Paritee

Paritee styrker AI-satsingen gjennom oppkjøpet av Ainigma

2.7.2026 09:26:38 CEST | Paritee | Pressemelding

Del

Spesialisert AI-rådgivningsselskap blir en del av Paritee og styrker konsernets evne til å hjelpe kunder med å gå fra AI-eksperimentering til å bli AI-native/integrerte - med mennesker og organisasjon i sentrum.

På bildet (fra venstre): Fleur Wakkerman, rådgiver; Kim Lewis, seniorrådgiver; Anoushka Qazi, seniorrådgiver; Sven Van Rooijen, rådgiver; Danielle Boyle, driftsleder; Floris Hoppe, leder for produkt og teknologi; Freya Johnson, partner; Arne Mosselman, grunnlegger og adm. direktør; Jonas Palmqvist, CEO/konsernsjef i Paritee; Lars Erik Grønntun, grunnlegger og styreleder i Paritee; Gossaart van Kranendonk, partner; Shazia Hussain-Çokdeğerli, partner; Charlot Cramer, rådgiver; Gautham Ravikiran, AI-ingeniør; David Barens, strategisk rådgiver; og Jeroen de Bakker, strategisk rådgiver.
På bildet (fra venstre): Fleur Wakkerman, rådgiver; Kim Lewis, seniorrådgiver; Anoushka Qazi, seniorrådgiver; Sven Van Rooijen, rådgiver; Danielle Boyle, driftsleder; Floris Hoppe, leder for produkt og teknologi; Freya Johnson, partner; Arne Mosselman, grunnlegger og adm. direktør; Jonas Palmqvist, CEO/konsernsjef i Paritee; Lars Erik Grønntun, grunnlegger og styreleder i Paritee; Gossaart van Kranendonk, partner; Shazia Hussain-Çokdeğerli, partner; Charlot Cramer, rådgiver; Gautham Ravikiran, AI-ingeniør; David Barens, strategisk rådgiver; og Jeroen de Bakker, strategisk rådgiver.

Amsterdam / London / Oslo, 2. juli 2026 – Paritee, den raskt voksende internasjonale rådgivningsgruppen innen strategisk kommunikasjon, kunngjorde i dag at selskapet har kjøpt en majoritetsandel i Ainigma, et spesialisert AI-rådgivningsselskap som hjelper virksomheter med å gå fra AI-eksperimentering til å bli AI-native gjennom ledelse, kultur, kompetanseutvikling og agentbaserte AI-løsninger. Ainigma har hovedkontor i Amsterdam i Nederland og kontor i London og Dubai.

Styrker Paritees internasjonale AI-satsing
Oppkjøpet er det siste steget i Paritees brede satsing på kunstig intelligens og innovasjon, og styrker konsernets evne til å bistå kunder i en tid der kunstig intelligens, KI/AI, er blitt et sentralt tema i styrerom og en drivkraft for virksomhetsomfattende endring. Paritee styrker sin internasjonale representasjon som nå består av virksomhet i 13 land og 20 kontorer. I Norge eier Paritee Geelmuyden Kiese, Kruse Larsen, Pressure og Eggedosis.

– AI er en av de viktigste lederutfordringene
– Kunstig intelligens er i ferd med å bli en av de viktigste leder- og transformasjonsutfordringene virksomheter står overfor, sier Lars Erik Grønntun, styreleder og gründer av Paritee.

Lars Erik Grønntun legger til:
– Samtalen handler ikke lenger bare om teknologi og produktivitetsgevinster. Konsernsjefer og styrer er i stadig større grad opptatt av hvordan AI vil endre forretningsmodeller, organisering, kompetansebehov og konkurransekraft.

Ainigma tilfører ny AI-kompetanse
Ainigma ble etablert i 2024 og har 18 ansatte fordelt på kontorer i Amsterdam, London og Dubai. Selskapet samarbeider med ledergrupper for å integrere AI i strategi, drift og daglige arbeidsprosesser gjennom organisasjonsutvikling, kompetansebygging og agentbaserte AI-løsninger. Tilnærmingen bygger på en tydelig overbevisning: AI-transformasjon handler først og fremst om mennesker og organisasjon - deretter om teknologi.

Blir en del av Paritee AI Hub
Ainigma vil beholde sitt eget merkenavn i markedet, samtidig som selskapet blir en del av Paritees AI Hub og får tilgang til kompetanse og ressurser på tvers av konsernets byråer. Tjenestene blir tilgjengelige for kunder i hele Paritee-nettverket og skal bidra til at virksomheter kan utnytte mulighetene og håndtere utfordringene som følger av den raske utviklingen innen kunstig intelligens.

Som en del av transaksjonen blir Ainigmas grunnlegger og adm. direktør, Arne Mosselman, også Head of AI Solutions i Paritee. Samtidig blir Paritees konsernsjef Jonas Palmqvist styreleder i Ainigma.

Bygger videre på en helhetlig AI-strategi
Oppkjøpet bygger videre på Paritees eksisterende investeringer innen AI, data og analyse: utnevnelsen av Elizabeth Gladwin som Chief Data and Innovation Officer, etableringen av Paritee AI Hub, utnevnelsen av Henrik Ebbesen som Head of AI Integration, samt konsernets innsikts- og analysekapasitet gjennom Truth Consulting. Samlet reflekterer disse investeringene Paritees overbevisning om at AI ikke er en isolert disiplin, men en integrert del av hvordan moderne kommunikasjons- og rådgivningsselskaper skaper verdi for sine kunder.

Lars Erik Grønntun
legger til:
– Sammen med Elizabeth Gladwin, Henrik Ebbesen og vår AI Hub tilfører Ainigma komplementær spisskompetanse som gjør oss enda bedre rustet til å hjelpe kundene gjennom denne utviklingen.

– Teknologi og mennesker må utvikles sammen
Elizabeth Gladwin
sier:
– Ainigma har dyp kompetanse innen å integrere AI i organisasjonskultur, beslutningsprosesser og daglige arbeidsformer. Sammen med vår eksisterende styrke innen kommunikasjon, analyse, innsikt og implementering av AI gir dette kundene begge sider av ligningen: teknologien – og den menneskelige endringen som gjør at den faktisk fungerer i praksis.

– Fra AI-eksperimentering til AI-integrerte virksomheter
Arne Mosselman
, grunnlegger og administrerende direktør i Ainigma, sier:
– Vi etablerte Ainigma med en enkel overbevisning: AI-transformasjon må være menneskedrevet og strategisk forankret. Virksomheter trenger mer enn verktøy og pilotprosjekter. De trenger samkjørt ledelse, en kultur som omfavner AI, ny kompetanse og en tydelig vei fra eksperimentering til å bli AI-native. Gjennom Paritee kan vi bidra til denne utviklingen i langt flere virksomheter og hjelpe fremtidens arbeidsstyrke til å arbeide på helt nye måter med kunstig intelligens.

Fortsetter den internasjonale veksten
Ainigma vil fortsette å operere fra Amsterdam, London og Dubai og betjene internasjonale virksomheter, samtidig som selskapet samarbeider tett med kolleger i Paritee-nettverket. Gjennom Paritee AI Hub vil kunder på tvers av konsernets virksomheter innen kommunikasjon, rådgivning og public affairs få tilgang til Ainigmas ekspertise, inkludert selskapets agentbaserte AI-løsninger.

 

PRESSEKONTAKT

Jonas Palmqvist, CEO, Paritee, e-post: palmqvist@paritee.com, mobil +46 707 24 09 77
Lars Erik Grønntun, styreleder og gründer, Paritee, e-post: gronntun@paritee.com, mobil 900 36 550
Bjørn Richard Johansen, pressekontakt, Paritee, e-post: brj@gknordic.com, mobil 47 800 100

OM PARITEE
Paritee ble etablert i 2021 av styreleder og gründer Lars Erik Grønntun, tidligere Global President i Hill & Knowlton (nå Burson). Selskapet er en internasjonal investerings- og rådgivningsgruppe med fokus på å utvikle ledende virksomheter innen kommunikasjon, strategisk rådgivning og markedsføring. Under ledelse av noen av Europas mest erfarne byråledere, blant dem konsernsjef Jonas Palmqvist, tidligere COO i Weber Shandwick EMEA, kombinerer Paritee langsiktig investeringskompetanse med dyp bransjekunnskap.

Paritees ambisjon er å bygge en neste generasjons byråplattform som samler ledende selskaper i viktige markeder, styrker deres strategiske kompetanse og samtidig bevarer den entreprenørkulturen som har gjort dem sterke. Ved å knytte byråer sammen på tvers av fagområder og geografier kan Paritee tilby integrerte rådgivningstjenester og dyp sektorkompetanse innen blant annet teknologi og AI, energi og infrastruktur, helse og life science samt finansielle tjenester.

Paritee gjennomførte sitt første oppkjøp i 2022 med Geelmuyden Kiese, et av Skandinavias største kommunikasjonsbyråer med kontorer i Oslo, København og Stockholm. Dette ble fulgt av oppkjøpene av Brands2Life og DVA Creative Technology Studio i 2023, LHLK Gruppe i Tyskland i 2024, public affairs-selskapene Fenton Fitzwilliam, RPP Group og Kruse Larsen i 2025, samt Truth Consulting i Storbritannia. Konsernet har også etablert North Seventy Five i Dubai med fokus på Midtøsten, og kjøpte nylig One Strategy Group i USA, et strategisk rådgivningsselskap innen selskapsstrategi, posisjonering og omdømme. Paritee sin samlede virksomhet består nå av selskaper i 13 land som tilbyr sine tjenester via 20 kontorer. I Norge eier Paritee Geelmuyden Kiese, Kruse Larsen, Pressure og Eggedosis.

Paritee er majoritetseid av grunnleggerne og konsernledelsen, og har siden 2023 hatt private equity selskapet Explore Equity som finansiell partner. Mer informasjon: www.paritee.com

OM AINIGMA
Ainigma er et spesialisert AI-rådgivningsselskap som hjelper virksomheter med å ta i bruk generativ kunstig intelligens på en menneskedrevet, strategisk og praktisk måte. Selskapet ble etablert i 2024 og arbeider med kunder internasjonalt fra Amsterdam, London og Dubai. Ainigma støtter både ledere og medarbeidere i overgangen fra AI-eksperimentering til å bli AI-native.

Gjennom «Ainigma Studio», selskapets kundeplattform, får virksomheter tilgang til en løsning som gjør det enkelt å videreføre prompts, bruksområder, læringsressurser og styringsinnhold også etter workshops og utviklingsprogrammer. Via «Leadership Academy» tilbyr Ainigma strukturerte læringsløp som bygger kompetansen, rutinene og tryggheten som kreves for å arbeide AI-native.

Med utgangspunkt i endringsledelse og kreativ organisasjonskultur hjelper Ainigma virksomheter med å utvikle strategi, kultur, kompetanse og praktiske løsninger for å integrere AI i arbeidshverdagen. Tjenestene omfatter blant annet AI-strategi, lederforankring, utvikling av interne og eksterne budskap, analyser av virksomheters AI-modenhet, kultur- og implementeringsprogrammer, rollebasert kompetanseutvikling, innovasjonssprinter, bibliotek med prompts og bruksområder samt agentbaserte AI-løsninger.

Ainigmas formål er å gjøre kunstig intelligens forståelig, styrke mennesker og skape menneskesentrert innovasjon. For mer se: https://www.ainigma.com/en

Kontakter

Bilder

På bildet (fra venstre): Fleur Wakkerman, rådgiver; Kim Lewis, seniorrådgiver; Anoushka Qazi, seniorrådgiver; Sven Van Rooijen, rådgiver; Danielle Boyle, driftsleder; Floris Hoppe, leder for produkt og teknologi; Freya Johnson, partner; Arne Mosselman, grunnlegger og adm. direktør; Jonas Palmqvist, CEO/konsernsjef i Paritee; Lars Erik Grønntun, grunnlegger og styreleder i Paritee; Gossaart van Kranendonk, partner; Shazia Hussain-Çokdeğerli, partner; Charlot Cramer, rådgiver; Gautham Ravikiran, AI-ingeniør; David Barens, strategisk rådgiver; og Jeroen de Bakker, strategisk rådgiver.
På bildet (fra venstre): Fleur Wakkerman, rådgiver; Kim Lewis, seniorrådgiver; Anoushka Qazi, seniorrådgiver; Sven Van Rooijen, rådgiver; Danielle Boyle, driftsleder; Floris Hoppe, leder for produkt og teknologi; Freya Johnson, partner; Arne Mosselman, grunnlegger og adm. direktør; Jonas Palmqvist, CEO/konsernsjef i Paritee; Lars Erik Grønntun, grunnlegger og styreleder i Paritee; Gossaart van Kranendonk, partner; Shazia Hussain-Çokdeğerli, partner; Charlot Cramer, rådgiver; Gautham Ravikiran, AI-ingeniør; David Barens, strategisk rådgiver; og Jeroen de Bakker, strategisk rådgiver.
Last ned bilde
I starten av desember 2025 kjøpte Paritee det ledende rådgivningsselskapet Kruse Larsen i Norge. Her ser vi Jan-Erik Larsen, partner og daglig leder i Kruse Larsen som også omfattet Pressure, Kime og Eggedosis og Lars Erik Grønntun, styreleder i Paritee i forbindelse med at oppkjøpet ble kjent ved årsslutt i fjor. Fra før eier Paritee blant andre Geelmuyden Kiese i Norge, Sverige og Danmark. Foto: Fredrik Mørk Granlund / NTB Kommunikasjon
I starten av desember 2025 kjøpte Paritee det ledende rådgivningsselskapet Kruse Larsen i Norge. Her ser vi Jan-Erik Larsen, partner og daglig leder i Kruse Larsen som også omfattet Pressure, Kime og Eggedosis og Lars Erik Grønntun, styreleder i Paritee i forbindelse med at oppkjøpet ble kjent ved årsslutt i fjor. Fra før eier Paritee blant andre Geelmuyden Kiese i Norge, Sverige og Danmark. Foto: Fredrik Mørk Granlund / NTB Kommunikasjon
Last ned bilde
Lars Erik Grønntun, styreleder for Paritee som eier Geelmuyden Kiese, Kruse Larsen, Pressure og Eggedosis i Norge har 20 kontorer i 13 land. Gir råd til kunder innen teknologi, helse, energi, forsvar, finansielle tjenester og andre regulerte bransjer.
Lars Erik Grønntun, styreleder for Paritee som eier Geelmuyden Kiese, Kruse Larsen, Pressure og Eggedosis i Norge har 20 kontorer i 13 land. Gir råd til kunder innen teknologi, helse, energi, forsvar, finansielle tjenester og andre regulerte bransjer.
Last ned bilde
Jonas Palmqvist, CEO, Paritee
Jonas Palmqvist, CEO, Paritee
Last ned bilde

Følg pressemeldinger fra Paritee

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Paritee på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Paritee

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye