Nytt senter skal styrke naturforståelsen med kunstig intelligens
2.7.2026 18:36:31 CEST | Norsk institutt for bioøkonomi - NIBIO | Pressemelding
To av Norges ledende forskningsinstitusjoner går sammen for å møte klima- og naturkrisen. Med det nye senteret AI for Nature skal NIBIO og NMBU bruke kunstig intelligens til å gi forvaltere og politikere et bedre beslutningsgrunnlag.

Forvaltningen og utviklingen av naturressurser, landbruk, matproduksjon og biologiske systemer bygger i økende grad på store datamengder og avanserte analyser, og på behovet for å se ulike kunnskapskilder i sammenheng. Samtidig blir utfordringene mer komplekse, blant annet som følge av klimaendringer, tap av naturmangfold og økte krav til bærekraftig ressursbruk.
Tirsdag 30. juni 2026, signerte NIBIO og NMBU en avtale om å etablere senteret AI for Nature. Senteret skal samle og styrke arbeidet med data og kunstig intelligens i forvaltning og bruk av naturressurser og bidra til bedre innsikt og et mer presist beslutningsgrunnlag – både nasjonalt og internasjonalt.
– Vi står overfor store naturutfordringer som krever bedre data, mer avanserte analyser og nye måter å koble kunnskap på. Kunstig intelligens gir oss muligheten til å utnytte dataene langt bedre enn tidligere, og åpner for nye måter å forstå og forvalte naturen på, sier Rasmus Astrup, leder for senteret, professor ved NMBU og forskningssjef ved NIBIO.
Skal gi bedre innsikt i naturen
AI for Nature skal bidra til økt forståelse av hvordan naturen utvikler seg, og hvordan ulike tiltak påvirker naturressursene. Arbeidet vil blant annet omfatte:
- bruk av data fra sensorer, satellitter og feltarbeid for mer presis overvåking
- utvikling av modeller og analyser for å vurdere framtidsscenarioer
- bruk av kunstig intelligens i beslutningsprosesser
- helhetlige vurderinger av bærekraft som inkluderer miljø, økonomi og samfunn
Ved å koble data, teknologi og fagkunnskap skal senteret gjøre det enklere å ta forskning i bruk i forvaltning og politikk.
Bygger på sterke fagmiljøer
Tanken bak AI for Nature er å bygge et sterkt tverrfaglig miljø innen miljøvitenskap, biovitenskap, dataanalyse og teknologi. Senteret etableres på Campus Ås, med mål om å utvikle et varig nasjonalt knutepunkt for forskning, utdanning og innovasjon knyttet til kunstig intelligens og naturforvaltning.
– Dette er en viktig satsing for å samle kompetansen vi allerede har og videreutvikle den. Samarbeidet med NMBU gir oss et svært godt utgangspunkt, sier Ivar H. Kristensen, administrerende direktør i NIBIO.
– Vi ser også at fagmiljøene våre hevder seg godt i konkurranse. Sammen med MINA ved NMBU er NIBIO nå i finalerunden i SFF-ordningen med sentersøknaden Yggdrasil, der vi ser på bruk av kunstig intelligens for bedre overvåking, forståelse og framskriving av norske skogøkosystemer.
– AI for Nature gir oss en felles plattform for å utvikle og ta i bruk kunnskap i skjæringspunktet mellom teknologi, biologi, landbruk og miljøfag. Senteret skal på sikt favne bredden i NMBUs fagmiljøer og bidra til nye løsninger for bærekraftig matproduksjon, naturressurser, biologiske systemer og miljø. Det er særlig viktig for å styrke beslutningsgrunnlaget i forskning, forvaltning, næringsliv og samfunn, sier Solve Sæbø, rektor ved NMBU.
Skal koble forskning, forvaltning og næringsliv
En sentral ambisjon er å styrke koblingen mellom forskning og praktisk anvendelse. Gjennom samarbeid med forvaltning og næringsliv skal AI for Nature utvikle datadrevne løsninger som kan tas i bruk i konkrete beslutningsprosesser og innovasjonsløp.
Senteret skal fungere som en møteplass for aktører fra forskning, offentlig sektor og næringsliv, og bidra til innovasjon og økt bruk av kunstig intelligens i norsk naturforvaltning. Det vil også samarbeide tett med internasjonale forskningsmiljøer gjennom felles forsknings- og innovasjonsprosjekter.
Samtidig vil AI for Nature legge vekt på utdanning og kompetansebygging, og bidra til å utvikle nye eksperter som kan jobbe i skjæringspunktet mellom teknologi, biovitenskap og miljøfag.
– Ved å utvikle mer presise analyser og bedre beslutningsgrunnlag er ambisjonen at AI for Nature bidrar til en mer bærekraftig forvaltning av naturressursene og dermed støtter opp under det grønne skiftet, avslutter Rasmus Astrup.
Senteret har oppstart høsten 2026, med planlagt aktivitet i perioden frem til 2030.
Nøkkelord
Kontakter
Rasmus AstrupNIBIO / Divisjon for skog og utmark
Tel:(+47) 941 51 660rasmus.astrup@nibio.noBilder



Lenker
Følg pressemeldinger fra Norsk institutt for bioøkonomi - NIBIO
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk institutt for bioøkonomi - NIBIO på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk institutt for bioøkonomi - NIBIO
Geir-Harald Strand med i ekspertutvalg om arealnøytralitet18.8.2026 12:23:50 CEST | Pressemelding
Hvert år bygges det ned rundt 40 km2 natur og jordbruksareal i Norge. Nå skal et ekspertutvalg utrede hvordan vi kan redusere nedbyggingen og samtidig restaurere natur som allerede er forringet. Geir-Harald Strand som til daglig jobber i NIBIO, er med i utvalget.
Slik kan Troms og Finnmark skaffe mer mat i tilfelle krise17.8.2026 09:44:38 CEST | Pressemelding
Hvis forsyningene utenfra stopper, vil de nordligste fylkene mangle mat. Men landsdelen kan produsere mer selv. Sau og rein er vandrende beredskap, og det går an å dyrke mye mer grønnsaker, poteter og korn.
Riksrevisjonen refser arealforvaltningen: Vi vet fortsatt ikke hvilken natur vi ødelegger13.8.2026 12:24:05 CEST | Pressemelding
Kommuner og myndigheter mangler fortsatt kunnskap om hvilke naturverdier som går tapt når arealer bygges ned eller endres. Under Arendalsuka diskuterte forskere og politikere hvordan Norge kan få den kunnskapsbaserte arealforvaltningen som har vært et uttalt mål i over 25 år.
NIBIO er klare for Arendalsuka 2026!3.8.2026 15:57:05 CEST | Pressemelding
Fra historiefortelling om klimaendringer i nord til beredskap, arealforvaltning og sirkulærøkonomi i havbruk. NIBIO står bak flere arrangementer under Arendalsuka 2026.
Manglende krav til sunn såvare kan true norsk proteinsatsing20.7.2026 14:00:00 CEST | Pressemelding
Norge ønsker å øke produksjonen av erter og åkerbønner til proteinfôr. Samtidig frykter forskere at importert såvare kan føre med seg skadegjørende sopp og insekter som reduserer avlingene. Nå undersøker NIBIO omfanget av problemet og mulige tiltak.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom