Åpnet ny strekning på den strakaste vei'n
1.7.2026 13:00:44 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Lastebilsjåfører har i flere år valgt riksveg 3 i stedet for E6 når de kjører fra Østlandet mot Trondheim. Nå har Statens vegvesen lansert en egen sang om riksvegen i forbindelse med åpningen av rv. 3 Evenstad-Imsroa i Østerdalen.

- Det er likar og kjør strakaste vei’n, sang vegvesenbandet «Grus», under åpningen av den 5,2 kilometer lange nye strekningen i Stor-Elvdal kommune.
I samråd med DDE, har prosjektleder Jan Egil Eilertsen og kommunikasjonsrådgiver Per Kollstad i Statens vegvesen, skrevet ny tekst til ikoniske «E6».
- Messeltsvingan retta ut og flommen er vi kvitt, heter det i den nye versjonen.
Bandet er satt sammen av tidligere, og nåværende ansatte i Statens vegvesen på Lillehammer. Tre trøndere og en gausdøl. Vokalisten har bart.
Brøndbo gleder seg
Anlegg Øst og Statens vegvesen har brukt 22 måneder på å bygge den nye strekningen. Prosjektet er gjennomført 103 millioner kroner under budsjettet på 578 millioner kroner.
- Jeg gleder meg til å kjøre den nye vegen og høre sangen Vegvesenet har skrevet om riksveg 3, sier vokalist Bjarne Brøndbo i DDE.
Han sier vegen i Østerdalen har vært et godt alternativ til E6 i Gudbrandsdalen i mange år, og at det er flott at riksveg 3 har fått flere nye strekninger de siste ti åra.
- E6-sangen handler jo om hele veien fra Hamburg til Bodø, sier Brøndbo.
Mer enn 85 kilometer ny veg
De siste ti årene har Statens vegvesen bygd og utbedret store deler av riksveg 3 i Østerdalen. Totalt framstår mer enn 85 kilometer som ny veg. Det er gjort til en svært lav pris.
-Vegen har blitt tryggere, med mye bedre framkommelighet for lokaltrafikken og næringstransporten, sa assisterende vegdirektør Ove Myrvåg under åpningen.
Han er også veldig godt fornøyd med at vegen er bygd med lave CO2 utslipp med masser fra et lokalt løsemassetak og med flere elektriske dumpere og en el-gravemaskin.
Fikk klippe snora etter 52 år
Det var den ferske Vegvesen-pensjonisten Arne Storsveen (71) som fikk klippe snora. Storsveen har jobbet i Statens vegvesen i 52 år. De siste 20 åra har han vært med på utbyggingen av E6 langs Mjøsa og rv. 3 i Østerdalen.
Der de utfordrende Messeltsvingene før lagde problemer med utforkjøringer på riksveg 3, og vegen ofte stod under vann i vårflommen, er den nye vegen rettet ut og bygd høyere i terrenget.
- Vegvesenet har tradisjon for å levere mye veg for pengene langs riksveg 3 Østerdalen. Det ønsker vi å fortsette med, sa prosjektleder Jan Egil Eilertsen i Statens vegvesen.
Enda litt strakare
Rv. 3 gjennom Østerdalen er 39 kilometer kortere enn E6 i Gudbrandsdalen på vegen mellom Oslo og Trondheim. Etter åpningen 1. juli har riksvegen blitt enda litt strakare.
Nøkkelord
Kontakter
Jan Egil EilertsenProsjektleder, Statens vegvesen, Utbygging, rv.3 ØsterdalenStatens vegvesen, rv.3 Østerdalen
prosjektleder
Bilder


Lenker
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
E134 Oslofjordtunnelen stengt i perioder grunnet sprengning13.10.2026 13:07:38 CEST | Pressemelding
Denne uken starter de forberedende arbeidene ved Storsand i Hurum for den nye E134 Oslofjordtunnelen. Tunnelen blir stengt i perioder på 30 minutter.
Sikringsarbeid langs E6 ved Ronglan13.10.2026 12:07:01 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen starter 19. oktober sikringsarbeider i bergskjæringene langs E6 ved Ronglan i Trøndelag.
Nå kan tungtransporten lade gjennom hele Østerdalen12.10.2026 15:43:11 CEST | Pressemelding
Tre nye døgnhvileplasser for tungbillading på riksveg 3 gjennom Østerdalen gjør en av Norges viktigste transportkorridorer grønnere.
Statens vegvesen skjerper prioriteringer for klima og bærekraft i sine kontrakter9.10.2026 12:32:05 CEST | Pressemelding
Klimagassutslipp som påvirker Norges klimagassregnskap, skal prioriteres i Statens vegvesen kontrakter.
Midlertidig bussterminal på Storavatnet tas i bruk 13. oktober8.10.2026 14:08:09 CEST | Pressemelding
Den midlertidige bussterminalen på Storavatnet tas i bruk tirsdag 13. oktober kl. 05.30. Terminalen ligger på motsatt side av den nye innfartsparkeringen som åpnet i juli.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom