NRK

TikTok-profilen Sade blir ny programleder for «Baksnakk» og «NRK Unormal»

31.7.2026 10:45:14 CEST | NRK | Pressemelding

Del

NRK «ødela» eksamenslesinga med jobbtilbud rett før sommeren.

Gleder seg: Milie Birkelund, Sade Karlsen og Sofie Eikeland blir den nye trioen fra høsten av.
Gleder seg: Milie Birkelund, Sade Karlsen og Sofie Eikeland blir den nye trioen fra høsten av. Vegard Blakstad NRK

Sade Karlsen (20) er et kjent fjes på TikTok for mange unge. Nå blir hun det nye tilskuddet til «NRK Unormal» og podkasten «Baksnakk».

– Jeg satt på skolen og pugget til eksamen da jeg fikk telefonen, og jeg klarte ikke å fokusere så mye etter den beskjeden! sier Karlsen.

Første podkastepisode med Sade Karlsen kommer tirsdag 4. august.

Tar over etter Leite

– Jeg gleder meg skikkelig mye til å skape innhold med redaksjonen, og rett og slett til hverdagen i en jobb hvor jeg vet jeg kommer til å stortrives, forteller Karlsen.

20-åringen fra Brønnøysund tar over for Zara Cecilie Leite (25), som forlater NRK etter fem år som frontfigur for ungdomssuksessen.

I midten av juli tok Leite farvel med publikum i sin siste episode av «Baksnakk».

– Det føles utrolig rart, men nå starter jeg et nytt kapittel, sier Leite, som forteller at hun skal fortsette å jobbe med innhold på sosiale medier.

Milie Birkelund (23) fra Oslo og Sofie Eikeland (21) fra Kristiansand fortsetter som programledere for det populære ungdomsprosjektet.

– En frisk stemme

Remi Horgar, redaksjonssjef for podkast i NRK Trøndelag, er fornøyd med den nye trioen.

– Sade er en frisk stemme som byr på seg selv. Det har hun vist både på sin egen TikTok-kanal og på audition. Hun er kjapp i replikken og har god kjemi med de andre programlederne, og det blir spennende å se hva de finner på fremover.

Podkasten Baksnakk har over 50.000 nedlastinger i uka og når hovedsakelig tenåringer. Kanalen NRK Unormal har 3–4 millioner visninger i måneden på TikTok. Kropp, psykisk helse og identitet er blant temaene som tas opp, og innholdet blir i stor grad formet av programledernes personlighet.

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Sade Karlsen kommer til å sette sitt preg på «Unormal» og «Baksnakk» framover.
Sade Karlsen kommer til å sette sitt preg på «Unormal» og «Baksnakk» framover.
Vegard Blakstad NRK
Last ned bilde
Gleder seg: Milie Birkelund, Sade Karlsen og Sofie Eikeland blir den nye trioen fra høsten av.
Gleder seg: Milie Birkelund, Sade Karlsen og Sofie Eikeland blir den nye trioen fra høsten av.
Vegard Blakstad NRK
Last ned bilde

Om NRK

NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye