Over 1300 Antarktis-forskere til Oslo
26.6.2026 11:34:57 CEST | Norsk Polarinstitutt | Presseinvitasjon
Norsk Polarinstitutt er vertskap når en stor internasjonal Antarktis-konferanse arrangeres i Oslo i august. Over 1300 forskere fra hele verden ventes til konferansen.

Fra 10. til 14. august er Oslo sentrum for internasjonal Antarktis-forskning når den tolvte SCAR Open Science Conference går av stabelen. Konferansen samler forskere fra hele verden til et bredt program med foredrag, minisymposier, parallellsesjoner, paneldebatter og posterpresentasjoner.
Med temaet Diving into Antarctic science – making waves for the future vil konferansen vise frem banebrytende forskning og inspirere til samarbeid for en bærekraftig fremtid.
Scientific Committee on Antarctic Research (SCAR) og Norsk Polarinstitutt står, sammen med en rekke samarbeidspartnere, bak invitasjonen til det som blir en unik arena for kunnskapsdeling, nettverksbygging og samarbeid på tvers av fagfelt og landegrenser. Konferansen arrangeres på Clarion Hotel The Hub i Oslo sentrum.
Media ønskes velkommen til konferansen, og akkreditering gjøres ved å sende en epost til kommunikasjonsdirektør ved Norsk Polarinstitutt, Karine Nigar Aarskog: karine.nigar.aarskog@npolar.no
Nøkkelord
Kontakter
Birgit NjåstadProgramleder, AntarktisNorsk Polarinstitutt
Tel:+47 969 47 135birgit.njaastad@npolar.noKarine Nigar AarskogKommunikasjonsdirektørNorsk Polarinstitutt
Tel:+ 47 95158407karine.nigar.aarskog@npolar.noStig MathisenMediesjefNorsk Polarinstitutt
Tel:+4799166161stig.mathisen@npolar.noBilder

Lenker
Norsk Polarinstitutt
Norsk Polarinstitutt er et direktorat under Klima- og miljødepartementet. Instituttets virksomhet er konsentrert rundt miljøforvaltningsbehov i polarområdene.
Vi fremskaffer vitenskapelig kunnskap, kartlegger og gir faglige og strategiske råd til norske myndigheter.
Vi er til stede i Arktis og Antarktis, driver forskningsstasjoner, gjennomfører ekspedisjoner og er eier av forskningsfartøyet «Kronprins Haakon». Instituttet er miljømyndighet for Bouvetøya og for norsk aktivitet i Antarktis.

Følg pressemeldinger fra Norsk Polarinstitutt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Polarinstitutt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Polarinstitutt
Sjøfuglar i Antarktis fordeler havområda23.6.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
For første gong er snøpetrellar frå fjellet Svarthamaren i Dronning Maud Land spora ved hjelp av GPS. Det har gitt ny innsikt i fuglelivet i sør.
Sebastian Gerland inn i arbeidet med ny FN-rapport12.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Sebastian Gerland, havisforsker ved Norsk Polarinstitutt, blir en av hovedforfatterne bak den neste hovedrapporten til FNs klimapanel (IPCC) om klimaendringer.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom