til rette for folkefester over hele landet, sier TV 2-sjef Olav T. Sandnes.

Under hele VM har det vært mulig for idrettslag, kommuner og andre aktører å få tillatelse til å arrangere offentlig visning av VM enten gratis eller til reduserte priser. Kriteriene har blant annet vært at det er ikke-kommersielle arrangement med gratis inngang og uten salg av alkohol.
Ifølge Allente, TV 2s partner for offentlig visning, har 184 idrettslag, fritidsklubber, menigheter og skoler så langt fått tillatelse til å vise alle TV 2s kamper på ikke-kommersielle arrangement. Ingen av disse har betalt for visningsrettighetene.
– Familievennlige, alkoholfrie og gratis VM-visninger har hele veien vært mulig å arrangere, men nå har ønsket om å få til større folkefester for alle økt betraktelig. Vi ønsker ikke at prisen for visningsrettighetene skal stå i veien for dem som tar på seg dugnaden med å legge til rette for gratis, ikke-kommersielle arrangementer på lørdag, sier Olav T. Sandnes.
TV 2 vil tillate at alle ikke-kommersielle arrangementer, uavhengig av størrelse, kan vise Norge-England uten å betale TV 2 for visningsrettighetene. Aktørene må fortsatt søke Allente om tillatelse på ordinært vis, og oppfylle FIFAs kriterier og godta vilkår for ikke-kommersielle visninger.
Det vil fortsatt være betaling for visningsrettigheter for kommersielle arrangement.
– Overfor alle som allerede har kjøpt kommersielle visningsrettigheter for VM blir det feil å endre på det nå. Som tidligere i VM vil vår samarbeidspartner for offentlig visning, Allente, ta hensyn til for eksempel beliggenhet og størrelse, og vi er trygge på at de gjennom dialog vil finne løsninger for ulike kommersielle aktører og deres behov, sier Sandnes.
Fakta om ikke-kommersielle arrangement:
FIFAs regelverk setter grenser for hva som kan regnes som et ikke-kommersielt arrangement, og disse må være oppfylt for å kunne få tillatelse til å vise VM-kamper uten å betale for visningsrettighetene.
-
Det forekommer ikke salg av inngangsbilletter, bord eller obligatoriske effekter.
-
Det foregår ikke salg av alkohol.
-
Arrangementet er rusfritt.
-
Det benyttes ikke sponsorer, samarbeidspartnere eller reklame i tilknytning til arrangementet.
-
Det gjennomføres ikke markedsføring utenfor den aktuelle deltakergruppen.
Alle avtaler om visningsrettigheter til TV 2s kamper går via TV 2s partner for offentlig visninger, Allente.
Mer info her: https://www.allente.no/bedrift/tv-for-offentlig-visning/vm-26/
Kontakter
Jan-Petter DahlPressesjef
For spørsmål om TV 2s innhold, TV 2 Play, seer- og strømmetall, og sportsrettigheter.
Kontaktperson for TV 2s leder- og redaktørgruppe.
Bilder

Om oss
Vi er TV 2
Vi er TV 2, et redaktørstyrt mediehus og Norges eneste kommersielle allmennkringkaster. Vi skaper og formidler historier som gjør nyheter, sport og underholdning tilgjengelig for folk – uansett når, hvor og hvordan de måtte ønske. Gjennom en rekke ulike TV-kanaler, strømmetjenesten TV 2 Play og nyhetsnettstedet TV2.no tilbyr vi et bredt spekter av innhold som spenner fra lett underholdning til undersøkende journalistikk.
TV 2 er en del av Egmont, som er et av Nordens største mediekonsern med over 6000 ansatte og aktivitet i 30 land. TV 2s eier Egmont er en stiftelse, som årlig deler ut over 100 millioner kroner til et bedre liv for barn og unge.
Følg pressemeldinger fra TV 2
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra TV 2 på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra TV 2
Fifty5Blue skal levere de offisielle seermålingene i Norge6.7.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Fifty5Blue er valgt til å videreføre sin rolle som leverandør av landets offisielle måling for TV- og online videoseing etter en offentlig anskaffelsesprosess.
TV 2 sikrer La Liga-rettigheter frem til 20302.7.2026 10:46:57 CEST | Pressemelding
Spanske LALIGA og TV 2 har inngått en ny fireårsavtale som sikrer mediehuset rettighetene helt frem til sommeren 2030.
Tidenes seerrekord og knallsterk måned for TV 21.7.2026 10:09:20 CEST | Pressemelding
2.015.000 seere så på det meste kampen mellom Elfenbenskysten og Norge i går kveld, mens 1.740.000 så kampen i snitt. Dette er det høyeste seertallet i TV 2 sin historie. Samtidig leverer TV 2 sin sterkeste måned siden februar 2014.
Slik spilles 16-delsfinalene: Norge på TV 227.6.2026 11:05:08 CEST | Pressemelding
16-delsfinalen mellom Elfenbenskysten og Norge i Dallas skal sendes på TV 2 førstkommende tirsdag. Her er den komplette oversikten over alle 16-delsfinalene i fotball-VM.
Her er deltakerparene som skal konkurrere i ny sesong av «Fjellhytta»24.6.2026 12:28:00 CEST | Pressemelding
Det er klart for en ny sesong av «Fjellhytta» hvor fire deltakerpar skal konkurre om å vinne sin egen fjellhytte på idylliske Budor.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom