Coop Norge

Coop og Norges idrettsforbund inviterer til dugnad for barnas idrettsglede

22.6.2026 11:47:58 CEST | Coop Norge | Pressemelding

Del

Fra 22. juni til 5. juli går Coop, Norges idrettsforbund, TINE og Goman sammen for å samle inn penger til Coop-dugnaden. Målet er å hjelpe enda flere barn inn i idretten ved å dekke kostnader til blant annet kontingent, utstyr, cuper og konkurranser.

Coop-dugnaden er en støtteordning som betaler regninger for barnas deltagelse i idrett, når familiens økonomi ikke strekker til. Siden oppstarten i 2018 har ordningen bidratt til at 11 400 barn over hele landet har fått mulighet til å være med på laget.

– Som medlemseid virksomhet er Coop opptatt av å bruke vår kraft til noe som betyr noe for kundene, medlemmene og lokalsamfunnene våre. Når økonomi hindrer barn i å delta i idretten, må vi som fellesskap bidra til å senke terskelen, sier Philipp Engedal, administrerende direktør i Coop Norge.

I år er det mulig å søke om støtte fra Coop-dugnaden i perioden 1. juni til 5. juli. Samtidig inviterer Coop leverandørene sine med på dugnad i butikk. I uke 26 og 27, fra 22. juni til 5. juli, bidrar TINE og Goman med to kroner for hvert salg av utvalgte produkter i Coops butikker.

Pengene går til å dekke det barnet trenger for å delta i idretten, som medlemskontingent, treningsavgift, klær, utstyr og utgifter til cuper og konkurranser.

I 2025 tok Norges idrettsforbund over stafettpinnen fra Røde Kors, som startet Coop-dugnaden sammen med Coop i 2018. Målet er å nå ut til enda flere barn og familier over hele landet.

– Idretten skal være et sted der barn opplever mestring, fellesskap og tilhørighet. Når økonomi blir en barriere, er det viktig at flere aktører bidrar til å senke terskelen. Coop-dugnaden er et konkret tiltak som kan gjøre en stor forskjell for barn og familier, sier Zaineb Al-Samarai, president i Norges idrettsforbund.

Under kampanjen bidrar Goman med to kroner per solgte skårede brød i Coops butikker. Det gjelder blant annet Superbrød, Amalies Grovbrød, Jegerbrød, Havregull, Grovbrød, Toastloff og Toastkneipp.

TINE bidrar med to kroner per salg av utvalgte produkter, blant annet mellommelk, yoghurt 8-pakning, Brunost 1 kg, i tillegg til flere utvalgte meieriprodukter i de ulike Coop-kjedene.

– Under dugnaden kan hverdagslige dagligvarekjøp bidra til noe større. Sammen med TINE og Goman håper vi å samle inn flere millioner kroner til barn som trenger støtte for å delta i idrett, avslutter Engedal.

Slik fungerer Coop-dugnaden:

  • Søknadsperioden i år er fra 1. juni til 5. juli.
  • I uke 26 og 27 bidrar TINE og Goman med to kroner per salg av utvalgte produkter i Coops butikker.
  • En støtteordning som betaler regninger for barnas deltagelse i idrett, når familiens økonomi ikke strekker til. 
  • Coop-dugnaden kan dekke alt barnet trenger for å delta i idretten: Medlemskontingent, treningsavgift, utstyr, klær og utgifter til cuper og konkurranser. 
  • For mer informasjon og for å søke om støtte, se her: Coop-dugnaden – søk støtte til barneidrett

Kontakter

Bilder

Om Coop

Coop er Norges nest største dagligvareaktør og har i dag ca. 1 250 dagligvarebutikker og byggevarehus innenfor kjedekonseptene Obs, Extra, Coop Prix, Coop Mega, Coop Marked, Matkroken, Obs BYGG og Coop Byggmix. Coop eies av kundene gjennom medlemskap i deres lokale samvirkelag. Samvirkelagene har i dag til sammen over 2,5 millioner medlemmer og familiemedlemmer. Samvirkelagene eier fellesorganisasjonen Coop Norge SA som ivaretar sentrale fellesoppgaver for samvirkelagene.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye