NIO-fabrikk får internasjonal anerkjennelse
26.6.2026 12:00:00 CEST | NIO Norge | Pressemelding
NIOs produksjonsanlegg i Hefei i Kina er tatt opp i World Economic Forums Global Lighthouse Network, et internasjonalt nettverk for verdens mest avanserte og digitaliserte fabrikker.

NIO Factory Two (NIO F2) er tatt opp i World Economic Forums (WEF) Global Lighthouse Network. Nettverket løfter frem produksjonsanlegg som utmerker seg gjennom bruk av avansert teknologi, kunstig intelligens og digitalisering.
Anlegget i Hefei er en av NIOs viktigste fabrikker for produksjon av elektriske biler og er utviklet som en fullt digitalisert smartfabrikk.
– Denne anerkjennelsen bekrefter NIOs langsiktige satsing på innovasjon, digitalisering og bærekraftig produksjon. Målet er å bygge bedre biler og skape enda bedre brukeropplevelser, sier Ji Huaqiang, Senior Vice President Manufacturing and Logistics Operation i NIO.
For å effektivisere utvikling og produksjon benytter fabrikken kunstig intelligens, digitale tvillinger og data fra NIOs batteribyttenettverk. Ifølge selskapet har dette bidratt til å redusere tiden fra utvikling til marked med 44 prosent, mens 90 prosent av forsknings- og utviklingsprosessene nå er automatisert.
NIO Factory Two har tidligere blitt utnevnt til «National Green Factory» av kinesiske myndigheter og mottatt utmerkelsen «Super Automotive Factory» fra China Automotive Technology and Research Center.
Siden 2018 har NIO åpnet fabrikkene sine for publikum. Til sammen har selskapets to produksjonsanlegg i Kina tatt imot nærmere 300 000 besøkende.
– Vi vil fortsette å bruke standardene i Global Lighthouse Network som målestokk for videre utvikling. Kunstig intelligens vil spille en stadig viktigere rolle i fremtidens bilproduksjon, sier Ji Huaqiang.
Om Global Lighthouse Network
Global Lighthouse Network er etablert av World Economic Forum i samarbeid med McKinsey & Company og regnes som en av de viktigste internasjonale anerkjennelsene innen avansert industri og produksjon.
Mer informasjon om utmerkelsen finnes her:
https://www.nio.com/news/20260622001
Kontakter
Siri DoblougPR Manager NorwayNIO Norway AS
Tel:+47 92 24 62 11siri.dobloug@nio.ioBilder

Følg pressemeldinger fra NIO Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NIO Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NIO Norge
NIO passerer 300 000 batteribytter i Europa – milepælen nådd i Norge24.6.2026 12:09:11 CEST | Pressemelding
Batteribytte nummer 300 000 ble gjennomført ved NIOs batteribyttestasjon på Lier i Norge, og markerer en viktig milepæl for selskapets energiinfrastruktur og det voksende fellesskapet av NIO-brukere i Europa.
Hyperbilen NIO EP9 på plass i Oslo – starten på NIOs teknologiske reise17.6.2026 11:23:41 CEST | Pressemelding
Hyperbilen NIO EP9 er nå utstilt på NIO House i Oslo. EP9 er mer enn en ekstrem ytelsesbil – den representerer starten på NIOs teknologiske satsing og har vært avgjørende for utviklingen av dagens elbiler.
Første NIO House åpner i Hellas12.6.2026 14:49:25 CEST | Pressemelding
Athen, 12. juni 2026 – NIO har sammen med Motodynamics Group åpnet det første NIO House i Hellas. Den nye lokasjonen i Athen er en del av selskapets videre ekspansjon i Europa.
NIO rapporterer økte inntekter og videre fremgang i første kvartal22.5.2026 11:01:42 CEST | Pressemelding
NIO Inc. kunngjorde torsdag 20. mai sine ureviderte, globale resultater for første kvartal 2026, med økte inntekter og forbedret resultat sammenlignet med samme periode i fjor.
NIO passerer 100 millioner batteribytter – kombinerer teknologi, sirkulærøkonomi og høy sikkerhet21.5.2026 12:37:19 CEST | Pressemelding
NIO løfter frem teknologisk innovasjon, sirkulærøkonomi samt høy sikkerhet og kvalitet i sin Environmental, Social, and Governance Report (ESG-rapport) for 2025. Samtidig markerer selskapet en viktig milepæl: I februar 2026 passerte NIO 100 millioner gjennomførte batteribytter globalt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom