– En kronjuvel innen digitalisering
29.6.2026 10:20:48 CEST | Telenor Norge | Pressemelding
Et tett samarbeid mellom Telenor og Boliden har resultert i et av Norges mest avanserte industrinettverk.

I takt med økende digitalisering i industrien blir nettverksinfrastrukturen en avgjørende faktor for produktivitet, sikkerhet og konkurransekraft.
Boliden har produsert sink i Odda siden 1924, men står nå midt i en omfattende modernisering med mål om å bli verdens grønneste og mest avanserte sinkverk.
– Industrien står overfor et taktskifte der teknologi og produksjon må kobles tettere sammen enn noen gang før. Hos Boliden i Odda, vil jeg tørre å påstå at et av landets mest avanserte industrielle nettverk nå befinner seg. For oss i Telenor er dette en kronjuvel blant i norsk industri når det kommer til digitalisering, sier Torfinn Eriksen, leder for bedriftsmarkedet i Telenor Norge.
Fra industrielle tradisjoner til digital transformasjon
Sammen med Telenor har Boliden analysert behov, definert riktig arkitektur og bygget en helhetlig løsning som støtter både dagens drift og fremtidige ambisjoner.
– Det handler ikke lenger om enkeltløsninger, men om hvordan alt fungerer sammen i praksis. Sensorer samler inn data. Analyseverktøy bearbeider dem. Informasjon brukes til å optimalisere prosesser, forbedre beslutninger og skape bedre flyt gjennom hele virksomheten. Da blir infrastrukturen under det hele minst like viktig som produksjonsutstyret selv, sier Bjørn Børve, disiplinleder for digitalisering i Boliden.
Gjennom årene har Boliden gjort kontinuerlige forbedringer og utviklet seg trinn for trinn, og i årene frem mot 2021 ble lagt en strategi på å realisere et taktskifte: å løfte kapasiteten til nær det dobbelte med et stort ekspansjonsprosjekt.
Fiber og mobil i samspill
Den nye infrastrukturen kombinerer fiber som hovedtransport for data, og mobilteknologi som fleksibel bærestruktur for sensorer, ansatte og utstyr. Mobil er ikke lenger et tillegg, men en integrert del av nettverket.
– Mobilitet er blitt en kritisk del av moderne industrinettverk, og muliggjør sanntidsdata og bedre beslutningsstøtte ute i felt, sier Eriksen i Telenor Norge.
Denne tilnærmingen legger til rette for «mobile first»-arbeidsprosesser, der ansatte kan dele data, samarbeide og ta beslutninger uavhengig av fysisk plassering.
– De beste løsningene er de som bare fungerer sømløst i hverdagen. Summen av mange små forbedringer gir store gevinster i sikkerhet, effektivitet og arbeidsflyt, forklarer Eriksen.
Mobilen har blitt like viktig som vernesko
Et sentralt prinsipp i prosjektet er tydelig separasjon og kontroll mellom IT-systemer og operasjonell teknologi (OT). Mens IT håndterer administrative systemer og skytjenester, er OT direkte knyttet til produksjonen, der nedetid kan få kritiske konsekvenser.
– I industrien kan bortfall av OT-systemer stoppe produksjonen umiddelbart, derfor må de bygges med helt andre krav til stabilitet og sikkerhet, sier Børve i Boliden.
Løsningen bygger på segmentering av trafikk, identitetsstyring og streng tilgangskontroll for både mennesker, sensorer og maskiner – en tilnærming som reduserer risiko og øker kontrollen betydelig.
– Når hver enhet kun får tilgang til det den trenger, styrker vi både sikkerheten og driftssikkerheten. Dette er et klassisk eksempel på hvordan «robust by design» må ligge til grunn fra første stund, forklarer Børve.
Ut av dressen, inn i kjeledressen
En viktig suksessfaktor i samarbeidet har vært innsikt i industriens særskilte behov, fra krevende fysiske omgivelser til høye krav til oppetid.
Denne tilnærmingen har gjort det mulig å utvikle en løsning som både er robust, fleksibel og tilpasset produksjonskritiske krav.
– Industrimiljøer krever løsninger som er tilpasset virkeligheten på bakken, det er «mer kjeledress enn dress». Å forstå kundens hverdag er helt avgjørende for å løse de riktige problemene, avslutter han, sier Eriksen i Telenor.
Nøkkelord
Kontakter
Vetle AndersenInformasjonssjef
Tel:971 23 539vetle.andersen@telenor.noBilder





Om Telenor Norge
Telenor Norge AS er landets største leverandør av telekommunikasjon og digitale tjenester. Vår infrastruktur er grunnmuren i digitaliseringen av Norge med dekning og hastigheter i verdensklasse. Våre tjenester og produkter bidrar til økt produktivitet og gir tilgang til alt av digitalt innhold. Vår sikkerhets- og beredskapsorganisasjon jobber døgnkontinuerlig med å trygge våre kunder, og vi tar et særlig samfunnsansvar for å skape trygghet for barn og unge på nett.
Vi har 3300 medarbeidere fordelt på rundt 20 kontorer i hele Norge. Vi er en del av Telenor Group, som har virksomhet i Norden og Asia. Hovedkontoret vårt ligger på Fornebu i Bærum.
Les mer om Telenor Norge på www.telenor.no

Følg pressemeldinger fra Telenor Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Telenor Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Telenor Norge
Det snappes når vi scorer17.6.2026 15:38:20 CEST | Pressemelding
Telenors døgnbemannede operasjonssenter trengte nesten ikke å følge med på nattens VM-kamp mellom Norge og Irak for å se hvordan det gikk. Underveis i kampen skjøt nemlig mobildatatrafikken i været – fire ganger.
Telenor kjøper Enivest i Vestland10.6.2026 10:01:03 CEST | Pressemelding
Telenor kjøper Enivest, ein av dei leiande fiberaktørane på Vestlandet, i ein transaksjon verdsett til 2,5 milliardar kroner.
Trøndere bekymret for sabotasje mot mobilnettet21.5.2026 13:14:12 CEST | Pressemelding
I en spørreundersøkelse utført på vegne av Telenor svarer 56,6 prosent av de spurte i Trøndelag at de er bekymret for at mobilnettet kan bli satt ut av drift som følge av sabotasje. De siste fem årene har Telenor investert 14 milliarder i modernisering og sikring av nettene sine.
Sterk Snapchat-økning på 17. mai18.5.2026 14:33:56 CEST | Pressemelding
Trafikkdata fra 17. mai i Telenors mobilnett viser kraftig økning i Snapchat-trafikken, mens TikTok faller. Bruken av sosiale medier på nasjonaldagen skiller seg fra andre dager.
Nordmenn bekymret for sabotasje mot mobilnettet18.5.2026 06:30:00 CEST | Pressemelding
(Fornebu, 18. mai 2026) Halvparten av nordmenn sier de er bekymret for at mobilnettet kan bli satt ut av drift som følge av sabotasje, ifølge en undersøkelse utført på vegne av Telenor.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom