FØRDEFJORDEN: Ber statsministeren stanse gruvedumpingen
6.7.2026 06:11:00 CEST | Naturvernforbundet | Pressemelding
Miljøorganisasjonene ber statsminister Jonas Gahr Støre om å gripe inn og stanse den ulovlige gruvedumpingen i Førdefjorden. I et brev til statsministerens kontor krever de at de ugyldige tillatelsene kalles tilbake.

Brevet kommer etter at klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen denne uka gjorde det klart at gruveselskapet får fortsette å dumpe gruveavfall i Førdefjorden mens regjeringen behandler søknaden om ny tillatelse.
– Regjeringen på en farlig kurs
– Nå må statsministeren på banen og rydde opp. Fortsatt gruvedumping i Førdefjorden er ulovlig og straffbart. Høyesterett har slått fast at tillatelsen til å dumpe gruveavfall i Førdefjorden er ugyldig, og da kan ikke dumpingen fortsette, sier Sigrid Hoddevik Losnegård.
– Regjeringen er nå på en farlig kurs som kan skade tilliten til både politikere og domstoler. Det er på tide at Jonas Gahr Støre griper inn, sier Hoddevik Losnegård.
– Akkurat nå har vi en situasjon der regjeringen ikke respekterer Høyesterett og bryter EØS-avtalen. Det er helt uforståelig at regjeringen er villig til å sette så mye på spill av hensyn til et gruveselskap. Særlig når konsekvensen kan bli at Førdefjorden blir alvorlig skadet, sier Truls Gulowsen, leder i Naturvernforbundet.
Fire organisasjoner står bak
Brevet er undertegnet av Naturvernforbundet og Natur og Ungdom, som tok saken om gruvedumping til retten, og de to partshjelperne Norges Jeger- og Fiskerforbund og Norske Lakseelver. De viser til at dommen fra Høyesterett 17. juni klart slår fast at både utslippstillatelsen og driftstillatelsen til gruveselskapet Nordic Mining er ugyldige.
«Førdefjord-saken handler nå om hvorvidt regjeringen respekterer Høyesterett og EØS-avtalen. Vi forventer at regjeringen følger opp dommen så raskt som mulig. I dette brevet vil vi kort beskrive de tiltakene som er nødvendige. Saken reiser spørsmål som berører ansvarsområdene til klima- og miljøministeren, næringsministeren og utenriksministeren. Vi sender derfor dette brevet til statsministeren», står det i brevet fra organisasjonene.
Tillatelsene må trekkes tilbake
I brevet krever organisasjonene at de ugyldige tillatelsene må trekkes tilbake. De påpeker at det tydelig fremgår av dommen at dagens tillatelser ikke kan repareres eller godkjennes i ettertid. I likhet med Fosensaken, er tillatelsene gitt i strid med folkerettslige forpliktelser. I Fosenssaken handlet det om urfolks rettigheter. I Førdefjordsaken er det konstatert brudd på vanndirektivet, som er en viktig del av EØS-avtalen.
– Hvis dumpingen av gruveavfall i Førdefjorden får fortsette, er det ikke bare et brudd på forurensningsloven, men et løpende brudd på Norges forpliktelse etter EØS-avtalen. Dette kan bare løses ved å trekke de ugyldige tillatelsene tilbake, sier Gulowsen.
«Vanndirektivet er relevant for virkemåten til det indre markedet og reglene må praktiseres likt og konsekvent. Norges EØS-forpliktelser kan selvsagt ikke fravikes gjennom avtaler med private parter. En slik avtale ville i realiteten være en form for ulovlig statsstøtte», påpeker organisasjonene i brevet.
Brudd på EØS-avtalen
Organisasjonene viser til at EFTAs overvåkningsorgan ESA har åpnet sak om traktatsbrudd mot Norge på grunn av tillatelsene til gruvedumping i Førdefjorden og Repparfjorden, noe som kan føre til at Norge blir dømt for brudd på EØS-avtalen.
I brevet stiller organisasjonene følgende krav:
- Utslippstillatelsen og driftskonsesjonen må trekkes tilbake
- Det må ikke gis nye ugyldige tillatelser
- Spørsmålet om forringelse av Førdefjorden må utredes grundig
- Vannforskriften og veilederen til den må korrigeres slik at den blir i tråd med vanndirektivet og høyesterettdommen
Brevet ligger vedlagt.
Nøkkelord
Kontakter
Truls GulowsenLederNaturvernforbundet
Tel:90107904tg@naturvernforbundet.noSigrid Hoddevik LosnegårdLeder i Natur og Ungdom
Tel:405 29 471sigridl@nu.noTor Bjarne ChristensenKommunikasjonsrådgiver
Tel:231 09 636Tel:481 99 585tbc@naturvernforbundet.noBilder


Dokumenter
Følg pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Naturvernforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Naturvernforbundet
187 tips om saker som skader Oslofjorden1.7.2026 06:05:00 CEST | Pressemelding
Det strømmer inn med tips om saker som kan skade livet i Oslofjorden til Naturvernforbundets tipsside Fiks fjorden (www.fiksfjorden.no). Forbundet har fått hele 187 tips om tjuvfiske, utslipp, forsøpling, trusler mot dyreliv og naturinngrep. 58 av sakene er allerede løst.
FØRDEFJORDEN: Anmelder Nordic Mining til Økokrim29.6.2026 06:05:00 CEST | Pressemelding
Naturvernforbundet, Natur og Ungdom og Norske Lakseelver anmeldte i dag gruveselskapet Nordic Mining til Økokrim for ulovlig dumping av gruveavfall i Førdefjorden.
Slår alarm om hogstplaner i Telemark25.6.2026 09:05:34 CEST | Pressemelding
Naturvernforbundet slår alarm og ber om full stans i planene om hogst i et skoglandskap med internasjonale verneverdier ved Follsjå i Telemark. En fersk rapport viser at skognæringen har gått inn og fjernet funn av naturverdier fra kartene, noe som har åpnet 80 prosent av de unike skogene for hogst.
FØRDEFJORDEN: – Absurd og uhørt å søke om midlertidig tillatelse24.6.2026 15:30:00 CEST | Pressemelding
Miljøorganisasjonene har fått innsyn i Nordic Minings søknad om midlertidig utslippstillatelse. Gruveselskapet søker om en treårig tillatelse til å dumpe gruveavfall i Førdefjorden etter forurensningsloven, ikke vanndirektivet.
Jubel etter seier for Førdefjorden: Krever umiddelbar stans i dumpingen17.6.2026 16:47:01 CEST | Pressemelding
Høyesterett slo i dag fast at tillatelsen til gruvedumping i Førdefjorden er ugyldig. Etter atten års kamp har Naturvernforbundet og Natur og Ungdom vunnet over staten i en av de mest profilerte sakene i miljøbevegelsens historie. Nå krever de umiddelbar stans i dumpingen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom